Karviná i Plzeň jsou v semifinále, Dukla a Jičín drží matchball. Litovel skončí poslední

30.03.2019, Redakce ČSH

O prvních semifinalistech je jasno. V nejkratším možném čase si postup do bojů o medaile zařídily týmy Karviné a Plzně. Už zítra by je váhrou před domácím publikem mohli doplnit házenkáři Dukly a Jičína, ve svých sériích vedou 2:1.

CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy - 3. čtvrtfinále

Pepino SKP Frýdek-Místek – HCB Karviná 21:28 (12:15), výsledek série 0:3

Ve třetím čtvrtfinálovém utkání CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy mezi Pepino SKP Frýdek-Místek a HCB Karviná si chtěli Karvinští třetí výhrou zajistit postup do semifinále. Domácí opět nastoupili v hodně okleštěné sestavě, byť se na palubovku po delší době vrátil na křídlo Tomáš Klaban. Prvních deset minut bylo velice vyrovnaných. V následujících pěti minutách dokázala Karviná odskočit na rozdíl pěti branek a vedla už 10:5. Jenže Frýdecko-Místečtí dokázali její nástup zachytit a následujících osm minut vyhráli 6:1, takže vyrovnali skóre na 11:11. Závěr první půle však zvládl lépe obhájce titulu z Karviné, takže po třiceti minutách hosté vedli 15:12. Po změně stran si karvinský Baník v prvních dvanácti minutách vypracoval rozhodující náskok. Frýdku-Místku totiž odskočil až na devítibrankový rozdíl, když ve 42. minutě vedl už 23:14. Domácí zápas nezabalili a bojovali až do samého konce. Střelecky jej táhl nejzkušenější hráč Vojtěch Petrovský, který skóroval celkem osmkrát, byť jej Karvinští podstatnou část druhé půle bránili osobně Michalem Brůnou. Karviná si však poměrně v poklidu došla pro vítězství 28:21, celou sérii pak ovládla 3:0 na zápasy a mohla se tak radovat ze zaslouženého postupu mezi nejlepší čtyři celky soutěže. Hráče Frýdku-Místku nyní čekají duely o konečné 5. až 8. místo.

Nejlepší střelci: Petrovský 8/1, Gřešek 6/2, Horáček 2, Klaban 2 – Užek Jan 7, Monczka 5/4, Nedoma 5. Rozhodčí: Michael Haramul, Michal Nezbeda. Sedmimetrové hody: 5/3 – 4/4. Vyloučení: 3:6. Diváci: 305.

Jiří Kekrt, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Gratuluji Karviné k postupu a přeju ji, aby dospěla co nejdál v soutěži. Mrzí mě, že jsme to Karviné nedokázali více zkomplikovat. Nacházíme se však v určité realitě, na kterou se nechci vymlouvat, ale tak to je, takže postup Karviné je zcela zasloužený.“

Marek Michalisko, trenér HCB Karviná: „Přijeli jsme si tady pro postup. To se nám splnilo, takže jsme spokojení. Věděli jsme, že Frýdek-Místek není kompletní, že mu chybí hodně hráčů. Navíc v prvním poločase se mu ještě zranil Sebastián Strack. Chtěli jsme to dneska rozhodnout a postoupit. Za to jsme rádi, byť naše hra tentokrát nebyla až tak dobrá. Pořád jsme se nemohli dostat do tempa. Možná jsme měli v podvědomí, že Frýdku chybělo dost hráčů, byť jsme se připravovali na to, že musíme hrát tak, jako by byl soupeř kompletní. Udělali jsme poměrně hodně chyb, zápas jsme si spíše upracovali, ale přijeli jsme pro postup a ten máme.“

HK FCC Město Lovosice – Talent Robstav-M.A.T. Plzeň 25:35 (12:18), výsledek série 0:3

