Házenkáři Jičína přetlačili Hranice, Zubřané přetrhli vítěznou šňůru Plzně

28.09.2018, Redakce ČSH

Důlěžitý bod vybojovali házenkáři Zubří. Ve čtvrtém kole remizovali Valaši s výběrem Talentu Plzeň 26:26. K remíze se schylovalo i v Jičíně. Domácí házenkáři ale nakonec uhájili před Cementem jednobrankovou výhru.

Strabag Rail Extraliga - 4. kolo

HC ROBE Zubří – Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň 26:26 (10:14)

Do Zubří v pátečním zápase 4. kola zavítali s výběrem Plzně dva bývalí hráči domácího týmu- Jakub Douda a Jakub Šíra. Na samotném začátku utkání se dostala Plzeň dvěma góly Chmelíka do vedení, ale Zubří rychle otočilo a stav byl 5:2 pro domácí. K vidění byly výborné zákroky brankářů, jak na straně domácích, tak i na straně Talentu. Do konce poločasu už přidávala více gólů Plzeň a poločas tak vyhrála o čtyři branky. Do 36. minuty byl stav 13:18. Poté sérií rychlých gólů Zubří snížilo náskok Plzně na 17:19. Branky padaly na obou stranách, ale Zubří kolektivním výkonem vyrovnalo stav na 23:23. Plzeň v 58. minutě ještě vedla 24:26, ale Zubří dokázalo do konce zápasu srovnat a tak si oba týmy připisují po bodu do tabulky.

Nejlepší střelci: Hrstka 8/4, Korbel 5, Zeman, Janíček a Vlk po 3 – Douda 9, Chmelík 7, Šindelář 3. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 4/4 – 1/1. Vyloučení: 10:10. Diváci: 946.

Dušan Poloz, trenér ROBE Zubří: „Já jsem říkal už před utkáním, že je pro nás výzva přerušit neporazitelnost Plzně, což se nám nepodařilo. Ale byl to hrozně velký posun, tým fungoval jinak, což je pozitivní. Plzeň nám utekla v závěru druhého poločasu ve druhé vlně. Řekli jsme si, že je základ tuto druhou vlnu ubránit, což si myslím, že se nám pak podařilo. Samozřejmě byla důležitá práce Milana v bráně, mohli jsme jít do trháku a do toho tlaku. Závěr byl o štěstí.“

Michal Tonar, trenér Talentu Plzeň: „My jsme sem jeli vlastně zakončit sérii venkovních utkání, věděli jsme o síle Zubří, ale že to nebylo do této chvíle nic slavného. Věřili jsme, že tu sérii zakončíme vítězstvím, takže jsme trochu zklamaní z té ztráty bodu, ale dokázali jsme v každém z těch čtyř utkání bodovat, takže 6 bodů je stav série v pořádku. Samozřejmě jsme udělali víc chyb, než bylo zdrávo, a proto jsme dali soupeři více šancí zápas zdramatizovat. Ke konci to bylo spíše už na váhách štěstí, ke komu se to štěstí více přikloní. Jinak určitě Milan Malina v bráně byl velkou překážkou.“

HBC Jičín -  TJ Cement Hranice 24:23 (15:8)

Začátek utkání byl poněkud nervózní, kdy po prvních pěti minutách hry bylo skóre stále 0:0.  Po několika neproměněných šancích Jičína se dostali do vedení hosté, kteří si získali náskok dvou branek. V jedenácté minutě se skóre srovnalo (4:4), a to především díky zásluze Libora Horuta. Poté už palubovka patřila domácím, kteří si do konce prvního poločasu vybojovali náskok sedmi branek. Hráči moravského Cementu zápas nevzdali a druhý poločas začali velmi úspěšně, když se na Jičín začali postupně dotahovat. Pět minut před koncem utkání byl rozdíl skóre pouze o dvě branky. Celý zápas zakončil v poslední minutě svou brankou Tomáš Mlotek (24:23), což už ale na vítězství Hranic nestačilo a body tak zůstaly na palubovce Jičína. Tento zápas patřil především gólmanům na obou stranách, kteří předváděli krásné zákroky

