Extraliga házené 2019/2020

Házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň jsou prvními finalisty extraligy, vyhráli i potřetí nad Karvinou

18.04.2015, Vít Chalupa

Házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň zvítězili i ve třetím utkání série proti Baníku OKD Karviné a jako první postoupili po vítězství 32:24 do finále extraligy. Ve druhé sérii vede KP Brno 2:1 na zápasy nad A.S.A. Město Lovosice. Čtvrté utkání se hraje v neděli 19. dubna od 17.00 hodin v Lovosicích.

O konečné 5. místo se utkají Gumárny Zubří a Dukla Praha, druhý a třetí tým základní části. Zubří porazilo SKP Frýdek-Místek 28:19, Dukla vyhrála nad Cementem Hranice 33:25. Poražení se střetnou o sedmou příčku. V sérii o udržení na tři vítězná utkání zvítězil Tatran Litovel nad Sokolem Přerov 41:19.

Semifinále play-off

Baník OKD Karviná – Talent M.A.T. Plzeň 24:32 (10:15)

Domácím zápas o bytí či nebytí nevyšel. Prostřední desetiminutovku první půle prohráli 0:5, hosté, obhájci titulu a vítěz základní části tohoto extraligového ročníku, odskočili na vedení 9:3 a Karvinským návrat do zápasu nepovolili. Svůj náskok si po přestávce kontrolovali a navýšili až na rekordní rozdíl devíti branek.

Házenkáři každým gólem přispěli 50 korunami na konto Nadace transplantace kostní dřeně, domácí ho obohatili o 1200 korun, hosté o 1600 korun.

Nejvíce branek: Chudoba 8, Mlotek, Užek po 3 – M. Škvařil 7, Linhart, Tonar po 5, Blecha 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 0/1 – 2/3. Vyloučení: 4:5. Diváci: 1037. Konečný stav série: 0:3.

Jaroslav Hudeček, trenér Baníku OKD Karviná: „Naším problémem byla útočná fáze, protože jsme neproměňovali šance, dále jsme měli problémy s technickými šancemi a nepřipravenou střelbou. Říkal jsem už dřív, že jsme měli vyhrát první utkání v Plzni a série by vypadala určitě jinak. Nedokázali jsme otočit výsledek a Plzeň získala herní jistotu.“

Martin Šetlík, trenér Talent M.A.T. Plzeň:Nám se podařilo zachytit vstup do utkání a pořád jsme byli o krok vpředu. V poločase to už bylo o pět gólů a to nás uklidnilo. Důležité pro nás bylo, že jsme zvládli začátek, což se ukázalo jako klíčové.

Finále extraligy začíná 9. května a skončí nejpozději 23. května.

Skupina o 5. až 8. místo

Dukla Praha – Cement Hranice 33:25 (18:9)

Dukla si do domácí odvety přivezla dvoubrankový náskok po výhře v Hranicích. A od počátku utkání vedla. A vedla až na jedinou výjimku, kdy Hraničtí na okamžik srovnali na 5:5, po celé utkání. O své výhře rozhodli domácí již v prvním poločase, který vyhráli o devět branek. V tom druhém svůj náskok a výhru kontrolovali.

Hráči Dukly vystřelili pro Nadaci transplantace kostní dřeně 1650 korun, Hraničtí přidali 1250 korun.

Nejvíce branek: Sviták 9/3, Reichl 6, Kotrč 4 – Čarda 7, Rachač 6, Zemánek, Kobliha, Mičkal po 3. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 3/3 – 1/4. Vyloučení: 2:5. Diváci: 145. První zápas: 26:24. Dukla bude hrát o 5. místo s Gumárnami Zubří, Hranice o 7. příčku s SKP Frýdek-Místek.

Jan Josef, trenér Dukly Praha: „Předvedli jsme skvělý výkon a hodně nás podrželi brankáři.  V prvním poločase jsme si dokázali vytvořit dostatečný náskok, který jsme dotáhli do vítězného konce. Za dnešní výkon musíme s trenérem Kotrčem poděkovat celému týmu a brankářům Petržalovi i Ranglovi.“

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranice: „V prvním poločase se Dukla dostala do většího vedení, my jsme vyrobili strašně moc technických chyb. V druhém poločase jsme se snažili, ale Dukla hrála svůj styl hry a to nám dělalo stále problémy. Musím říct, že zaslouženě vyhrála.“

Gumárny Zubří – SKP Frýdek-Místek 28:19 (14:12)

Házenkáři Gumáren Zubří po čtyřbrankové prohře ve Frýdku-Místku otočili na domácí půdě nepříznivý vývoj série ve skupině o 5. až 8. místo. Ve druhém utkání proti Frýdku-Místku zvítězili devítibrankovým rozdílem a utkají se s Duklou Praha o konečné páté místo. V prvním poločase byla hra v Zubří maximálně vyrovnaná, až v závěru poločasu se domácím házenkářům podařilo vytvořit si dvoubrankový náskok. Na začátku druhého poločasu čtyřbrankovou šňůrou tým tažený kanonýrem Řezníčkem své vedení navýšil (18:12) a bezpečný šestibrankový odstup si pak udržoval. Domácím se vydařila i závěrečná patnáctiminutovka, ve které se blýsknul právě Řezníček a přesto, že Kichner byl s deseti brankami ještě úspěšnějším střelcem na hřišti, zvítězili Zubřané ve druhém zápase proti Frýdku-Místku 28:19.