Třetí zápas série byl navdory předzápasovým odhodláním domácích uhájit letošní neporazitelnost v domácím prostředí průběhem i výsledkově hodně podobný těm předcházejícím. Lovcům znovu selhala koncovka a mezi 2. a 3. jejich brankou uběhlo hluchých osm minut (6. - 14. minuta první půle). Plzeň naopak vstřelila sérii čtyř branek v řadě a trenér domácích Pavel Farář sahal k oddechovému času po třinácti minutách a za stavu 2:6. Ani po něm se obraz hry příliš nezměnil, technických chyb Lovců využívala Plzeň ke smrtícím brejkům a branky zraněného Motla nedokázal nikdo kromě střelce Klimta nahradit. Výsledkem byl poločasový stav 12:18. Na začátku druhé půle se Lovosicím podařilo snížit na přijatelných 15:19. Ale během tří minut bylo zas vše jinak. Série pěti gólů Plzně znovu posadila hosty pevně do sedla (15:24) a ti v poklidu zápas dotáhli do třetího vítězného konce. Sérii tak Plzeň ukončila v nejkratším možném čase a zaslouženě postupuje do semifinále soutěže.

Nejlepší střelci: Klimt 13/3, Malý 3, Bouček 2, Jonáš 2 – Šafránek 7, Tona M. 5, Chmelík 4, Tonar J. 4. Sedmimetrové hody: 3/3 – 4/3. Vyloučení: 5:4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Diváci: 455.

Pavel Farář, trenér HK FCC Město Lovosice: „V první řadě gratulujeme Plzni k tomu, že zvládla čtvrtfinálovou sérii tak, jak zvládla a přejeme jí hodně úspěchů v dalších bojích. To že byli favoritem od začátku jsme věděli, v duchu jsem ale doufal, že je potrápíme. S takovýmto protivníkem se dost špatně hraje, jestli že máte průměrný počet technických chyb šestnáct a procento střelby čtyřicet osm. To prostě nejde. Všechny tři zápasy jsme začali stejně špatně, z mého pohledu snese přísnější měřítko pouze část toho druhého utkání, kdy naši hráči plnili to cojsem chtěl a bojovali tak, jak bych si představoval. To je jediný úsek série, za který je mohu pochválit, že splnili to, s čím jsme do série chtěli jít. Dnes jsme znovu selhali v koncovce, dělali technické chyby a tím jsme soupeře posadili na koně. Plzeň nevyhrála základní část jen tak, ukázala kde je její síla.“

Jan Hrdlička, brankář HK FCC Město Lovosice: „Také gratuluji soupeři k zaslouženému vítězství 3:0. Plzeň nám ukázala jak se bojuje, brání, proměňuje. Dnes jsme dokázali stáhnout náskok soupeře na 15:19 a během chvíle jsme prohráli úsek 0:5 díky tomu, co nás celou dobu trápí. S tím se nedá porazit nikdo natož Plzeň. My se musíme poučit a makat dál.“

Michal Tonar, trenér Talent Robstav-M.A.T. Plzeň: „Chtěl bych poděkovat celému týmu za předvedenou hru, protože dvakrát porazit Lovosice doma o deset a stejný výkon zopakovat na jejich půdě, to se musí ocenit. Dnes jsme zvládli tlak domácích, jsem rád, že se nezopakoval zápas v základní části, kdy jsme tady remizovali a zopakovali jsme výkony z domácí palubovky. Prostor dostali všichni hráči z lavičky a rozdíl branek se moc neměnil. Nedošlo k žádnému zranění a jsem rád, že do dalších bojů budeme kompletní.“

Ondřej Šafránek, křídlo Talent Robstav-M.A.T. Plzeň: „Máme tým, který je zkušenější, máme více natrénováno a máme širší kádr. To rozhodlo. Můžeme v klidu vystřídat, k tomu se nám ještě sešla dobrá forma. Doufám, že dobrou hru potvrdíme i v dalších sériích.“

