Zubří drží naději na play-off. Plzeň ani Karviná nezaváhaly, Západočeši rozdrtili Litovel, Karviná přetlačila Duklu

09.03.2019, Redakce ČSH

Řadu atraktivních duelů i zajímavých výsledků přineslo předposlední kolo základní části. Zubřané výhrou nad Jičínem vykřesali jiskru naděje na účast v play-off, vedoucí pozici si pojistily Karviná a Plzeň. Body braly i Kopřivnice a Frýdek- Místek. Lovosice vydřely jen bod z remízu v brně, Zubří se tak na Lovce bodově dotáhlo a o účastnících play-off rozhodne poslední kolo.

Strabag Rail Extraliga - 21. kolo

HCB Karviná – HC Dukla Praha 38:31 (18:14)

Když přijede Dukla do Karviné, dá se vždy čekat dramatické utkání. Tak tomu bylo i v sobotu večer. Hned od začátku se hrála oboustranně rychlá házená s plným nasazením. Diváci v zaplněné hale mohli na obou stranách hřiště sledovat pohledné akce, pěkné branky a zákroky gólmanů. Průběh byl velmi vyrovnaný zhruba dvacet minut, potom domácí přece jen začali získávat mírně navrch. Do šaten se šlo za stavu 18:14 pro Karvinou. Druhá polovina se nijak nelišila od té první. Karviná měla mírně navrch, dělala míň chyb v útoku a budovala si náskok. Dukla i přesto nic nevzdávala a utkání mělo pořád skvělý náboj. V 55. minutě se při strkanici po odpískaném útočném faulu Dukly vzájemně „utkali“ domácí Brůna s Křístkem. Brůna byl poté diskvalifikován a hostující Křístek byl za oplácení potrestán přímou červenou kartou. I přes tento incident lze utkání zhodnotit kladně a jako nejlepší pozvání fanoušků obou týmů na play-off.

Nejvíce branek: Užek Jan 9, Nedoma 7, Brůna a Zbránek po 5 – Cigáň 7, Kastner 5, Klíma 5/1 Reichl 4.  Rozhodčí: Přemysl Fukala, Radek Mohyla. Sedmimetrové hody: 3/3  - 3/1. Vyloučení:  5 – 6, ČK Brůna – Křístek. Diváci: 1084.

Marek Michalisko, trenér HCB Karviná: „Jsem určitě spokojený. Hrála se dobrá házená s parametry play-off. Divákům se určitě zápas musel líbit. Rychlá házená, pěkné akce, hodně branek. Vždycky se najdou nějaké chyby, ale opravdu dnes musím být spokojený. Kaňkou je diskvalikace Brůny. Teď si musíme počkat, jak s tím vše dopadne.“

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Musím pogratulovat Karviné. My dělali zbytečné chyby a hráči jakoby si sami řekli, že to nepůjde. Takže máme problém v hlavách hráčů. Druhý rozdíl mezi týmy dnes byl v nasazení a důrazu. Zejména v útoku. Karvinští, když si řeknou, že dají gól, tak jdou a dají ho. Nezajímá je obrana ani brankář. Nebo když si řeknou, že něco zahrají, tak to zahrají. Nehledají žádná jiná řešení. To my zatím takto nemáme.“

Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – Tatran Litovel 33:18 (14:8)

Plzeňští házenkáři nenechali v souboji vicemistra s nováčkem od začátku nikoho na pochybách o tom, kdo bude v zápase pánem. Domácí rychle vedli 3:0, teprve pak se poprvé prosadil soupeř, ale ve 12. minutě už to bylo 8:1. První tři góly Litovle vstřelil Šmíd, a když se pak v 18. minutě prosadil i Pohlmann a snížil na 9:4, vzal si domácí kouč oddechový čas. Po něm jeho tým odskočil na 11:4. Dalších pět minut nepadl gól ani na jedné straně a v poločase se šlo do kabin za stavu 14:8. Hned v úvodu druhé půle přišel další brankový trhák domácích, Litovel nestačila reagovat a tak ve 42. minutě svítilo na ukazateli skóre 23:10. A náskok Talentu dál narůstal, deset minut před koncem to bylo 27:13, potom dokonce 30:15 a takový rozdíl zůstal – 33:18.

