Plzeň opět srovnala s Karvinou krok, doma porazila Jičín. Lovci venku nevyhráli ani tentokrát

24.02.2019, Redakce ČSH

Frýdek-Místek tak v divoké přestřelce přetlačil Lovosice poměrem 36:34, čímž si polepšil na 20 bodů. Nyní je v tabulce sedmý. Na pátou Duklu a šestý Jičín ztrácí jediný bod. To Lovosice zůstaly se šestnácti body na 9. místě. Roli favorita doma zvládli už v neděli dopoledne házenkáři Plzně, kteří porazili Jičín a dotáhli Karvinou. Dobře do zápasu vykročili i hráči Litovle v Novém Veselí, druhý poločas ale nezvládli a domů se vrací bez bodů.

Strabag Rail Extraliga - 19. kolo

Talent Robstav-M.A.T. Plzeň HBC Ronal Jičín 36:23 (19:13)

Plzeňští házenkáři šli do utkání s cílem oplatit vysokou podzimní porážku (20:29) a to se jim povedlo i s úroky. Dosáhli na nejvyšší vítězství v této sezoně, Jičín porazili o třináct gólů 36:23. Hned od úvodních minut bylo patrné, kdo bude na hřišti pánem. Za sedm minut vedla Plzeň 7:4, když střelecky táhl tým v těchto chvílích srbský házenkář Ivančev. Pak sice hosté snížili na 8:6, ale následovalo téměř deset minut, kdy nedali gól, a Talent šňůrou branek odskočil na 14:6. I přes mírné vzepjetí Jičína měl v poločase komfortní náskok – 14:6. I po změně stran pak skóre utěšeně narůstalo ve prospěch domácích, kteří tak mohli dát větší prostor i hráčům z lavičky. Zastavili se až na konečném skóre 36:23.

Nejvíce branek: M. Tonar 8/1, Venkelhöfer 7, Ivančev a J. Tonar 6 – Horut 11/4, Groh 4, Krahulec a Kostelecký 3. Vyloučení: 1:5. Sedmimetrové hody: 1/1:4/4. Rozhodčí: Bečička, Horák. Diváků: 720.

Michal Tonar st., trenér Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň: „Po dlouhé době to bylo vítězství bez nervů. Myslím, že od začátku jsme byli jasně lepší. Dobře jsme bránili, dařila se nám i střelba. Na Jičínu se asi podepsala středeční domácí porážka s Kopřivnicí. Pochvala patří celému mančaftu, i když tam byly určité momenty, kterých bychom se chtěli vyvarovat. Ale máme na to ještě tři zápasy základní části, které bychom rádi zvládli vítězně. Věřím, že na play-off budeme dobře připraveni. Teď máme jistou první čtyřku, ale doufám, že to je jen první krůček a minimálně udržíme druhé místo. A uvidíme, jak to dopadne na spodku osmičky, koho nám to přihraje do čtvrtfinále.“

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Rozhodla kvalita na straně domácích a jejich aktuální forma. My jsme přijeli po nevydařeném utkání s Kopřivnicí, v němž jsme navíc přišli o dva zkušené hráče Šulce a Bareše. Pokud nedostanete Plzeň pod tlak, tak nemáte šanci, oni si to zkušeně pohlídají. Psychika hraje svoji roli a tu naši kluci neměli optimální. V tabulce jsme se z komfortní situace, kdy jsme pomýšleli na první čtyřku, dostali do složité pozice. K jistotě play-off potřebujeme dva body. Klíčový bude asi příští domácí zápas s Frýdkem.“

Pepino SKP Frýdek-Místek – HK FCC Město Lovosice 36:34 (17:16)

V duelu 19. kola Strabag Rail extraligy mezi celky Pepino SKP Frýdek-Místek a HK FCC Město Lovosice se hrálo prakticky o čtyři body. Před utkáním totiž byl mezi oběma družstvy v tabulce pouze dvoubodový rozdíl. Začátek klání vyšel lépe hostům z Lovosic, kteří se ujali vedení 4:1. Vyšší než tříbrankový náskok si sice nevytvořili, ovšem byli to oni, kteří tahali za delší konec provazu. Domácím se podařilo vyrovnat až po patnácti minutách, to svítilo na ukazateli skóre 8:8. V následujících minutách se však hosté dostali znovu do vedení. Domácí tým ho dokázal stáhnout až v závěru první půle. A takřka se závěrečnou sirénou je poprvé v zápase dostal do vedení Pavel Musálek, když dokázal využít rychlý protiútok. Frýdecko-Místečtí se však z vedení příliš dlouho neradovali. Po změně stran dokázaly Lovosice skóru opět otočit na svou stranu. Jenže tentokrát už se nedostaly do většího než dvoubrankového náskoku. Naposledy v utkání pak vedly ve 42. minutě, a to 25:23. Následně se miska vah převrátila na stranu domácích. Sedm minut před koncem vedli už o čtyři branky 32:28. Ke konci Lovosičtí vysunuli obranu, ale domácí se tímto tahem zaskočit nenechali. Navíc je podržel brankář Vít Pyško, který zneškodnil i tři sedmičky.