HC Dukla Praha – TJ Sokol Nové Veselí 24:21 (13:11), stav série 2:1

Dukla se ve třetím utkání čtvrtfinálové série proti Novému Veselí mohla spolehnout na silnou podporu publika. Mezi fanoušky byla i její talentovaná mládež, která sledovala, jak si jejich vzory rychle vypracovaly náskok 5:1. Nové Veselí ale nesložilo zbraně, využilo přesilové hry a v úseku mezi 11. a 17. minutou sérií šesti branek v řadě strhlo vedení na svoji stranu (17. minuta 6:8). Domácí se však brzy vrátili do vedení podpořeni dobrými zákroky brankáře Petržaly a do šaten odcházeli s dvoubrankovým náskokem. Vstup do druhé půle se Dukle vydařil stejně jako začátek prvního poločasu. Mohla se spolehnout především na přesnou mušku Vojtěcha Patzela, jenž nastřílel celkem 13 branek, a ve 39. minutě vedla už 19:13. Nové Veselí se ještě snažilo utkání zdramatizovat, přičemž se domácím dostalo nejblíže osm minut před koncem a to na rozdíl tří branek. Více ale Dukla soupeři nedovolila, závěr si pohlídala a zvítězila 24:21. V sérii tedy vede 2:1 a pokud se jí podaří zítra v utkání hraném od 19:30 výhru zopakovat, zajistí si postup do semifinále. V opačném případě by se série přesunula na Vysočinu k rozhodujícímu pátému duelu.

Nejlepší střelci: Patzel 13, Zelenka, Režnický a Blecha po 2 - Sekulić 6, Štěrba 5, Melichar 4. Rozhodčí: Kozler, Zych Sedmimetrové hody:  5/5 - 3/3  Vyloučení: 8 - 3 (ČK - Hlavatý). Diváci: 925.

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: Tohle je play off, tohle je boj od začátku až do konce. My jsme skvěle začali, ale pak jsme měli hluchou část. Nedali jsme však hlavy dolů, což bylo nesmírně důležité. Tím jsme si dokázali, že jsme to schopní otočit. Tomáš Petržala chytal fantasticky a vepředu se k němu přidal Vojtěch Patzel. Tomáš a Vojta byli dnes jednoznačně strůjci vítězství. My jsme znovu dobře bránili, ale bohužel jsme v posledních 15 minutách druhého poločasu vypadli a to se nám nesmí stát. To bylo varování, zdvižený prst. Přesto jsme to dotáhli. Dnes se počítá ten bod který je velmi důležitý. Zítra budeme znovu potřebovat fanoušky. Dnes byla skvělá atmosféra, vypadalo to, jako když jsme hráli semifinále ligy, nebo čtvrtfinále evropského poháru.

Vojtěch Patzel, hráč HC Dukla Praha: Zápas byl od začátku vyhrocený, jak se čekalo. My jsme měli lepší vstup, ale bohužel to na nás pak dolehlo, asi jsme zpohodlněli. Oni se na nás dotáhli a dokonce šli na čas do vedení. Ve druhé půli jsme se snažili co nejvíce navýšit náš poločasový náskok, což se dařilo, ale žádný tým to nevydrží tahat celou dobu, takže nám pak došlo a oni začali stahovat. Naštěstí to dobře dopadlo.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: Blahopřeji domácím k vítězství. V první řadě bych chtěl poděkovat našim fanouškům, kteří za námi přijeli a celý zápas nás hlasitě podporovali. O to více je nám líto, že jsme dnes nedokázali vyhrát. Zápas se mi nehodnotí dobře, protože my jsme nezvládli vstupy do obou poločasů, kdy nám Dukla utekla už v prvním poločase na 5:1 a nás stálo strašně moc sil to dotáhnout. My si nemůžeme takto dovolit vstoupit do prvního poločasu. Do druhého poločasu jsme navíc vstoupili úplně stejně, znovu jsme prohráli úvod a pak museli dotahovat. Měli jsme tam dobré pasáže, ale bohužel play off se nedá hrát 40 minut, obzvláště tady na Dukle, kde je tlak ze všech stran. Abychom tady mohli vyhrát musíme hrát dobře 60 minut. Teď musíme být koncentrovaní a zítra se sem vrátit silnější a pokusit se sérii zvrátit. My tady nemáme co ztratit. Pro nás je sezóna snová už teď a nyní můžeme jen získat. Takže my se sem musíme zítra vrátit a nechat tady úplně všechno.