Nejvíce branek: Chmelík 7, Wildt 5, Šindelář 4 – Piwko 6/3, Jan Šmíd 5, Prošvic 4. Rozhodčí: Šlezingr, Špunar. Sedmimetrové hody: 3/2:4/3. Vyloučení: 4:4. Diváků: 380.

Michal Tonar, trenér Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň: „Jsem rád, že je konečný výsledek zásluhou celého týmu. Chtěl jsem, aby se na hřiště dostali všichni nominovaní, a to se povedlo, aniž by se to podepsalo na výsledku. Dokonce jsme náskok po prostřídání ještě navýšili. Utkání jsme odehráli v poklidu, i když tam po bezvadném začátku přišla hluchá pasáž, kdy jsme místo střelby zdálky začali hledat pivota. To ovlivnilo i poločasové skóre, kdy jsme měli vést výrazněji. Ale celkově jsem spokojený, zahráli si všichni a v klidu jsme vyhráli.“

Ivo Vávra, trenér Tatranu Litovel: „Ten pohled na tabuli s konečným výsledkem není příjemný. Nemůžu hráčům upřít snahu, ale výkonnostní zenit překročit nelze. Na víc momentálně nemáme, ti kluci by potřebovali víc trénovat. Taky nám chybí nějaký klíčový hráč, který by mladý tým zvedl a rozhodoval zápasy. Já se raduju z maličkostí, dneska mi udělal radost Jirka Protivánek. Odehrál perfektní zápas. Ve zbytku sezony chceme ještě posbírat nějaké body, ty dva jsou fakt tristní a myslím, že to ani úplně neodpovídá. Některé zápasy jsme prohráli zbytečně.“

Pepino SKP Frýdek-Místek – TJ Cement Hranice 29:26 (13:10)

V duelu 21. kola Strabag Rail extraligy nastoupili házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek naposledy na domácí palubovce v základní části. Přivítali výběr Cementu Hranice. Před střetnutím byli mezi oběma družstvy sedmibodový rozdíl v tabulce. Zatímco Frýdek-Místek chtěl udržet 7. příčku, Hranice se z 10. místa už výše posunout nemohly. Od začátku viděli diváci střetnutí, ve kterém dělaly oba týmy hodně technických chyb. Spousta útoků končila zbrklým zakončením. Až do 20. minuty si ani jeden celek nevypracoval větší než dvougólový náskok. První poločas vyzněl pro domácí Frýdek-Místek poměrem 13:10 i díky tomu, že zvládl o poznání lépe posledních deset minut této části zápasu. Tento úsek vyhrál poměrem 6:2. Po změně stran to začalo vypadat na to, že si Frýdek-Místek dojde k poměrně jasnému vítězství, protože jeho náskok začal postupně narůstat. Deset minut před koncem vedl už 28:19. Jenže pak se dokázaly Hranice střelecky prosadit šestkrát po sobě a v 58. minutě to bylo už jen o tři branky. Navíc Tomáš Mičkal házel sedmičku. Vít Pyško mu ji ale zneškodnil a tímto zákrokem definitivně ztvrdil výhru svého mužstva. Frýdek-Místek tak nakonec přehrál Hranice poměrem 29:26 a upevnil si 7. místo v tabulce. Hranice zůstaly se 13 body na 10. příčce.

Nejlepší střelci: Gřešek 9/4, Petrovský 8, Strack 4 – Mičkal 6/5, Indrák 5, Magrla 3, Mlotek 3, Kozlovský 3. Rozhodčí: Milan Hájek, Karel Macho. Sedmimetrové hody: 5/4 – 6/5. Vyloučení: 4:6 (ČK: Michal Hub). Diváci: 210.

Jiří Kekrt, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Pro nás je každé utkání těžké. Soutěž je letos hodně vyrovnaná. Mezi jednotlivými družstvy nejsou nějaké zásadní rozdíly, což je na jedné straně dobré, ale na druhé to vede k všeobecné nervozitě. Jsem rád, že až na jednu výjimku, jsme byli neustále o krok napřed před soupeřem, což nás trochu uklidňovalo. Náš zásadní problém je ten, že při tak úzkém kádru udržet sportovní formu na vysoké úrovni u každého hráče z těch mála, kterých máme, je složité, takže někteří hráči jsou pod svými herními možnostmi. Bylo to patrné v Jičíně a dneska taky. Náš problém je, že zahazujeme veliké množství obrovských šancí. V Jičíně jsme udělali šestnáct technických chyb, dneska čtrnáct, což trochu ovlivňuje konečný výsledek.“

