Dukla těsně podlehla Jičínu, Plzeň o jediný gól přetlačila Frýdek-Místek a minimálně do neděle je v čele

14.12.2018, Redakce ČSH

Dva duely posledního letošního kola sehrály týmy již v pátek odpoledne. Zatímco házenkáři Dukly v domácím prostředí podlehli Jičínu 22:23, stejným nejtěsnějším možným rozdílem přetlačili házenkáři plzeňského Talentu Frýdek-Místek a minimálně do neděle jim patří vedoucí příčka.

14. kolo Strabag Rail Extraligy mužů

HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín 22:23 (7:12)

Úvod utkání mezi Duklou a Jičínem byl opatrný. Místo hezkých gólových akcí byly k vidění spíše dobré zákroky brankářů Zavázala a Veverky, a tak ve 12. minutě svítilo na ukazateli skóre teprve 2:2. V další destiminutovce Dukla doplatila na neproměňování vyložených šancí a Jičín si tak mohl vybudovat pětigólový náskok (23. minuta 4:9), který si udržel až do poločasové přestávky (7:12). Úvod druhé půle ovšem patřil Dukle. Během pouhých tří minut snížila na rozdíl dvou gólů a a nebýt dvou neproměněných šancí, mohlo být i vyrovnáno. Jičín se však ze špatného vstupu do druhého dějství oklepal a i díky tomu, že Dukla poměrně často ztrácela po vlastních chybách míč, vedl ve 47. minutě po brance Dolejšho 17:13. Dukla ovšem ještě dostala šanci na závěrečný nápor po přímé červené kartě jičínského Kovaříka za faul na Syřínka. Ze začátku se sice zdálo, že si Jičín vedení pohlídá, pak ale přidal několik dobrých zákroků brankář Zavázal a náskok hostí z první půle se začal tenčit. Zcela se rozplynul až v poslední minutě, kdy Šůstek vyrovnal na 22:22. Jičín si ještě 31 sekund před koncem vybral oddechový čas, po kterém ale přišel neúspěšný útok. Už už to vypadalo, že se budou v Praze body dělit, když přišel zkrat domácího brankáře Zavázala. Ten ve snaze ještě založit rychlý útok, který by Dukle zajistil vítězství, chyboval pět sekund před koncem při rozehrání vhazování a daroval hostujícímu Dolejšímu míč i zcela odrytou branku. Jičínská spojka obrovskou šancí nepohrdla, a tak si Jičín z Prahy nakonec odvezl po neuvěřitelném závěru oba body.

Nejlepší střelci: Šůstek 7, Patzel 5, Harabiš 3 – Krahulec 7, Šulc 5, Miľko 3. Rozhodčí: Frieser - Kavulič, Sedmimetrové hody: 2/2- 3/1. Vyloučení 2 - 1 (ČK Kovařík). Diváci: 250

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Dnes to byly dva výrazně odlišné poločasy. Varovali jsme se před tím, abychom nezačali hrát stejně jako s Frýdkem-Místkem. Několikrát jsme se na to upozornili a stejně to přišlo. Vytvořili jsme si sice více gólových příležitostí, ale Filip Veverka nás v té první půli vychytal. Strašně jsme toho neproměnili. Druhá půle byla výrazně lepší, bojovnější, byli jsme odvážnější v útoku. Dokázali jsme si už šance vytvořit i proměnit. Myslím, že jsme se z téměř ztraceného zápasu naší bojovností a výborným výkonem ve druhé půli dokázali dostat zpátky do utkání včetně Ondřeje Zavázala, který byl ve druhé půli jedním ze strůjců toho, že jsme to dotáhli na remízu. V závěru ale bohužel přišel zkrat, který to vítězství šťastně daroval soupeři.“