Jakub Štěrba, hráč TJ Sokol Nové Veselí: Škoda začátku, kdy nám utekla první desetiminutovka. Poté jsme se vrátili do zápasu během asi 15 minut a drželi jsme s Duklou krok. To jsme si ostatně řekli, aby nám neutekli v prvním poločase. Vstup do druhého poločasu nám nevyšel, kdy jsme si nevytvořili šance během přesilové hry a myslím, že toto nás dnes trápilo po celý zápas. Stejně jako minulý týden v neděli, tak ani dnes jsme nedokázali přehrát soupeře 6 na 5, kde nám chyběla dravost. Protože, když jsme hráli 6 na 6, tak jsme tam chodili. Potom jsme se snažili v posledních deseti minutách rozdíl stáhnout, ale už bylo pozdě, když jsme zapnuli. Série se ovšem hraje na tři vítězná utkání a my se zítra pokusíme uhrát bod na 2:2 a vrátit rozhodující zápas k nám na Vysočinu.

HBC Ronal Jičín - KH ISMM Kopřivnice 28:24 (12:12), stav série 2:1

Před zcela vyprodanou jičínskou halou se strhl boj o vítězství ve třetím utkání čtvrtfinále CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy. Publikum mohlo vidět nervydrásající zápas, ve kterém se skóre téměř po celý zápas přelévalo z jedné strany na druhou. Klíčovými hráči obou týmů byli především brankáři, kteří se pyšnili několika zákroky. Po dramatické souboji podlehli házenkáři Kopřivnice domácímu celku v poměru 28:24. Ve čtvrtfinálové sérii hrané na tři vítězné zápasy získal Jičín matchball (stav série 2:1) a zítra tak může před vlastním publikem postoupit do semifinále.

Nejlepší střelci: Dolejší 7, Kubík 6, Horut 5 - Fulnek 5, Střelec 4, Holbein 4. Rozhodčí: Pavlát, Točík   Sedmimetrové hody: 2/2 - 3/2. Vyloučení: 5 - 6. Diváci: 785

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: Jsme rádi, že jsme třetí utkání čtvrtfinále play-off zvládli a jsem rád, jak tým dokázal zareagovat na utkání v Kopřivnici. Oproti minulým zápasům jsme stáhli technické chyby, což byl pro nás klíčový faktor. Jsem rád, že jsme toto utkání zvládli v hlavě a jsem zvědavý, s čím na nás přijde Kopřivnice zítra. Zároveň bych bych poděkovat divákům za tak skvělou atmosféru, kterou nám připravili, protože v takovém prostředí se hraje hráčům úplně jinak.”

Jiří Dolejší, spojka HBC Ronal Jičín: "Zpočátku to od nás bylo vlažné, ze začátku jsme byli zaskočeni obranou Kopřivnice, ale pak jsme se z toho oklepali a byl to skvělý zápas, kdy se to tahá z jedné strany na druhou. Myslím, že jsme měli více štěstí než hosté. Dopředu nás táhla vyprodaná hala a to se potom skvěle hraje. Věřím, že spoustu diváků přijde i zítra a už to doma dohrajeme."

Lubomír Veřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice: “Zápas byl v Jičíně takový, jak je tady zvykem. Atmosféra byla vyhecovaná, fanoušci fandili a pro nás to bylo složité. Musíme se otřepat a zítra do toho musíme dát všechno, protože je to rozhodující zápas."

Jan Holbein, pivot KH ISMM Kopřivnice: “Gratuluji Jičínu k vítězství. Myslím si, že jsme měli lepší a hezčí herní projev, ale udělali jsme více technických chyb a dali méně gólů, na čemž musíme zapracovat. Snad to povede k našemu vítězství zítra.”

Play out STRABAG Rail Extraligy:

HC ROBE Zubří – TJ Cement Hranice 32:20 (13:10)

Domácí podruhé za sebou ve své hale v play-out rozehráli další zápas play-out. Dnes přijely na Valašsko Hranice, tým, který zaručil neúčast Zubřanů v play-off. Domácí již před začátkem zápasu naznačovali, že porážku z posledního kola chtějí oplatit a to tvrdě. Hned ze startu utkání byl stav stejný jako proti Litovli – 4:0. Vzápětí byl stav 7:3 a vypadalo to na snadnou výhru domácích. Až do 15. minuty byl rozdíl čtyřbrankový. Poté hosté ale svůj výkon zlepšili a drželi se na dohled domácím. Dokonce první půle se dotáhli Hraničtí pouze na dvě branky. V poslední minutě však domácí dali gól a poločas skončil 13:10. Ve druhé půli nebyla k vidění žádná změna a domácí si pohlídali vedení. V závěru během 5 minut Zubří 5 brankami potvrdilo svou jasnou výhru.

