Do play off se probojovali Lovci, Zubří padlo v Hranicích. Osmička je tak kompletní

16.03.2019, Redakce ČSH

Až poslední 22. kolo základní části Strabag Rail extraligy házené mužů rozhodlo o složení osmičky týmů, která se utká o titul národního mistra v Chance play off Strabag Rail extraligy mužů. Chybět v něm budou nakonec házenkáři Zubří, kteří prohráli v Hranicích. Jejich konkurenti z Lovosic vybojovali bod za remízu, i bez něj by ale s výsledkem Zubří byli v play off.

Řadu dalších překvapivých výsledků přineslo poslední kolo nejvyšší mužské soutěže. Podruhé v sezóně bodovali házenkáři Litovle, kteří na domácím hřišti překvapivě porazili sedmý celek tabulky Frýdek-Místek. Remízou skončilo měření Jičína a Brna, Dukla v azylu v Břvích převálcovala třetí celek soutěže KH ISMM Kopřivnice. Celé kolo uzavře zápas mezi Plzní a Novým Veselím, které definitivně rozhodne o tom, který tým půjde do play off z prvního a který z druhého místa. Po remíze, kterou hráli hráči Kaviné v Lovosicích, totiž může Plzeň v konečné tabuly úřadujícího mistra přeskočit.

Strabag Rail extraliga mužů – 22. kolo

HC Dukla Praha – KH ISMM Kopřivnice 41:22 (24:10)

O vítězi utkání mezi Duklou a Kopřivnicí se ve sportovní hale Břve rozhodlo už v prvním poločase, který domácí opanovali poměrem 24:10. Dukla si vybudovala brzy náskok, když rychlými protiútoky trestala ztráty míče hostí. Trenér Kopřivnice se proto už v 6. minutě za stavu 6:1 rozhodl vybrat si oddechový čas. Náskok domácích ale přestal narůstat jen na chvíli, a to zejména díky několika dobrým zákrokům hostujícího gólmana Chalupy (13. minuta 10:5). Pak ale Dukla zpřesnila hru a rázně uťala jakékoli šance Kopřivnice na bodový zisk. Ve druhém dějství Dukla svůj čtrnáctibrankový náskok ještě navýšila a hostům nasázela celkem 41 branek, když se hned 11 přesnými zásahy blýskl domácí pivot Daniel Režnický. Domácí tak uhájili pátou příčku a ve čtvrtfinále play-off se střetnou s Novým Veselím. Kopřivnici patří po základní části třetí místo, což znamená, že ve vyřazovací části vyzve Jičín.

Nejlepší střelci: Režnický 11, Kastner 7, Klíma 5 - Gřes Jan 4, Fulnek, Jonák a Petřík po 3. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/1. Vyloučení: 2:1. Diváci: 145

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Na našem týmu byla vidět větší motivace. Před zápasem jsme si řekli, že pro nás je to utkání, ve kterém chceme jednoznačně získat dva body, abychom udrželi páté místo. To byl náš cíl a musím pochválit kluky, protože naprosto všichni, kteří se na hřišti objevili, k tomu přistoupili tak, jak měli. Hned na začátku jsme si vybojovali náskok, fungovala nám rychlá hra a de facto tou rychlou hrou jsme to během první třicetiminutovky rozhodli. A jsem rád, že se do hry dostali úplně všichni a že jsme to dotáhli bez zranění a bez problémů do vítězného konce. Jsme na pátém místě a teď se těšíme na play-off, protože jsme do toho chtěli jít se dvěma body a s dobrým pocitem. A troufnu si říci, že to tam je.“