Miroslav Bartoň, trenér TJ Cement Hranice: „Musím domácím pogratulovat k zisku dvou bodů, kterými se výrazně přiblížili účasti v play off. Nám se v této sezoně tato věc nepovedla. Je to na rozbor, a to nejenom můj, kde se stala chyba, když na začátku podzimu nám všechno fungovalo. Dneska byl soupeř lepší v tom, že měl dva klíčové, rozdílové hráče Adama Gřeška a Vojtěcha Petrovského, které jsme nedokázali pokrýt. I když jsme se na jejich spolupráci připravovali, nedokázali jsme ji eliminovat. V součtu všech dalších věcí se toto ukázalo jako největší rozdíl v tomto utkání. Jsem rád, že kluci nesložili zbraně, byť soupeř ke konci vedl uklidňujícím náskokem. Možná to mohlo být ještě vypjatější, kdybychom proměnili sedmičku minutu před koncem, ale i tak domácí vyhráli zaslouženě.“

HC ROBE Zubří – HBC Ronal Jičín 30:23 (14:7)

Tým, který bojuje o play-off, na druhé straně tým, který si již play-off bezpečně zajistil. Taková baly motivace soupeřů v zápase Zubří a Jičína. Už před začátkem zápasu Zubřané avizovali, jak moc důležité toto utkání bude a podle toho k němu přistoupili. První gól zápasu padl sice až v 5. minutě zásluhou Dořičáka. Začátek zápasu nenasvědčoval tomu, že by mohlo padnout na jedné ze stran 30 branek. Skóre bylo vyrovnané až do 21. minuty prvního poločasu, kde se domácí odtrhli do čtyřbrankového náskoku. Postupně si tak Zubří budovalo vetší a větší náskok díky spolupráci Maliny a obrany. Do šaten se šlo za rozdílu 7 branek. Hosté nedokázali ani ve druhém poločase stáhnout náskok Zubří. Naopak, domácí tahali rychlými útoky své křídla do brejků a snadnými góly si zajistili v 56. minutě osmibrankové vedení. V závěru se Jičínu podařila kosmetická úprava díky nekoncentrovanosti domácích. Zubří si ale zapisuje 2 body a šance na play-off pro něj stále žije.

Nejlepší střelci: Hrstka 6/4, Mizera 6, Janíček a Korbel 4 – Šulc 5/2, Horut 3/1, Dolejší 3. Rozhodčí: Kozler, Zych. Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/6 . Vyloučení: 18 (Říha ČK) : 6. Diváci: 928.

Dušan Poloz, trenér HC ROBE Zubří: „Osud nám nepřeje celou sezónu, to je energie, se kterou nic neuděláte. 50 minut bylo výborných, díky Tomovi Říhovi fungovala obrana. Rozdával pokyny a obrana se posunula výkonnostně dopředu. Pak jsme ale ztratili koncentraci, ztratili jsme dost balónů. Nabídli jsme soupeři možnost zkorigovat. Doufám, že nás tento výsledek posune.“

Petr Mašát, trenér Ronalu Jičín: „My jsme věděli, že je domácí družstvo před utkáním, ve kterém musí zvítězit. Věřili jsme, že když je dostaneme na začátku pod tlak, tak budeme úspěšní. Dařilo se nám to 5 útoků. Gólman držel domácí. Přestali jsme být produktivní v druhé polovině prvního poločasu. Tam se to zlomilo, dostali jsme se do stereotypu. Zubří dávalo góly z rychlých útoků a byli na koni. Jsem zklamaný našim útokem. Nebojovali jsme. Gratulace Zubří, mám radost z konce zápasu, kdy jsme je potrápili. Věřili jsme si, ale nedokázali jsme bodovat.“

SKKP Handball Brno – HK FCC Město Lovosice 28:28 (14:11)

Lovcům se venku nedaří a neprolomili to ani v dalším z klíčových zápasů na palubovce trápícího se Brna. O poločase důležitého zápasu prohrávali už 11:14 a nevypadalo to s nimi dobře. Vždyť Zubří jim už před zápasem šlapalo na paty a dotíralo na osmé místo, které Lovci okupovali. Vyrovnat se Lovcům podařilo až ve 37. minutě (17:17) z ruky Klimta. Domácí pak ještě jednou odskočili, Lovci znovu dotahovali a opět vyrovnali za dalších deset minut Motlem na 21:21. Potom se pro změnu ujali minimálního vedení Severočeši, ovšem Brno se drželo v dostřelu jediného gólu. V samém závěru to už už vypadalo pro Lovce na nejtěsnější vítězství, bod ale domácím vystřelil 40 vteřin před koncem zápasu Dostalík.

