Dukla v odvetě Vyzývacího poháru uhájila náskok a slaví postup mezi 16 nejlepších

18.11.2018, Redakce ČSH

Házenkáři Dukly zvládli ve třetím kole Vyzývacího poháru nedělní odvetu proti litevskému Kaunasu a postoupili do osmifinále. Stačila jim k tomu remíza 28:28, kterou v hale Slavie navázali na vítězství 27:20, jež si prosti stejnému soupeři připsali o den dříve.

Zatímco v prvním sobotním zápase to byla Dukla, kdo si v úvodu utkání vypracoval mírný náskok, v odvetě se naopak podařilo odskočit Litevcům. Na více než dvoubrankový náskok v sedmé minutě (5:3) se ale Kaunas, jenž byl dnes v Praze oficiálně podle zápisu domácím cekem, nezmohl. Zasloužil se o to mimo jiné opět Tomáš Petržala v brance Pražanů, který pochytal několik šancí soupeře. Klíma se tak mohl po necelých deseti minutách hry postarat o vyrovnání a Šůstek o chvíli později strhl poprvé v zápase vedení na stranu Dukly.

Ve zbytku první půle už bylo skóre vyrovnané, žádný z celků nedokázal svému soupeři odskočit na více než dvougólový rozdíl. Do šaten ovšem nakonec odcházeli s jednobrankovým náskokem Litevci, kterým k těsnému poločasovému vedení 16:15 pomohla i přesilová hra po dvojitém vyloučení Víta Reichla z 28. minuty. Trenér Kaunasu však musel o přestávce zároveň pracovat s neúprosnou postupovou matematikou. Ze sedmibrankového náskoku Dukly z prvního utkání se totiž jeho svěřencům nepodařilo smazat za prvních 30 minut téměř nic.

Ani ve druhém poločase se překvapení nekonalo. Petržala přidal další sadu úspěšných zákroků a Dukla v čele se sedmibrankovým střelcem Kastnerem za pouhých osm minut otočila skóre a vypracovala si čtyřgólové vedení (17:21). V tu chvíli již bylo o postupujícím prakticky rozhodnuto.

Litevský celek sice dokázal do 43. minuty vyrovnat na 23:23, ale Dukla už mu víc nedovolila. Nerozhodný stav udržela až do konce a nic na tom nezměnila ani červená karta, kterou v 60. minutě uviděl po třetím dvouminutovém trestu Vít Reichl.

Pražané postupem mezi 16 nejlepších vyrovnali svůj výkon ze sezony 2014/2015, kdy v osmifinále vypadli s portugalským celkem Liberty Seguros ABC/UMinho (27:42 a 30:32). Na jaře by ale mnohem raději navázali spíše na tažení Vyzývacím pohárem ze sezony 2015/2016, kdy došli až do semifinále.

Do cesty se jim tentokrát bude moci postavit například HC Masheka z Běloruska, rumunský celek CSM Bukurešť či ruský tým HC Neva SPb, které si už stejně jako Dukla dokázaly zajistit účast v osmifinále. Soupeřem Pražanů se ale stejně tak dobře může stát některý z dalších 12 postupujících, o nichž se ještě ve 3. kole Challenge Cupu nerozhodlo. Do osmifinále rázně nakročila například portugalská Madeira či norský Arendal, k postupu má po prvním zápase 3. kola o něco blíže než soupeř i Považská Bystrica, řecký AEK Athény či srbský Partizan Bělehrad.

Kauno Azuolas-KTU Kaunas – HC Dukla Praha 28:28 (16:15)

Branky: Juozaitis 10, Jankauskas 7, Stakunas 4 – Kastner 7, Klíma 5, Patzel a Šůstek po 4
Sedmimetrové hody (5/4 – 3/1), ČK: Reichl
Diváků: 300, první zápas: 20:27 (postupuje Dukla)