Lubomír Veřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice: „Spokojený určitě nejsem, nicméně dnes jsme přijeli bez tří hráčů základní sestavy - Bukovského, Hanuse a Čadry, což pro nás bylo citelné oslabení. Měli jsme to privilegium, že jsme tady díky dobré sezoně nemuseli zvítězit, i když jsme do toho zápasu chtěli dát všechno. Nakonec to nevyšlo, hráli jsme s omlazenou sestavou. Kluci, kteří normálně nedostávají šanci, si zahráli a vyzkoušeli si, jaké je to hrát extraligu. Ten zápas nyní házíme za hlavu a jdeme se připravit na Jičín, který přivítáme doma v sobotu a doufám, že postoupíme do semifinále.“

HK FCC Město Lovosice - HCB Karviná 31:31 (14:15)

Neuvěřitelné rozuzlení mělo nakonec utkání Lovců proti Karviné. Lovosičtí házenkáři prohrávali se svým protivníkem v 55. minutě 25:30, aby nakonec brankou Jiřího Motla z nahazovačky v poslední vteřině zápasu získali z utkání cenný bod. Nutno uznat, že soupeř z Karviné byl po celé utkání lepší a nepustil Lovce po celý zápas do vedení (s výjimkou stavu 1:0). Karviná si i díky neproměňování vyložených šancí domácími, které likvidoval spolehlivý Marjanovič v brance hostí, vypracovala až čtyřgólové vedení (6:10 ve 20. minutě). Lovci konec první půle zvládli lépe a těsně před sirénou snižoval na rozdíl jediné branky Konárik. Do šaten tak odcházela Karviná s vedením 15:14. Lovci hned v úvodu druhé půle srovnali na 15:15, ale nepřesnosti na straně domácích a spolupráce Karviné s pivotem Honzou Užekem vedla znovu k výraznému náskoku hostí. Ještě pět minut před koncem vedl obhájce titulu rozdílem pěti gólů 30:25, aby Lovci mohutným finišem a již zmiňovanou brankou nejlepšího střelce zápasu Motla dosáhli na remízu 31:31. Nakonec Lovci nepotřebovali k postupu do play-off ani bod, protože Hranice dokázaly v domácím prostředí přehrát Zubří a pojistily tak postup Lovosic do čtvrtfinále soutěže.

Nejvíce branek: Motl 8/2, Klimt 7, Kupa 4 - Užek J. 7, Monczka 7/4, Zbránek 6. Sedmimetrové hody: 3/2 - 4/4. Vyloučení: 2:6. Rozhodčí: Králíček, Letev. Diváci: 763.

Marek Michalisko, trenér HCB Karviná: „Zápas se mi nehodnotí moc dobře. Měli jsme utkání rozjeté na výhru, vedli jsme o 4 – 5 branek. Mrzí mne posledních deset minut. Můžu mít na to názor jaký chci, moc se neztotožňuji s tím, jak to bylo odpískáno. Pořád mi někdo říká, že mám být potichu, vím, že za to budu mít pokutu. My jsme posledních deset minut hráli pořád v oslabení. Fauly tam byly... Hodnotí se mi to špatně, některé zákroky v prvním poločase jsem viděl opačně. Dopadlo to tak jak to dopadlo, Lovosice postoupily do play off, já jím tímto gratuluji a možná se potkáme ještě v play off.“

Jan Landa, trenér HK FCC Město Lovosice: „Já bych se vrátil k zápasu. Ten na můj vkus, na to jak šlo o hodně oběma týmům, tak musím říci, že to byl férový zápas. Že do sebe kluci šli férově, i když to bylo tvrdé, nemlátilo se to. Jsem strašně šťastný za to, že kluci bojovali do poslední vteřiny a je mi úplně jedno, jestli bude Karviná říkat, že zápas byl nějak odpískaný rozhodčími. Já si myslím, že zápas to byl krásný a zbytečně to nebudeme schazovat tím, že to někdo odpískal tak nebo jinak.“

Nemanja Marjanovič, brankář HCB Karviná: „Remíza je pro Lovosice dobrá, jsou v play off. Že byl zápas férový, to jsou takové fráze, které se říkají. Už to není náhoda, co se stává, ale nebudeme brečet, jedeme dál. Já jsem rád, že jsou Lovosice v play off. Před námi je čtvrtfinále a nadstavba, je to ještě dlouhá soutěž. Každý ať se podívá na video a udělá si názor. Teď je to v módě, že se posílají videa. Dobře se mi v Lovosicích hraje a věřím, že tady bude taková atmosféra i nadále.“

