Play-off Extraligy házené, 3. zápasy čtvrtfinále: Dukla a Plzeň i Zubří v semifinále, Baník sérii prodloužil

01.04.2017, Jan Vtípil

Nejlepší tři týmy extraligové tabulky po základní části využily hned první možnosti k postupu do semifinále a své série opanovaly poměrem 3:0. Lovosice na Karvinou ve třetím duelu nestačily a na programu je zítřejší dopolední čtvrté utkání série za stavu 2:1 pro hostující Severočechy.

Extraliga házené 2016/17 – Play-off, 3. zápasy čtvrtfinále

Tři nejúspěšnější týmy dlouhodobé části nejvyšší soutěže házenkářů si zajistili hned ve třetích čtvrtfinálových zápasech postup do další fáze play-off. Plzeň si v Jičíně od stavu 4:4 budovala náskok, který po přestávce narostl až na osm branek a po konečné výhře 27:24 jde dál, stejně jako Dukla, která nepřipsutila žádné komplikace v Brně, kde zvítězila rozdílem 10 branek. Zubřané proti bojovným Orlům prohráli první poločas, ale v tom druhém už jasně dominovali a stali se třetím semifinalistou. Narazili naopak Lovci v Karviné, v utkání bohatém na branky Baník zvítězil 35:31 a udržel si naději na zvrat série, kterou snížil na 1:2. Po dnešní extraligové sobotě je jisté, že se v semifinále střetne zuberské ROBE s Duklou Praha, Plzeň si na jméno svého semifinálového soupeře bude muset počkat minimálně do zítřka, kdy je už od 10.30 hod. na programu čtvrté čtvrtfinále mezi Karvinou a Lovosicemi.

HBC Ronal Jičín – Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň 24:27 (12:14)

Začátek zápasu byl velmi vyrovnaný a tak svítil v 9. minutě na ukazateli stav 4:4. V tomto okamžiku se povedlo hostům odskočit na tříbrankový rozdíl. Brankář Štochl pokračoval ve výborných výkonech z předešlých utkání a udržovala si vedení, přesto dlouho nemohla odskočit na větší brankový rozdíl, i díky dobře chytajícímu domácímu brankáři Veverkovi. Do šaten se odcházelo za stavu 12:14 z pohledu domácích, ale nástup do druhé půle přinesl rozhodující náskok trojnásobného úřadujícího mistra. Domácí se přes náhlou šestibrankovou ztrátu nevzdali, ale jejich korekce byly spíše kosmetického rázu. Plzeň více branek v řadě obdržela až za osmibrankového vedení, ale po třech zásazích domácích ukázala své zkušenosti, nezpanikařila a dál hlídala své vedení. Bojovnost domácích nakonec vedla k snížení na konečných 24:27, což je výsledek, po kterém čeká Plzeň semifinále a Jičín boje o konečné 5. až 8. místo.

Nejvíce branek: Krahulec 7/5, Šulc 4, Král 3/1  – M. Škvařil 9, Tonar M. 4/3, Blecha 4.  Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 6/5 – 4/3. Vyloučení: 1 – 6. Diváci: 620.

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Samozřejmě nejsme rádi, že se série takto rychle ukončila, chtěli jsme, aby tu Plzeň přespala. Bohužel se to nezdařilo, nicméně si myslím, že můžeme odejít se vztyčenou hlavou. Myslím si, že za nás tam byly takové dva klíčové momenty, v prvním poločase série neproměněných šancí, kdy Štochl měl po sobě několik dobrých zákroků, dále pak naše nevynucené technické chyby, které nás srážely do kolen. Kvalita je určitě na straně Plzně, je to komplexní tým. Uzdravením Jakuba Tonara se možnost dostřídání ještě navýšila. Plzeň vyhrála zaslouženě a my jí gratulujeme k postupu a přejeme ji, ať se jí daří dále. Jak jsem řekl, odešli jsme z boje o medaile se vztyčenou hlavou.“

Martin Šetlík, trenér Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň: „Já jsem hlavně rád, že jsme to utkání zvládli vyhrát, a že jsme tu sérii ukončili na tři utkání. Ani dnes to nebylo jednoduché, kromě prvních pěti minut utkání, kdy jsme se dostali do vedení. Dlouho jsme nemohli se ale utrhnout na více jak na čtyři branky, pořád jsme vedli jen o dva o tři, což bylo zrádné. Až na začátku druhé půle jsme odskočili a udělali si větší náskok, ale Jičín hrál až do konce, což se mi líbí, stejně tak se mi líbil výkon jičínského Šulce. Svému týmu chci poděkovat, že jsme splnili cíl a sérii ukončili takto rychle.“

Konečný stav série 3:0 pro Talent Robstav-M.A.T. Plzeň.