Nejlepší střelci: Dořičák 7, Šustáček 7/2, Janíček 4 – Mičkal 9/3, Andrš 3, Bechný a Švébiš 2. Rozhodčí: Baader, Novotný. Sedmimetrové hody: 2/4 – 3/3. Vyloučení: 4:6. Diváci: 821.

Dušan Poloz, HC Robe Zubří: „Hráli jsme krásný zápas, s určitými pasážemi, které nebyly ideální. Výhra o 12 mluví za vše. To je z mé strany vše.“

Miroslav Barťoň, trenér Cementu Hranice: „Celou dobu jsme v zápasu hledali tu vnitřní motivaci, abychom jsme to zde nepřijeli odstát, kluci se zvedli díky zákrokům Pepy Kučerky, který nád podržel v nekoncentrovaném výkonu v úvodu. Drželi jsme se do závěru poločasu. I do poloviny druhého poločasu jsme drželi krok, pak jsem se opět dostali do propadu. Neviděl jsem hráče, který by to vedl. Takže gratulace Zubří."

TJ Tatran Litovel - SKKP Handball Brno 20:27 (12:13)

Utkání ne příliš vysoké extraligové kvality skončilo třetí prohrou Litovle s Brnem v této sezóně. Domácí začali i bez čerstvě zraněných Šmída a Hanáka dobře a díky skvěle chytajícímu Jurášovi a výborné obraně si vybudovali ve 20. minutě náskok již 10:6. Hosté však opanovali zbytek poločasu a ujali se vedení o jednu branku. Do druhého poločasu opět nastoupili lépe domácí a opět strhli vedení zápasu do svých rukou. Utkání ovlivnila vzrušená situace na začátku 38. minuty. Hostující Vaněk složil na zem v křídle u střídaček domácího Tkadlečka a to vyvolalo větší shromáždění kolem ošetřovaného hráče, ze kterého vyšli s diskvalifikací domácí Piwko a hostující Dostalík. Především domácím tato situace uškodila. Od té doby do konce utkání Litovel dala výborně chytajícímu brněnskému brankáři Koňaříkovi jen 3 branky, zato hosté 12. Utkání tak rozhodlo boj o udržení, Brno vede 4 zápasy před koncem nad poslední Litovlí o 9 bodů.

Nejlepší střelci: Piwko 7/5, Pohlmann 5, Prošvic a Páleš po 2 – Havlát 6, Koubek 6/2, Hlípala 4. Rozhodčí: Deml - Dvořáček. Sedmimetrové hody: 5/6 – 4/6. Vyloučení: 5 (Piwko ČK)- 7 (Dostalík ČK). Diváci: 226.

Trenér Tatranu Litovel Ivo Vávra: "Blahopřeji Brnu k záchraně extraligy, dnes to byl pro nás pohřeb jakýchkoliv šancí. Házená dnes byla velmi slabá. Brno vyhrálo, myslím, proto, že mělo na 4 postech lepší hráče než my. Přestože jsme pracovali na motivaci na dnešní utkání, abychom ještě zabojovali o záchranu, ukázaly se v plné míře výkonnostní zenity řady našich hráčů. Nedokážeme držet stejnou výkonnost ani dva zápasy po sobě."

Asistent trenéra SKKP Handbal Brno Pavel Čejka: "Dnešní střetnutí moc krásy nepřineslo, byl to spíš boj, což potvrdila i situace z druhého poločasu s vyššími tresty. Měli jsme špatné vstupy do obou poločasů, ačkoliv jsme se zrovna na toto připravovali s cíle utlumit euforii domácích. Naopak jsme byli lepší v druhých částech obou poločasů. Utkání tak bylo téměř pořád vyrovnané, stejně jako ty předchozí letos, dnes rozhodl až závěr. Pozitivní bylo jen naše vítězství."