Jiří Motl, křídlo HK FCC Město Lovosice: „Rozdělím to na dvě části. Vyrovnaný první poločas, jednou jsme ztráceli čtyři góly, pak jsme to dotáhli. První půli jsme si pokazili sami, protože jsme nedávali stoprocentní šance. Tím jsme Karviné umožnili rychlé brejky a získat náskok. Do druhé půle jsme nastoupili s tím, že se chceme vyvarovat našim ztrátám a nedáváním gólů. Karviné se podařilo odskočit na rozdíl 4, 5 branek. A závěr? Můj názor je, že my jsme nesložili zbraně a zkušený tým jako je Karviná by si tohle měl pohlídat. Kdyby si to pohlídali, nestal by se ten závěr, který byl a nikdo by se na nic nemohl vymlouvat. To je můj názor.“

HBC Ronal Jičín -  SKKP Hanball Brno 30:30 (19:15)

Dynamické utkání plné pohledných házenkářských akcí, spoustu vstřelených gólů a především nervydrásající koncovkou byl dnes na programu v jičínské sportovní hale, kde se proti sobě utkal tým Jičína s předposledním celkem tabulky Brnem. Do utkání vstoupili lépe jičínští hráči, kteří se domácího kanonýra Šulce a pivota Milka dostali do dvoubrankového vedení. Nicméně brněnští házenkáři na to dokázali rychle odpovědět a nejenom, že dokázali stav utkání srovnat, ale také začali skóre utkání korigovat a donutili tak šéfa domácí lavičky k tomu, aby si vzal time-out. Tím dostal jičínské hráče zpět do hry a především zásluhou domácího Šulce, který byl dnes při střelecké chuti, odcházeli jičínští hráči do kabin s čtyřbrankovým náskokem (19:15). Druhé dějství tohoto utkání vyznělo lépe pro hráče Brna, kteří měli ve druhém poločase výrazně navrch. Mezery v jičínské obraně a neproměňování šancí mělo za výsledek ztrátu čtyřbrankového náskoku. Brněnští dostali příležitost zápas zdramatizovat, tu využili a zápas otočili ve svůj prospěch. Po infarktové koncovce skončil zápas smírně 30:30 a bod tak putuje oběma týmům.

Nejlepší střelci: Horut 8, Šulc 7, Milko 5 - Koubek 7, Vaněk 5, Cabák 4. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 4/3 - 2/2. Vyloučení: 2:8. Diváci: 560

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: "Gratuluji soupeři k bodu, protože my jsme si dva body za druhý poločas rozhodně nezasloužili. Věděli jsme, že chceme bojovat a že se chceme se základní částí rozloučit výhrou a dobrým výkonem, který bysme si přenesli do play-off. Šlo nám o šesté místo, které jsme nakonec udrželi, ale výkon některých hráčů v druhém poločase rozhodně nepředstavoval výkon v první osmičce. Lehkovážností a technickými chybami jsme dali prostor Brnu, které má nejenom zkušeného trenéra, ale i zkušené hráče a byli by hloupí, kdyby toho nevyužili. Prohra mě mrzí kvůli divákům, protože takový výkon není hoden domácího prostředí, zvlášť ne potom, co jsme celou dobu předváděli docela dobré výkony na domácí palubovce. Doufáme, že je to pro nás zdvižený prst do play off a že v play off uvidíme jiný tým, než který jsme viděli v dnešním zápase v druhém poločase.“

Zdeněk Kubík, křídlo HBC Ronal Jičín: „Já bych chtěl také pogratulovat Brnu k bodu, který jsme jim víceméně darovali naši lehkomyslností a technickými chybami. Když už jsme se dostali do šancí, tak jsme je vůbec neproměňovali. Druhý poločas byl z naší strany opravdu hodně špatný a my to musíme hodit za hlavu, protože nás čeká play off, kde se bojuje o každý zápas a musíme to smazat. Začít od začátku, pořádně vlítnout do play off a potrápit jakéhokoliv soupeře.”

