Plzeň ve druhém poločase otočila zápas s Veselím, Frýdek-Místek rozstřílel Litovel

25.11.2018, Redakce ČSH

Další vysokou porážku utrpěli házenkáři Litovle, ve Frýdku-Místku prohráli o třináct branek. Naopak v dopoledním zápase hrázenkáři Plzně otočili zápas s Novým Veselím.

Strabag Rail Extraliga - 11. kolo

Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – Sokol Nové Veselí 26:22 (10:13)

Byla to bitva jako řemen, na jejímž konci byl šťastnější domácí Talent, i když první půle patřil hostů z Nového Veselí. Ti těžili především z palebné síly urostlých spojek a šikovnosti tria hráčů z bývalé Jugoslávie. Od úvodního útoku byli ve vedení, plzeňští házenkáři pouze jednou srovnali, když Michal Tonar se štěstím proměnil sedmičku na 3:3. Po zbytek prvního poločasu si soupeř udržoval tříbrankové vedení, do kabin se šlo za stavu 10:13.

Ale už na konci úvodního dějství Talent vysunul obranu a to dělalo hostům problémy. A když se v prvních pěti minutách druhé půle třikrát v řadě střelecky prosadil Douda, bylo srovnáno na 14:14. Jenže Nové Veselí opět odskočilo o tři góly – 14:17. Ve 43. už ale poprvé v zápase vedli po další brance domácí 19:18, na to ještě soupeř zareagoval a srovnal na 21:21, ale pak se hostům přestalo dařit v útoku a přišla další třígolová šňůra Talentu, která zápas definitivně rozhodla. Domácí střelci se dlouho nedokázali vypořádat s výborným Schamsem v brance soupeře, ale po přestávce se rozstříleli Douda se Stehlíkem, který dal všech svým pět branek až po změně stran. U hostů byla palebná síla rozložena na více hráčů, ale v závěru druhé půle jim zvlhl střelný prach.

Nejvíce branek: Douda 7, Stehlík 5, M. Tonar 4/2 – Kezič a Ptáčník 5, Štěrba 5/1. Sedmimetrové hody: 2/2:1/1. Vyloučení: 2:3. Rozhodčí: Pavlíček, Hanák. Diváků: 820.

Michal Tonar st., trenér Talentu-Robstav-M.A.T. Plzeň: „Čekali jsme, že to bude těžký zápas, měli jsme ze soupeře respekt. Zkraje nám to skřípalo v defenzivě. Dostávali jsme góly z deseti, jedenácti metrů. Proto jsme vytáhli obranu a to začalo velkým spojkám soupeře vadit. Navíc se dobrými zákroky chytil gólman Šmíd, to bylo znát na výsledku. Když Veselí začalo prohrávat, zlomilo je to. Ale potvrdili, že jsou na špici extraligy právem, hráli dobře.“

Pavel Hladík, trenér Sokola Nové Veselí: „My se takové zápasy musíme naučit hrát. Chceme dál zůstat v tabulce nahoře, ale musíme být koncentrovanější, nesmíme se nechat rozhodit. To bychom pak vedení neztratili. Plzeň byla trpělivější v útoku, lépe využili přesilovky. Když nás soupeř ve druhé půli rychle docvakl už to pro nás bylo těžké i fyzicky. Chtěl bych poděkovat fanouškům oběma celků, hlavně těm našim, že sem vážili cestu, ale i těm Plzeňským. Díky nim se utkání se hrálo ve fantastické atmosféře."

Pepino SKP Frýdek-Místek – TJ Tatran Litovel 38:26 (21:13)

Duel 11. kola Strabag Rail extraligy mezi Pepino SKP Frýdek-Místek a Tatranem Litovel měl od samého začátku jednoznačný průběh. Od prvních minut bylo patrné, že na sebe narazila družstva rozdílných kvalit. Zatímco domácí Frýdek-Místek měl i s pohárovou výhrou v Brně našlápnuto ke čtvrtému vítězství v řadě, hostující Litovel měla na kontě jenom prohry, a to už deset. Frýdecko-Místečtí se v prvním poločase prosazovali hlavně přes pivota. Adam Gřešek se trefil hned pětkrát. Ve 22. minutě tak domácí vedli už o devět gólů, a to 15:6. První půle nakonec skončila rozdílem osmi branek. Frýdek-Místek ji vyhrál 21:13. Po změně stran bylo poznat, že Frýdek-Místek polevil v koncentraci, takže jeho náskok už nenarůstal. Litovel v některých chvílích hrála také bez brankáře. Časový úsek mezi 38. a 47. minutou dokonce hosté vyhráli 8:4, takže snížili na sedmigólový rozdíl. Stav byl v té době 30:23. Jenže od této chvíle se následně dokázali prosadit už jen třikrát, zatímco Frýdek-Místek přidal dalších osm branek, takže si v poklidu dokráčel pro třetí extraligové vítězství v řadě. Zatímco Frýdecko-Místečtí si polepšili na jedenáct bodů a posunuli se na 7. příčku, Litovel zůstává bez jediného bodu stále poslední.

Nejlepší střelci: Gřešek 9, Kocich 6/1, Stržínek 4, Mynář 4/1 – Šmíd 6, Tkadleček 6, Piwko 4. Rozhodčí: Adam Baader, Jiří Novotný. Sedmimetrové hody: 3/3 – 0/0. Vyloučení: 5:10. Diváci: 232.

Jiří Kekrt, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Ve výkonu určitě byl rozdíl mezi oběma družstvy. Na mé gusto jsme dostali hodně gólů, ale ty dostáváme pravidelně v každém utkání. To je náš herní nedostatek. Pořád je to u nás o tom, že dokážeme velice solidní pasáže střídat s mrtvými, což do určité míry postaví soupeře na nohy. Je to zkrátka o tom, abychom dostali čas. Věřím tomu, že se to v budoucnu bude stále zlepšovat. Tohle jsou dvě zásadní věci, které mi v utkání vadily. Nyní máme nabity program. Už ve středu hrajeme s Novým Veselím, pak o víkendu pohár s Lovosicemi. Osobně mi to nevadí, ale je třeba si uvědomit, že jsme amatérský tým, takže hráči chodí ještě do práce. Když pak mají třikrát v týdnu večer ještě hrát, může se to projevit na jejich fyzické i psychické koncentraci. Věřím ale, že jsme natolik připravení, že se to negativně neodrazí.“

Ivo Vávra, trenér TJ Tatran Litovel: „Gratuluji domácím ke získaným bodům. Těžko se mi hodnotí utkání, které v podstatě kopíruje naše předchozí zápasy. Dalo by se říct, že všechny jsou jako přes kopírák. Všichni můžou vidět s jakými hráči hrajeme. Prozatím bohužel nemáme kvalitu extraligového kádru. Těžko se nám hrají kombinace, když jsme ustrašení, nevytvoříme si patřičný tlak, děláme příliš mnoho technických chyb, takže zbytečně ztrácíme míče. Nebráníme. Náš herní projev je nevyzrálý. Nejsme schopní konkurovat extraligovým týmům. Ve druhé půli, kdy domácí prostřídali a dali prostor mladším hráčům, jsme se na chvíli dostali na menší rozdíl, ale pak jsme se zase dopustili zbytečných chyb a tím jsme soupeři pomohli k vítězství.“