Souhrn víkendu: Talent Plzeň je prvním finalistou, bude jeho soupeřem Dukla? Do bojů o záchranu vstoupila lépe Kopřivnice

08.05.2016, Milan Novotný

Házenkáři Cementu Hranici ani v domácím semifinálovém zápase proti mistrovskému Talentu M.A.T. Plzeň neuspěli a po třech prohrách se stali prvním účastníkem bitvy o extraligový bronz. Do série o titul má dobře nakročeno Dukla Praha, která v prvních dvou semifinálových střetnutích pokořila extraligovou štiku HCB OKD Karviná. Překvapení se neuskutečnilo v play out. Lépe postavený KH Kopřivnice doma dvakrát porazili HC Zlín.

SOBOTA

Play-off - semifinále

Dukla Praha – HCB OKD Karviná 31:21 (13:10)

V první půli házenkáři Dukly na hřišti dominovali, přestože se u nich projevovala i nejistota, která vedla k řadě chyb. Postupně si ale vypracovali tříbrankový náskok. Znovu své vedení navýšili po přestávce, kdy po osmi trefách vedli už 22:13 a o výsledku tak již bylo prakticky rozhodnuto.

Nejvíce branek: Jeníček 7, Syřínek 4, Kotrč 4 – Užek Jiří 5/4, Mlotek 4, Monczka 3, Veřmiřovský 3. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 4/1 - 6/5. Vyloučení: 6:6. Diváci: 175.

Jiří Kotrč, asistent trenér Dukla Praha: „Dobře jsme bránili, vyhráli jsme poločas, ale mohli jsme rozhodnout už v této části hry.“

Radek Bartošic, trenér HCB OKD Karviná: „Rozhodl začátek druhého poločasu, kdy se soupeři podařilo utéct po rychlých přechodech do útoku.“

Cement Hranice – Talent M.A.T. Plzeň 23:24 (13:11)

Oba týmy se v úvodním poločase prostřídali ve vedení, mírný náskok se ale v jeho závěru získaly Hranice. V poslední desetiminutovce se do vedení opět dostali domácí, a když už to vypadalo, že se celky sejdou ke čtvrtému utkání, zaúřadoval plzeňský kanonýr Milan Škvařil, který zajistil vyrovnání a v poslední minutě byl i na konci akce, která znamenala nejtěsnější vítězství.

Nejvíce branek: Tůma 4, Hastík 4, Čadra 4, Zemánek 4 – Škvařil 6, Poloz 6/3, Jonáš 4, Šindelář 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 2/1 – 3/3. Vyloučení: 2:1. Diváci: 270. Konečný stav série: 0:3.

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranice: „Hráli jsme na hranici možností. Dostat tak málo branek od Plzně, to svědčí o naší dobré obraně. Bohužel ve hře dopředu jsme udělali dost chyb. Mohli jsme si udělat větší náskok, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo, a prohráli jsme.“

O 5. – 8. místo

HC Zubří – Ronal Jičín 30:28 (15:8)

Domácí měli raketový start, ale o ničem nebylo rozhodnuto. Naopak během prvních deseti minut druhé půle Jičín manko zcela smazal a ve 40. minutě to bylo 18:18. Ještě pět minut před koncem vedli hosté o gól. Jenže v závěru Zubřané dokázali vývoj zápasu otočit.

Nejvíce branek: Reček 6, Douda 5, Šlachta 4/1, Šustáček 4, Zahradníček 4 – Čurda 8, Groh 4, Bareš 4. Rozhodčí: Králíček, Letev. Sedmimetrové hody: 6/4 - 1/0. Vyloučení: 0:1. Diváci: 458. Konečný stav série: 2:0.

Andrej Titkov, trenér HC Zubří: „Za první poločas velká pochvala pro družstvo, ale za druhý obrovské mínus za přístup. Hlavně za hru v obraně, ta byla katastrofální.“

Aleš Babák, trenér Ronalu Jičín: „Kluci zaslouží za druhý poločas absolutorium, protože to bylo přesně podle našich představ.“

O 9. – 10. místo

Tatran Litovel – Handball KP Brno 32:30 (14:15)

V prvním poločase se oba týmy prostřídaly ve vedení a vyrovnaný souboj pokračoval i v druhé půli. Ve 45. minutě vedli hosté tříbrankovým rozdílem, závěr ale patřil domácím, kteří se v sérii ujali vedení 1:0.