Andrej Titkov, trenér SKKP Hanball Brno: „Velmi důležitý bod pro nás a spokojenost ze zisku bodu. Trošku je nám to líto, protože jsme mohli vyhrát, ale i tak jsme spokojeni. Dnes jsme odehráli nejlepší druhý poločas, co jsme kdy předvedli, i když k tomu hodně přispěli domácí hráči.”

Vít Kučera, spojka SKKP Handball Brno: „My jsme určitě spokojeni s bodem. Začátek utkání nám vyšel celkem dobře, ale poté na nás Jičín vytáhl obranu 1-5, ve které jsme se neuměli prosadit. Ve druhém poločase jsme se ale dokázali vschopit a dopadlo to pro nás šťastně, protože jsme moc rádi za bod.”

Tatran Litovel – Pepino SKP Frýdek-Místek 30:27 (12:15)

Diváci v litovelské sportovní hale si mohli na závěr základní části Strabag Rail extraligy vychutnat bojovné a dramatické utkání s vítěznou tečkou pro domácí Tatran. Domácí celek se ujal vedení a do 18. minuty vedl, nejvíce o 3 branky. Střelecky se za domácí prosazovali hlavně Piwko, Tkadleček a Páleš. Jenže hosté si dokázali vynutit několik přesilovek i sedmimetrových hodů a zbytek poločasu byl v jejich režii. Především brankami Gřeška a Bosáka si vybojovali poločasové vedení 15:12. Domácí však vstoupili po přestávce na palubovku evidentně lépe naladění a již za sedm minut srovnali na 17:17. Skóre pak přibývalo v rychlém sledu na jedné i druhé straně, osm minut před koncem si Frýdek díky dobře střílejícím Kocichovi a Pomichálkovi vypracovali dvoubrankový náskok. Jenže potom přišly zářné chvíle domácího Tatranu. Sérií pěti branek ale především díky výborné obraně i výbornému Jurášovi v brance si vybojovali rozhodující náskok v utkání 28:25. Hezké házenkářské momenty předvedl mimo jiné domácí mladík Protivánek. V bouřlivé euforické atmosféře si tak Tatran pohlídal vedení a získal druhou výhru v sezóně.

Nejlepší střelci: Piwko 8/3, Tkadleček 6, Páleš 5 – Kocich 7/2, Bosák 5, Pomichálek 4, Petrovský 4. Rozhodčí: Baader, Novotný. Sedmimetrové hody: 3/5 – 5/7. Vyloučení: 10 (ČK Havlíček, Šmíd):4. Diváci: 264.

Ivo Vávra, trenér Tatranu Litovel: „Jsem velice rád za tyto dva body, protože náš dosavadní zisk byl tristní a mám pocit, že to úplně nesouhlasí s naší předvedenou hrou. Dnes rozhodlo to, že soupeř udělal více technických chyb než my, což je kupodivu, protože nás to trápí celou sezónu. Připravovali jsme se na to, že Frýdek má silnou trojku na spojkách, docela nám to ale dnes fungovalo a byli jsme schopní to ubránit. Po vyloučení Havlíčka jsme ale museli vzít Petrovského osobně, protože jsme neměli moc jiných možností v obraně a byl to dobrý krok. Frýdek udělal chyby, my jsme dali 3-4 rychlé útoky, tam to rozhodlo. Už podruhé bych chtěl vyzdvihnout výkon Jirky Protivánka, který se v obraně trápil, ale po vyloučení Honzy Šmída tam dal dvě pěkné branky, vzal to jako dorostenec na sebe a to mě těší. Je to určitě posun vpřed a pokud náš tým vydrží spolu, tak se to dá posunout nahoru. Budeme ještě bojovat.“