Aleš Babák, trenér HBC Jičín: „První poločas jsme začali poměrně bázlivě, trápili jsme se v útoku, navíc jsme neproměnili dvě sedmičky. Střely, které jsme vyslali na branku, tak prakticky mířily pouze doprostřed, nicméně Filip Veverka v brance čaroval a díky němu jsme ten začátek výsledkově drželi krok a využili jsme jeho zákroků k tomu, že jsme odskočili na větší brankový rozdíl. Bohužel tak jak se nám povedl ten první poločas, tak jsme neskutečně špatně vstoupili do toho druhého. Byly tam nějaké tyčky z naší strany, Dukla dala rychlé góly, snížila na rozdíl dvou branek a bylo jasné, že potom už to utkání se bude tahat. Co říct k závěru? Bylo to chvíli od toho, že jsme ještě mohli ztratit oba body a nakonec si oba vezeme, takže obrovská radost. Už to bylo na morál, protože kluci toho mají od července až doteď plné zuby a jen bych popřál domácímu gólmanovi, aby se z toho rychle oklepal, protože tohle mu nikdo nepřeje. Věřím, že bude chytat dál tak jak doteď, kdy nás ve druhé půli vymazával.“

Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň - Pepino SKP Frýdek-Místek 30:29 (14:15)

Plzeňští zahodili hned v úvodu čtyři jasné šance, přesto v šesté minutě vedli 3:1. Jenže Frýdek brzy srovnal krok a po zbytek poločasu byl vždy napřed. Domácí jen dotahovali jeho dvoubrankový náskok. Sice několikrát vyrovnali (8:8, 10:10), ale soupeř jim vždy znovu odskočil. Když tři minuty před půlí nedal Stehlík sedmičku, bylo to dokonce o tři góly (12:15). Naději Talentu zvýšila Šmídova chycená sedmička a dva góly pivota Šíry v poslední minutě, do kabin se tedy šlo za stavu 14:15. Už v závěru poločasu posadil domácí kouč na střídačku klíčové hráče M. Tonara, Vinkelhöfera a Stehlíka, i druhou půli začal bez nich. Jenže obraz hry se dlouho neměnil, ještě ve 39. Minutě byl Frýdek o dvě branky napřed (16:18). Teprve pak přišel zvrat, když se jednou trefil Bičiště a dvakrát Douda, rázem šli do vedení Plzeňští (19:18). A těsný náskok udrželi i v nervózním závěru, střelecky se probudil Stehlík a Douda, naděje hostů držel kanonýr Kocich, jenž byl neomylný i při sedmičkách. Definitivu vítězství domácích dal v poslední minutě Šindelář, který z pivota zvyšoval na 30:28, hostující Bosák už pak jen zkorigoval výsledek.

Nejvíce branek: Douda 7/3, Stehlík a Šíra 6 – Kocich 9/5, Petrovský 6, Strack 4. Sedmimetrové hody: 4/3 - 7/6. Vyloučení: 7:6 (ČK Stržínek). Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Diváků: 480.

Michal Tonar st., trenér Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň: „Frýdek potvrdil, že je právem v tabulce nahoře, patří k tomu lepšímu v extralize. Má dobře složený mančaft, který šlape. Z naší strany tam zase byla spousta zahozených šancí, první čtyři akce jsme nedali z jasných pozic. Je cítit, že mančaft není v pohodě a to se při současné vyrovnanosti extraligy projeví. Byli jsme domluvení na nějaké taktice, ale kluci na to zapomínali. Je potřeba ty situace dohrávat podle toho, jak si řekneme. Na té koncovce musíme zapracovat, ta nás sráží strašným způsobem. Pozitivní je, že dneska naskočili kluci z lavičky a celkem to zvládli.“

Jiří Kekrt, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Myslím si dělba bodů by byla spravedlivější. Oba celky dělaly dost chyb, zahazovaly vyložené šance. I když divácky to asi bylo zajímavé utkání. Věděli jsme, že jedeme do jámy lvové. Bylo jasné, že Plzeň nebude chtít po porážce s Duklou další zaváhání. A dopadlo to, jak to dopadlo.“