Jaroslav Hudeček, trenér Tatranu Litovel: „Po dlouhé době jsem v šatně zvednul hlas. Propadali jsme v obraně. Soupeř nás tvrdě trestal.“

Pavel Čejka, trenér Brna: „Přijeli jsme v kombinované sestavě. Mrzí mě dvě zranění, která si přivodili mladí kluci. Škoda, že jsme tříbrankové vedení nedotáhli. Každý chvíli tahal pilku.“

Play-out

KH Kopřivnice – HC Zlín 27:25 (17:13)

Domácí kráčeli od začátku za výhrou, kdy si vypracovali tříbrankový náskok. I ve druhé půli zůstával rozdíl mezi oběma týmy mezi pěti až sedmi gólů, až v  závěru se Zlínu podařilo nepříznivé manko zkorigovat a ztáhnout manko na dvě branky.

Nejvíce branek: Bukovský 8, Gřes 6/5, Hanus 5 – Indrák 7, Kavka 5/1, Lefan 4. Rozhodčí: Frieser, Kavulič. Sedmimetrové hody: 5/5 – 1/1. Vyloučení: 5:7 (přímá ČK Buček). Diváci: 190.

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Myslím si, že jsme byli lepší. Celý zápas jsme vedli, jen konec utkání jsme si trochu zkomplikovali.“

NEDĚLE

Dukla Praha – Baník Karviná 27:25 (13:13)

V prvním poločase byla hra zcela vyrovnaná a dotahovat dokonce před koncem první půle musela Dukla, když v 18. minutě prohrávala 7:10. I ve druhém poločase ještě chvilku tahali za další konec hosté, 13 minut před koncem to bylo 21:22. Závěr ale zvládla Dukla lépe.

Nejvíce branek: Kotrč 8/2, Kývala 5, Mubenzem 4, Jeníček 4 - Gelnar 6/3, Užek 6, Monczka 5. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 3/2 – 4/3. Vyloučení: 7 (ČK Brabec):5 (ČK Hanisch). Diváci: 182. Stav série 2:0.

Jiří Kotrč, asistent trenér Dukly: „Myslím si, že jsme ukázali vůli. Nebylo to podcenění. V tom zápase jsme nepodali takový výkon jako v sobotu. Budeme to chtít v Karviné ukončit.“

Radek Bartošic, trenér Baníku Karviná: „Tahle prohra bolí víc než ta první, ale není důvod nevěřit v obrat. Ve druhém zápase kluci předvedli to, na co mají.“

SKP Frýdek-Místek – FCC Město Lovosice 26:24 (16:12)

V úvodu odskočili házenkáři týmu Frýdku-Místku a Lovosice manko jen těžko stahovaly. Po přestávce byli „lovci“ lepším celkem a ztrátu zkorigovali. Vyrovnat ani otočit vývoj zápasu sice nedokázali, Frýdek-Místek si vítězství pohlídal, nicméně z postupu se těší Lovosice.

Nejvíce branek: Mynář 7/2, Pomichálek 5, Kichner 5 – Sýkora 7/2, Bouček 6, Konárik 4. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmimetrové hody: 3/2 – 2/2. Vyloučení: 3:2 (přímá ČK Landa). Diváci: 310. Stav série: 1:1, Lovosice postoupili díky lepšímu skóre.

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „Nevyhráli jsme postupovým výsledkem zejména kvůli odevzdaným balónům a technickým chybám.“

Vladimír Šuma, trenér FCC Město Lovosice: „Po sedmi minutách jsme prohrávali 6:1 a to bylo strašně těžké dohánět. Ve druhém poločase jsme měli lepší procento v zakončení a to si, myslím, rozhodlo.“

Play-out

KH Kopřivnice – HC Zlín 34:33 (30:30, 28:28, 16:11)

Přestože domácí v průběhu prvního poločasu výrazně vedli, na konci zápasu svítilo na ukazateli skóre 28:28 a utkání šlo do prodloužení. Ani to ale o vítězi nerozhodlo, oba celky v bojovné desetiminutovce vsítily shodně dvě branky a zápas tak dospěl do sedmičkového rozstřelu. V něm byli šťastnější domácí.

Nejvíce branek: Hanuš 7, Gřes 5/4, Hardt 5 – Kavka 7/1, Dujčák 7/1, Kafka 6. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 6/4 – 2/1 (4/4 – 5/3). Vyloučení: 5:11 (přímá ČK Plšek, Kavka). Diváci: 240. Stav série: 2:0.

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice
: „I když jsme vedli o osm branek, vlastní nedisciplinovaností jsme Zlín pustili zpět do hry. Následné sedmičky už byly loterie, ale jsme rádi, že jsme to přes ně utáhli. Do Zlína jedeme za stavu 2:0, ale vyhráno ještě nemáme.“

Milan Buday, trenér HC Zlín: „Je škoda, že jsme nevyhráli v normální hrací době, protože tam jsme na to měli. To že jsme prohráli na sedmičky, už byla jen třešnička na dortu.“