Nejvíce branek: Dostalík 8, Hastík 5, Vaněk 4, Hlípala 4 – Klimt 10/3, Malý 5, Motl 4/1. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 0/0 – 4/4. Vyloučení: 6:1. Diváci: 280.

KH ISMM Kopřivnice - TJ SOkol Nové Veselí 28:26 (13:13)

Kopřivničtí házenkáři šli do sobotního utkání s cílem porazit Nové Veselí a postoupit do play-off z třetího místa, což se jim nakonec podařilo. Začátek dramatického klání měl zcela vyrovnaný průběh. V první desetiminutovce figurovalo na světělné tabuli vyrovnané skóre. V následujících minutách však Kopřivnice po šňůře tří branek odskočila do vedení. Vyšší než tříbrankový náskok si sice domácí nevytvořili, ovšem byli to oni, kteří tahali za delší konec provazu. Hostům se podařilo srovnat až ve 26. minutě, kdy svítilo na ukazateli skóre 11:11. Po brance Živojinoviće v poslední vteřině prvního poločasu se také za nerozhodného stavu odcházelo do šaten (13:13). Po změně stran dokázala Kopřivnice otočit opět skóre zápasu na svou stranu. Jenže tentokrát se už nedostala do většího než dvoubrankového náskoku. Ve 42. miutě se podařilo hostům srovnat a dokonce překlopit utkání na svou stranu. Hostům však mírné vedení vydrželo pouze osm minut a v závěrečné desetiminutovce bylo opět srovnáno. Skóre zápasu se následně tahalo o jednu branku a v rozbouřené kopřivnické hale byl tak k vidění infarktový závěr zápasu. Po výborných zákrocích Petra Chalupy dokázali kopřivničtí házenkáři lépe zvládnout závěr zápasu a nakonec zaslouženě vyhráli. Domácí celek si tak zajistil postup do divácky atraktivního play-off z třetího místa.

Nejvíce branek: Fulnek 6, Bukovský 4, Gřes 4, Čadra 4 - . Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmimetrové hody: 1/0 - 7/4. Vyloučení: 6:7 (přímá ČK Živojnovič). Diváci: 880.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: "Blahopřejeme domácím k vítězství. My jsme stejně jako Kopřivnice podali výborný výkon, myslím si, že dnešní utkání se muselo velice líbit divákům. Oba dva týmy hrály úplně naplno, protože se hrálo o třetí místo. Řekl bych, že dnes rozhodli i diváci, protože na konci vlili Kopřivnici enegii do žil. Pro nás je dobré, že jsme se po nepovedeném zápase na Dukle zvedli a podali jsme dnes dobrý výkon. Bohužel jsme selhali v zakončení, protože jsme nedali tři sedmičky a nevyužili jsme na konci přesilovku, takže dneska vyhrál efektivnější tým. Kopřivnice dokázala proměnit šance a i díky fantastické kulise, za kterou i my mockrát děkujeme, zaslouženě zvítězila. Ještě jednou blahopřejeme domácím k vítězství a přejeme, aby se jim dařilo v play-off. Třeba na sebe ještě narazíme."

Lubomír Verřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice: "My jsme štastní, že jsme vyhráli tento těžký zápas, kdy se ve srovnání  s utkáním ve Veselí přiklonilo štěstíčko k nám. Dnes to byl stejně vyrovaný duel, ale štěstí bylo tentokrát na naší straně. Za mě obrovská spokojenost. Získali jsme třetí místo, které jsme si přáli. Nyní už se musíme připravit na play-off, což bude úplně jiná liga. Na závěr bych chtěl moc poděkovat fanouškům za podporu, která byla opět fantastická. Smekám před nimi a ještě jednou velké díky."