Jiří Kekrt, trenér KH Kopřivnice: „Gratuluji domácím k vítězství. Bylo zasloužené, je vidět, že tady trenér Vávra odvedl kus práce a že družstvo spěje směrem k lepším zítřkům. My jsme zahráli vysoce pod své možnosti, takticky špatně - věci, co jsme si řekli, jsme na hřišti nedokázali splnit. Nevím, zda to bylo podcenění, že se hraje s družstvem, které v ten okamžik má 2 body, ale dělali jsme spoustu zbytečných chyb, kterých dokázal soupeř využít, takže ještě jednou gratuluju.“

TJ Cement Hranice – HC ROBE Zubří 24:22 (8:12)

Začátek utkání začal lépe pro hostující tým a to díky výborným zákrokům hostujícího gólmana Maliny. Do patnácté minuty nebylo k vidění moc branek a na světelné tabuli svítil stav 3:4. V druhé půli prvního poločasu se házenkáři na obou stranách starali o svižnou a pohlednou házenou. V závěrečných minutách první půle si hostující tým vypracoval rychlé protiútoky a do šaten se odcházelo za stavu 8:12 pro Zubří. Ve druhé půli hráči pokračovali v rychlém tempu hry. Hranickým házenkářům se podařilo ve čtyřicáté minutě zápasu dotáhnout na rozdíl jedné branky, ale Zubřané zareagovali třemi rychlými góly a vzali si zpět čtyřbrankové vedení. Hosté si své vedení zodpovědně hlídali, ale Hranice dokázaly velmi rychle reagovat. Hranice nadále vyvíjely na hostující tým tlak, který přetavily ve vyrovnání 19:19 ve 23. minutě. Poté, co domácí hráč Mičkal proměnil sedmimetrový hod, na světelné tabuli svítil stav 20:19 pro Hranice. Házenkáři Hranic otočili vývoj zápasu ve svůj prospěch a po dramatickém závěru, ve kterém byl hlavním hrdinou domácí Kučerka, si v posledním utkání základní časti připisují výhru. Zubřané odjíždí z Hranic bez bodů a zklamáni, že se jim nepodařilo postoupit do vyřazovací části play-off.

Nejvíce branek: Mičkal 6/5, Holiš 6, Mlotek 3, Bechný 3, Indrák 3 – Korbel 4, Válek 4, Šustáček 3. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 6/5 – 3/2. Vyloučení: 2:3. Diváci: 357.

Miroslav Bartoň, trenér Cementu Hranice: „Myslím si, že jsme ukázali v úvodu utkání, že na ně máme, ale prostě jsme nedokázali překonat brankáře Malinu. V prvních osmi minutách jsme měli vést 5:1. Potom v útoku v prvním poločase byla taková křeč pořád. S obranou jsem byl spokojený, až na malé výjimky. V druhém poločase jsme se krásně dotáhli na jednu branku a zase s takovými chybami, které se nás zatím drží,  jsme znovu nechali soupeře odskočit. Posledních dvanáct minut bylo v naší režii. Jsem rád, že to kluci zvládli fyzicky až na tři výjimky v závěru i takticky. Myslím si, že tenhle tým má navíc, než letos dokázal, ale hlavně se musíme nachystat na příští sezónu.“

Dušan Poloz, trenér ROBE Zubří: „Těžko hodnotit zápas tak brzo. Jsem plný emocí a to, co jsem tvrdil v podstatě celou sezónu, že musíme vyhrát dva zápasy po sobě, abychom postoupili do play off, to jsme nesplnili, a proto si tam být ani nezasloužíme. Z mého pohledu je to velmi jednoduché. Co se týče zápasu jako takového, dvaadvacet gólu je opravdu málo. Útočná činnost nás bohužel velmi zklamala a to byla asi hlavní příčina té prohry.“