1. zápas, sobota 25. března 2017, Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – HBC Ronal Jičín 26:23 (15:9)
2. zápas, neděle 26. března 2017, Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – HBC Ronal Jičín 34:24 (18:10)
3. zápas, sobota 1. dubna 2017, 18.00 hod., HBC Ronal Jičín - Talent Robstav-M.A.T. Plzeň 24:27 (12:14)

SKKP Handball Brno - HC Dukla Praha 25:35 (9:16)

Začátek třetího čtvrtfinále mezi Brnem a Duklou patřil brankářům oběma týmům, ale Dukla měal jasně více ze hry a v první čtvrthodině si vybudoval náskok 6:1. Do poločasu si Pražané získali až desetibrankové vedení a zdálo se, že bez problémů míří za postupem. Jenže Brno do poločasu drobně korigovalo a v druhé půli se díky zlepšené obraně blížilo vyrovnání. Doplatilo ale na sérii vyloučení v polovině druhé půle, po které Dukla opět navýšila svůj náskok a zlomila odpor domácích dohrávajících bez vyloučeného Havláta. Hosté nakonec dominovali v Králově Poli desetibrankovým rozdílem 35:25, sérii ovládli 3:0 a budou proti Zubří bojovat o zopakování loňské finálové účasti.

Nejvíce branek: Mičola 5/3, Hastík 5 – Kastner 9/6, Kotrč 8, Jeníček a Patzel po 4. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Sedmimetrové hody: 3/3 – 6/6. Vyloučení: 6 – 4, ČK: Havlát (BRN). Diváci: 254.

Zdeněk Missbach, trenér SKKP Handball Brno: „Začátek prvního poločasu jsme nebyli zrovna v nejbojovnější náladě, ale myslím si, že se to potom celkem upravilo a ve druhém poločase jsme si začali více věřit. Ten náš výkon byl ze začátku takový ustrašenější, ale ve druhé půli fungovala výborně obrana, takže kluci zabojovali a dotáhli se téměř k vyrovnání. Následovaly ale dvě vyloučení a neproměnění naší přesilové hry, takže soupeř takových kvalit, jako je Dukla, toho dokázal využít. V závěru jsme už neměli síly, abychom zápas ještě jednou otočili.“

Jan Josef, trenér HC Dukla Praha: „Začátek byl úžasný, takový jsme si ani nepředstavovali. Mysleli jsme si, že to bude mnohem těžší. Předpokládali jsme, že na nás Brňáci nastoupí, opak byl ale pravdou. Potom jsme ale úplně nesmyslně zápas téměř prohospodařili, polevili jsme a dlouho hledali cestu zpátky. Jsme rádi, že jsme to nakonec zvládli, ale musíme zapracovat na určitých momentech v zápase, protože se nám to může velmi vymstít v dalších bojích.“

Konečný stav série 3:0 pro HC Dukla Praha.

1. zápas, sobota 25. března 2017, HC Dukla Praha – SKKP Handball Brno 34:20 (16:9)
2. zápas, neděle 26. března 2017, HC Dukla Praha – SKKP Handball Brno 29:19 (11:10)
3. zápas, sobota 1. dubna 2017, 17.00 hod., SKKP Handball Brno HC Dukla Praha 25:35 (9:16)

HCB Karviná - HK FCC Město Lovosice 35:31 (19:17)

Jediným týmem, který dnes odvrátil hrozbu ukončení čtvrtfinálové série, byla Karviná, která doma přestřílela Lovce. Utkání se počtem branek a útočnou hrou podstatně lišilo od předešlých dvou, zvlášt v prvním poločase, který skončil 19:17 ve prospěch Baníku. Obrany ani jednoho z celků příliš nepomohly brankářům a hrdina předešlých utkání Adamík se hledal až do druhé půle, kdy pomohl sérií zákroků Lovcům k otočení výsledku. Lovci opakovaně o branku vedli, jenže okolo 45. minuty přišel rozhodující nástup domácích, kteří ze stavu 24:24 odskočili na 27:24 a Severočechům už nepovolili přiblížit se na blíže než dvě branky. Zvládli i úplnou koncovku, v níž dokonce náskok navýšili na konečných 35:31 a vynutili si zítřejší čtvrtý zápas. Ten je na programu již od 10.30 hod. dopoledne a oba celky tak mají velice krátký čas na regeneraci.