Domácí házenkáři přispěli na konto Nadace transplantace kostní dřeně 1400 korunami, hosté 950.

Nejlepší střelci: Řezníček 9/1, Reček 5, Hrstka a Přikryl po 3 – Kichner 10/1, Petrovský 3. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 1/2 – 1/3. Vyloučení: 3:1. Diváci: 650. První zápas: 26:30. Zubří bude hrát s Duklou Praha o 5. místo, Frýdek-Místek s Cementem Hranice o sedmou příčku.

Jiří Kekrt, trenér Gumáren Zubří: „K dnešnímu utkání můžu říct, že jsme se snad vrátili k naší klasické výkonnosti z dlouhodobé části. Měli jsme obavu, že na hráčích může ležet deka z Karviné, ke které jsme přišli jako slepí k houslím. Jsme rádi, že to hráči hodili za hlavu a zahráli to, co zkrátka umí. Jsem spokojený.“

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „V dnešním utkání nám chyběla lehkost, kterou jsme se prezentovali v celé sérii. Věděli jsme, že do Zubří přijíždíme se čtyřbrankovým náskokem, což rozhodně nemusí stačit a to se také potvrdilo. Bohužel jsme také neproměnili spoustu vyložených šancí, které Zubří proměnilo, a proto zaslouženě postoupilo.

O udržení

Tatran Litovel – Sokol Přerov 41:19 (26:8)

První utkání v boji o záchranu bylo pro trápící se Přerov noční můrou. Házenkáři z Litovle, z týmu nováčka tohoto ročníku, nadělili Přerovu čtyřicítku a do série o záchranu vykročili mílovým krokem, tedy výhrou 41:19. O svém vítězství rozhodli domácí už v první desetiminutovce, kdy nepustili hosty téměř vůbec do zakončení a to, co ohrozilo litovelskou branku, likvidoval brankář Prauzek. Po dvanácti minutách to tak bylo 11:1, v 16. minutě 14:2 a hosté nenacházeli síly k tomu, aby rostoucí manko snížili. Poslední pětiminutovku před přestávkou pak prohráli 2:8 a do kabin si nesli osmnáctibrankovou ztrátu. Rozhodnuté utkání se pak ve druhém poločase již jen dohrávalo a hrálo se spíš už jen o to, jak vysoký příspěvek za nastřílené branky obdrží Nadace pro transplantace kostní dřeně. Z Litovle na nadační konto poputuje krásných 2050 korun, Přerov přispěl 950 korunami.

Nejlepší střelci: Nedoma 6, Číhal. Juříček, Mičola, Konšel po 4, Šmíd 4/1 – Pernička a Kosina po 5, Šoustal 4. Rozhodčí: Bubeníček, Kosmák. Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2. Vyloučení: 3:2. Diváci: 408. Stav série: 1:0.

Lubomír Krejčíř, trenér Tatranu Litovel: „Těžko se mi to utkání hodnotí, protože soupeř nehrál dobře. My jsme první poločas zahráli velice zodpovědně. V prvních minutách se sice nedařilo naší obraně, ale zato našemu brankáři ano. To nám umožnilo rychle zakončovat protiútoky a v desáté minutě jsme v podstatě rozhodli. Pak už ta naše soustředěnost, zejména v útočné fázi, byla menší a řadu šancí jsme neproměnili. To se ale, vzhledem k průběhu utkání, dalo očekávat. Zítra chceme náš dnešní výkon zopakovat a tuto sérii téměř rozhodnout.“

Robert Buček, trenér Sokola Přerov: „Zápas se mi hodnotí strašně špatně, protože náš výkon byl úplně děsivý. Rozhodlo se vlastně v prvních deseti minutách, kdy jsme nedokázali překonat domácího brankáře Pavla Prauzka, který před námi zamkl svou brankou. Místo toho, abychom mu dávali branky, jsme na něm ztroskotávali. Soupeř nás naopak trestal z brejků a v desáté minutě to bylo 10:1 pro Litovel. Poté už to bylo jen o jeho dohrání a bylo jedno, o kolik branek to nakonec skončí. Takový výsledek se dá těžko otočit.“