Extraliga házené 2019/2020

Házenkáři Plzně naložili Hranicím desetibrankovou porážku, Jičín prohrál ve Frýdku-Místku

11.11.2018, Redakce ČSH

Plzeň šplhá zase na špičku tabulky. Desetibranková porážka, kterou Západočeši uštědřili Hranicím, přinesla Plzni další dva body. Jejich pozici neohrozili ani házenkáři Jičína, ti prohráli šestibrankovým rozdílem ve Frýdku-Místku.

Strabag Rail Extraliga - 9. kolo

Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – Cement Hranice 35:25 (17:14)

Hraničtí házenkáři přijeli do Plzně bez některých opor, na čele s gólmanem Kučerkou a střelcem Indrákem, ale první poločas nenasvědčoval tomu, že si odvezou takový debakl. Domácí Talent sice rychle vedl, po pěti minutách 4:1, ale ještě během úvodní čtvrthodiny bylo srovnáno (8:8) a vzápětí šli hosté po brance Brože dokonce do vedení. To drželi až do 18. minuty, kdy si vzal plzeňský kouč Tonar oddechový čas a důrazně promluvil ke svým svěřencům. Ti pak dvěma góly v oslabení otočili skóre na 13:12 a poločasový výsledek (17:14) určil Stehlík ze sedmičky po čase. V úvodu druhé půle Talent svého soupeře definitivně zlomil, když odskočil během šesti minut až na 22:15. Hranickým evidentně docházely síly a už nenašli sílu na zkorigování výsledku. Náskok domácích narostl až na konečných deset branek – 35:25. Střelecky se blýskl střídající Wildt, který dal sedm branek za 20 minut. Ono se vůbec dařilo plzeňským křídlům – Chmelík, Šafránek a Vinkelhöfer přidali dalších 11 branek.

Nejlepší střelci: Wildt 7, Stehlík 6/1, Chmelík 5 – Mičkal 6/4, Andrš a Tůma 4. Sedmimetrové hody: 2/1:4/4. Vyloučení: 3:7. Rozhodčí: Bečička, Horák. Diváků: 540.

Michal Tonar, trenér Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň: „Za druhý poločas zaslouží kluci pochvalu, to už pochopili, že bez dobré obrany se zápasy vyhrávat nedají. V úvodu ale přišlo za stavu 4:1 uspokojení. Mysleli jsme si, že to půjde, aniž bychom se zpotili. To v extralize dávno vyplatí, mančafty jsou vyrovnané. My se do každého zápasu musíme pustit s vervou, na sto procent. Trochu jsme zvýšili hlas, protože naše obrana byla žalostná. Teprve potom jsme získali klid, gólman pochytal některé míče a v útoku jsme to dohrávali do jistých šancí.

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranice: „Prohráli jsme o deset gólů, takže se to nehodnotí lehce. Ale přijeli jsme s okleštěnou sestavu, chyběli čtyři hráči ze základu. Prvních dvacet minut bylo nadějných, ale pak přišla únava, kluci na spojkách dělali zbytečné chyby. Byla tam nepřesná střelba, prohráli jsme přesilovku a Plzeň se chytla. Ve druhé půli dávali jednoduché branky z rychlých protiútoků.“

Pepino SKP Frýdek-Místek – HBC Ronal Jičín 36:30 (17:15)

V duelu 9. kola Strabag Rail extraligy proti sobě nastoupila družstva Pepino SKP Frýdek-Místek a HBC Ronal Jičín. Domácí celek už potřeboval nutně vyhrát, pokud chce stále pomýšlet na účast v play off. Od začátku střetnutí viděli diváci vyrovnaný duel. Až do 12. minuty se oba týmy přetahovaly o jednogólový náskok. V následujících sedmi minutách se však hosté střelecky prosadili jen dvakrát, čehož Frýdek-Místek dokázal využít a vypracoval si čtyřbrankový náskok. Po dvaceti minutách vedl 12:8. V posledních desíti minutách prvního poločasu dokázali hosté snížit, takže do šaten se šlo za stavu 17:15 pro domácí Frýdek-Místek. Po změně stran Jičín držel s domácími krok pouze v prvních šesti minutách, během kterých prohrával nejvýše o dva góly. Pak si ale domácí družstvo, byť hrálo v hodně okleštěné sestavě, dokázalo postupně vypracovat až šestibrankový náskok. Střelecky jej táhl jeho nejlepší kanonýr Vojtěch Petrovský. Jičínští na něj nakonec vytáhli osobní obranu. O něco později začali stejným způsobem střežit také Sebastiána Stracka. Frýdek-Místek si však dokázal poradit i s takto vysunutou obranou a po celou dobu si hlídal bezpečný náskok, který nakonec dovedl k vítězství v poměru 36:30.
Díky výhře si polepšil na sedm bodů. Přesto je v tabulce stále desátý. Jičínu po devíti kolech patří 4. příčka. Na kontě má 11 bodů.

Nejlepší střelci: Petrovský 9/3, Strack 8, Klaban 6, Kocich 6 – 3Krahulec 6/2, Horut 5/2, Hlava 4, Drbohlav 4, Kostelecký 4. Rozhodčí: Jiří Králíček, Milan Letev. Sedmimetrové hody: 3/3 – 5/4. Vyloučení: 5:4. Diváci: 227.

Jiří Kekrt, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Jsem spokojený s tím, že jsme utkání, které jsme měli dobře rozehrané, dokázali dotáhnout do zdárného konce. Měli jsme trochu obavu z toho, že budeme hrát bez Martina Stržínka. Na druhou stranu soupeři chyběl Ondra Šulc, takže po této stránce to bylo stejné. Dneska žádné družstvo ničím nijak nepřekvapilo to druhé. Herní systém je zkrátka daný a nedá se během krátké chvíle nějak zásadně změnit. Dost utkání ovlivnili gólmani. Na obou stranách stejně. Naštěstí to pro nás dopadlo dobře. Kdyby na jedné nebo druhé straně brankáři zachytali tak, jak mají, mohlo to dopadnout úplně obráceně. I dneska jsme se nevyvarovali situacím, kdy jsme kupili zbytečné chyby, a to už soupeř klekal do kolen. Přesto jsme ho nechali žít. To je náš problém. Zejména někteří mladí hráči si myslí, že musí honit jenom góly, ale je to i o herní disciplíně. Potřebujeme ještě čas.“

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Chtěl bych pogratulovat Frýdku-Místku k vítězství. Když se podíváme na skóre, tak vidíme, že bylo zasloužené. Věděli jsme, že síla Frýdku-Místku je v ofenzívě, přesto jsme si po osmi zápasech, a hlavně posledních dvou proti Plzni a Kopřivnici, věřili, že dokážeme eliminovat jejich postupný útok a také druhou a třetí vlnu. Bohužel se nám to nepovedlo a už během prvního poločasu Frýdku narostla křídla. Věřil si na postupný útok. Toto bylo dneska gro výsledku. Nepohlídali jsme si křížení tří spojek. Byly tam fáze utkání, kdy se duel lámal a byly nějaké situace obecně špatně řešené, ale když prohrajete 36:30, tak si nemůžete na nic stěžovat.“