Nejvíce branek: Monczka 10/4 Mlotek 7, Solák 6, Geist a Frančík po 4 - Malý 7, Bouček 5/2, Sýkora 5, Jelínek a Chroustovský po 4. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 4/4 – 2/2. Vyloučení: 2 -2. Diváci: 668.

Alexander Radčenko, hrající asistent trenéra HCB Karviná: „Dnes se nám povedlo to, co nevyšlo v Lovosicích. Kluci se drželi stanovené taktiky a hlavně jsme nerozchytali Adamíka v brance Lovosic. Naši brankáři předvedli v důležitých okamžicích pár zákroků a to pomohlo k prodloužení série.“

Milan Berka, trenér HK FCC Město Lovosice: „Naším hlavním problémem dnes byla obrana. Dát venku 31 branek? To je hodně, ale dostali jsme jich 35, což už je opravdu moc. Navíc jsme měli o něco víc technických chyb, což musíme zítra určitě zlepšit.“

Aktuální stav série 2:1 pro HK FCC Město Lovosice.

1. zápas, sobota 25. března 2017, HK FCC Město Lovosice – HCB Karviná 31:29 (17:13)
2. zápas, neděle 26. března 2017, HK FCC Město Lovosice – HCB Karviná 32:20 (15:12)
3. zápas, sobota 1. dubna 2017, 18.00 hod., HCB Karviná - HK FCC Město Lovosice 35:31 (19:17)
4. zápas, neděle 2. dubna 2017, 10.30 hod., HCB Karviná - HK FCC Město Lovosice
případný 5. zápas, sobota 8. dubna 2017, 17.00 hod., HK FCC Město Lovosice – HCB Karviná

Pepino SKP Frýdek-Místek - HC ROBE Zubří 24:31 (13:12)

Stejný kousek jako Karviné se nepodařil nedalekému Frýdku-Místku, který po dnešní prohře čeká pouze boj o konečné 5. až 8. místo. Do zápasu Orli ale vlétli nebojácně, dlouho drželi krok a zvládli dokonce i první nástup hostí, kteří kolem 20. minuty dokázali odskočit do tříbrankového vedení 9:6. Po oddechovém čase kouče Chrastiny se Orli rychle náskok hostí dotáhli a do šaten šli dokonce za vedení 13:12. Po pauze je Petrovský dostal do dvoubrankového vedení, ale ve zřejmě rozhodující pasáži následně podržel hosty gólman Malina, který si poradil s dělovkou Petrovského i následnou dorážkou Gřeška a stejnému hráči o několik okamžiků později chytil i sedmimetrový hod. Hosté tak měli možnost vyrovnat, což učinili a díky skvěle fungující hře přes pivoty Šlachtu se Zemanem si začali budovat stále výrazný náskok. Ten byl největší v 54. minutě, kdy ROBE vedlo 29:20 a v posledních minutách již domácí pouze kosmeticky upravili skóre. Zubří tak splnilo úloha favorita soutěže a o účast ve finále se střetne v sérii s Duklou Praha, která odstartuje za dva týdny na Valašsku.

Nejvíce branek: Bednárek 5/3, Gřešek a Petrovský po 4, Bosák 3 - Šlachta 8/2, Zahradníček 5, Douda 3/1. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 5/3 - 3/3. Vyloučení: 6 – 5, ČK: Zeman (ZUB). Diváci: 476.

Konečný stav série 3:0 pro HC ROBE Zubří.

1. zápas, sobota 25. března 2017, HC ROBE Zubří – Pepino SKP Frýdek Místek 23:19 (12:6)
2. zápas, neděle 26. března 2017, HC ROBE Zubří – Pepino SKP Frýdek Místek 33:27 (17:16)
3. zápas, sobota 1. dubna 2017, 19.00 hod., Pepino SKP Frýdek Místek - HC ROBE Zubří 24:31 (13:12)