Nejlepší střelci: Horut 9, Šulc 4, Krahulec 3 - Indrák 5, Mičkal 4, Bechný 4. Rozhodčí: Opava Jiří, Válek Pavel. Sedmimetrové hody: 7/4 - 4/1. Vyloučení: 3 - 4 (ČK - Andrš Michal). Diváci: 570

Petr Mašát, trenér HBC Jičín: “Začátek zápasu byl velice nervózní, na obou stranách byly neproměněné šance, gólmani ihned na úvod utkání dominovali. Potom jsme se dostali do hry, kdy jsme byli trpěliví v postupném útoku, dokázali jsme si otevírat obranu Hranic a díky tomu jsme získali náskok sedmi gólů v prvním poločase. Druhou půli jsme i přes varování v poločasové přestávce nezvládli, a to díky pasivní hře v útoku i v obraně. Asi jsme měli pocit, že ten zápas za nás odehraje někdo jiný, znervózněli jsme a tím jsme dali Hranicím šanci se na nás dotáhnout. Jsem velice zklamaný z druhého poločasu, z toho, jak k němu hráči přistoupili. Je mi to líto i vůči Radkovi Královi, který dnes ukončil svou hráčskou kariéru a i vůči divákům, že jsme dovolili Hranicím zápas takto zdramatizovat. Myslím si, že jsme mohli vyhrát rozdílem osmi gólů, což by si Radek i diváci zasloužili.”

Libor Horut, spojka HBC Jičín: “Já bych chtěl zhodnotit především druhý poločas, protože jsme opravdu nesplnili to, co jsme si řekli v poločase. Odstoupili jsme od rychlé hry, kterou jsme předváděli v prvním poločase, nedávali jsme vyložené góly, nevytvářeli jsme si šance. Potom se rozchytal Pepa Kučerka a my můžeme být rádi, že máme dva body.”

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranic: “Gratulace domácím k těsnému vítěžství, které se zrodilo už v prvním poločase, kde jsme po prvních pěti minutách totálně propadli a přestali jsme hrát to, co jsme si chválili v zápase proti Lovosicím. V prvním poločase se nám rozpadl koncept v útoku a výsledek toho všeho byl, že jsme prohrávali o sedm gólů. Mrzí mě ten první poločas, kdybychom v něm hráli vyrovnanou partii, tak věřím, že by byl výsledek jiný. Jsem rád, že hráči poslechli to, co jsme si řekli v kabině a druhý poločas nevypustili. Jsem rád, že jsme pochopili, že se musí hrát naplno, že je v zápase potřeba agresivita a tím se nám podařilo dostat Jičín pod tlak. Dokázali jsme posledních dvacet minut zabrat a možná, že kdybychom hráli ještě o minutu déle, tak bychom jsme si odvezli bod. Na jedné straně mě to štve, že jsme nevyhráli, ale za druhý poločas patří hráčům veliká pochvala a věřím, že poučíme do dalších zápasů a budeme už jenom vyhrávat.”

Tomáš Mičkal, křídlo Cementu Hranic: “Zápas se mi strašně špatně hodnotí. V prvním poločase jsme vůbec neplnili to, co jsme si před zápasem řekli. Zahodili jsme obrovské množství vyložených šancí, za které nás Jičín trestal. Proto byl ten náskok tak vysoký. Samozřejmě jsem rád, že jsme se nevzdali a v druhém poločase se vrátili do zápasu. Ale v rozhodujících chvílích, kdy jsme se mohli dotáhnout na Jičín, tak jsme ztráceli balón, za což nás Jičín vždy potrestal a nás to stálo o to více sil. Jak říká trenér, hrát o dvě minuty déle, tak jsme bod možná vyválčili, ale musíme se z toho poučit do dalších zápasů a hrát od první do poslední minuty. Především musíme proměňovat šance, protože za zády máme skvěle chytajícího Pepu Kučerku a to je potom hřích s takovým výkonem gólmana nechat body na hřišti.”