Nejlepší střelci: Kocich 12/6, Petrovský 7, Musálek 4 – Motl 8, Malý 8, Kupa 6, Klimt 6/1. Rozhodčí: Dalibor Pavlát, Luděk Torčík. Sedmimetrové hody: 6/6 – 5/2. Vyloučení: 2:3. Diváci: 311.

Jiří Kekrt, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „V prvé řadě to bylo divácky velice zajímavé utkání, otevřené od začátku až do konce. To, že jsme vyhráli, bylo také dílem štěstěny. Bylo to o maličkostech. V první půli měli naši brankáři druhý zákrok až v 19. minutě. V posledních desíti minutách to Cáb zavřel, a to zvrátilo vývoj hry. Je to i o tom, že Lovosičtí neproměnili tři sedmičky, kdežto my jsme byli v tomto ohledu stoprocentní. Jestli měl soupeř problémy s defenzivou, tak my rovně, protože dostat 34 gólů je docela darda. Zápas byl obzvlášť důležitý hlavně pro Lovosice. Ty se porážkou dostaly do hodně složité situace, kdežto my jsme se dostali do určitého klidu.“

Vojtěch Srba, předseda HK FCC Město Lovosice: „V prvé řadě bych chtěl popřát domácím k vítězství. Diváci dnes viděli velice útočné utkání. Velký vliv na výsledek měl fakt, že jsme nezvládli závěr prvního poločasu, přitom do zápasu jsme vstoupili velice dobře. V první půli jsme totiž byli o něco lepším týmem. Nicméně svou nedisciplinovaností jsme iniciativu ke konci první půle přenesli na stranu domácích. Ve druhém poločase jsme pak od pětadvacáté minuty nedokázali vyhrát osobní souboj v obraně. Na naši branku šlo tak příliš mnoho střel z volné ruky. Ani brankářům se střetnutí nějak moc nevyvedlo. Možná rozhodlo i to, že jsme neproměnili tři sedmičky, nějaké proskoky, domácí brankář Frýdku ke konci pomohl o něco více než ten náš nám. Bohužel jsme potvrdili naši mizernou sérii a nejistotu z venkovních hřišť.“

TJ Sokol Nové Veselí – TJ Tatran Litovel 29:25 (14:14)

Litovel přijela do Nového Veselí velmi bojovně naladěna a celý první poločas držela šanci na dobrý výsledek. Dařilo se jí eliminovat souhru domácích s pivotem a když k tomu přidal pár skvělých zákroků litovelský Luděk Fabián, skončil poločas remízou 14:14. Vstup do druhého poločasu lépe vyšel domácím, kteří si nakonec vytvořili rozhodující pětigólový náskok. Ten si udrželi až do konce tohoto nervózního utkání.

Nejlepší střelci: Melichar a Štěrba po 7, Kežič 4 – Šmíd 7, Piwko 6, Pohlmann po 5. Rozhodčí: Petr Kichner, Michal Vacula. Sedmimetrové hody: 9/7 – 5/5. Vyloučení: 2:4, Diváci: 350.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Toto byl pro nás obrovsky těžký zápas, protože se od nás čekalo jasné vítězství. Dobře si pamatujeme, jak jsme jeli na půdu favorita s čistou hlavou. Litovel ukázala, jak se přes zimu obrovsky zvedla a věděli jsme, že má výborné hlavně první poločasy. Bohužel jsme první půlku nezvládli hlavně v obraně, byli jsme velmi laxní v zakončení a trápila nás nízká produktivita střelby. Naopak vstup do druhého poločasu se nám povedl, za třináct minut jsme dostali tři góly a vytvořili si rozhodující náskok. Bohužel jsme vlastními chybami potom dostali soupeře zpět do zápasu a o výsledek jsme se ještě strachovali. Musíme se vrátit zpět k pracovitosti a pokoře a nepodlehnout dojmu, že už umíme házenou tak, abychom si mohli dovolit hrát na 70%. Je pravda, že jsme hráli páté těžké utkání v řadě a při zranění Adama Ptáčníka máme na spojkách málo hráčů na vystřídání. V této situaci jsem velmi rád za střelecké představení Davida Melichara a výraznou pomoc Filipa Bartůňka, který bez problémů zvládl roli střídajícího hráče a mohli jsme pošetřit síly. Děkuji také opět skvělým divákům, kteří nám pomohli toto utkání zvládnout.“

Filip Bartůněk, spojka TJ Sokol Nové Veselí: „Před zápasem jsme věděli, že to nebude lehké utkání a to se i potvrdilo. Tížilo nás neproměňování šancí a dostali jsme v první půlce hodně gólů. Naštěstí na začátku druhé půle jsme splnili pokyny z kabiny a udělali si rozhodující náskok. Děkuji moc opět výborným divákům!“

Ivo Vávra, trenér TJ Tatran Litovel: „Gratuluji soupeři k vítězství, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsme ho Veselí darovali. Udělali jsme za zápas sedmnáct technických chyb a připravili se o možnost uhrát dobrý výsledek. Dávali nám jednoduché góly z rychlých útoků a zaslouženě vyhráli.“

Jan Šmíd, spojka TJ Tatran Litovel: „Také gratuluji Veselí k vítězství. Je to přesně, jak říká trenér. Prohráváme zápasy vlastními technickými chybami. Dnes jsme mohli vyhrát stejně jako v Jičíně, ale naše chyby ve vyložených šancích a při přesilovkách nás stojí vítězství.“