Karviná a Plzeň po roce opět ve finále

28.04.2019, Redakce ČSH

Repríze lońského finále se o titul mistra opět utkají týmy Karviné a Plzně, tedy družstva, která byla nejúspěšnější i v dlouhodobé části soutěže. Rozhodla o tom třetí utkání  semifinálových sérií CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy.

CHANCE play off STRABAG Rail Extraliga - 3. semifinále

HCB Karviná – HC Dukla Praha 30:27 (15:12), výsledek série 3:0

I třetí utkání finálové série mezi Karvinou a Duklou Praha bylo velice podobné těm předešlým. Domácí měli mírně navrch a Dukla mocně stahovala. Hned od začátku bylo poznat, že se hraje semifinále play off. Oba týmy totiž hrály s maximálním nasazením a obrany byly velmi důrazné. Útoky tak vůbec neměly jednoduché se prosadit. Karviná hned od začátku vsadila na hru na dva pivoty a díky tomu se přece jen dostávala do šancí. A to i přesto, že nehrál ústřední mozek útočné hry Michal Brůna.  Hostům se zase na začátku dařila hra na pivota Režnického. Byl to právě on, který se spolu se Svitákem, nejvíce na začátku staral o branky Dukly. Poté už se domácí na pivota více zaměřili a ten už se až do konce neprosadil. Před koncem poločasu získali domácí mírný náskok a ten hned přestávce ještě navýšili.

Ale podobně jako v předešlých utkáních této série Dukla zabrala a dokázala srovnat. Na obou stranách se jiskřilo, osobní souboje rozhodčí často trestali vyloučeními. A tak se dost hrálo za nerovnovážného stavu hráčů na palubovce. Oba týmy si dokonce zahrály i ve čtyřech hráčích. Tyto situace lépe zvládli domácí a v poslední čtvrtině si vybudovali malý náskok tří branek a ten dotáhli až do konečné sirény. Mohli tak spolu s plnou halou slavit postup do finále CHANCE play off STRABA Rail Extraligy.

Nejlepší střelci: Monzka 9/4, Chosik 5, Chudoba a Zbránek po 4 – Patzel 6, Sviták a Šůstek po 5. Rozhodčí: Bečička, Horák, Delegát: Füleová. Sedmimetrové hody: 4/4  - 5/5. Vyloučení:  6 – 7, ČK: Šimůnek (DUK). Diváci: 1392.

Marek Michalisko, trenér HCB Karviná: „Opět velmi těžký zápas. Dukla zase potvrdila, že má velmi dobrý mančaft. Nehraje se proti ní lehce. Sice jsme letos s ní pokaždé vyhráli, ale každé toto vítězství nás stálo moc sil. Další věc je, že letos to byl už sedmý zápas proti Dukle a tam už nemáte co vymýšlet, známe se dokonale. Takže je to o morálu a viděli jste sami, že Dukla odehrála skvělý zápas. Teď už se můžeme chystat na Plzeň. Zítra ještě budou mít kluci volno, ale pak to začne.“

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Karviná je zkušenější. Ona si vypracuje šance a ty promění. A při hře sedm na šest si je vypracují v podstatě v každém útoku. My si je vypracujeme také, ale když jsme v nich, tak neproměníme a tím se dostáváme pod tlak. Dnes jsme v obraně získali asi pět míčů a dali jen jednou do prázdné branky. A to jsou v zápase, kdy to je mínus tři branky, rozhodující. Jsem spokojený s naší hrou. Myslím, že sportovní výkony byly v posledních dvou zápasech vyrovnané, ale nejsem spokojen s tím, že jsme ani jeden zápas nevyhráli. Takže zasloužený postup Karviné.“

Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – HBC Ronal Jičín 29:18 (16:6)

Po úvodním domácím vítězství a dramatu v Jičíně (38:37), které rozhodly až sedmimetrové hody, přidali v semifinálové sérii házenkáři Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň třetí bod po pohodové výhře 29:18.
Domácí Talent si tentokrát na rozdíl od předchozích dvou zápasů pohlídal úvod střetnutí. Díky několika zákrokům gólmana Šmída a i třem gólům pivota Šíry brzy vedl 5:1. Jičín si bral už po osmi minutách time out, ale nápor Plzně nezastavil. V 18. minutě už to bylo poprvé o deset branek – 12:2 a stejný rozdíl vydržel až do přestávky – 16:6. A když hned v úvodu druhé půle Talent třemi góly v řadě zvýšil dokonce na 19:6, bylo o vítězi rozhodnuto definitivně. Domácí kouč si mohl dovolit prostřídat sestavu a skóre dál narůstalo ve prospěch jeho celku, nejvýraznější náskok byl o 14 branek (25:11 a 26:14). Teprve pak Jičín snížil na přijatelný rozdíl, ale i tak bylo konečné skóre z jeho pohledu hrozivé – 29:18.

Nejvíce branek: Stehlík a Ivančev 5, Chmelík 4 – Horut a Hlava 3, Drbohlav, Kolc a Kubík 2, Šulc 2/2. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 2/1 – 2/2. Vyloučení: 5:4. Diváci: 1101.

Michal Tonar st., trenér Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň: „Rozhodující bylo, že se nám povedl vstup do zápasu. Takhle by to mělo vypadat pokaždé, plně koncentrovaný výkon. Ale ono se i za takhle zdánlivě snadným výsledkem skrývá hodně tvrdé práce. Výborně jsme bránili, vyrovnali jsme se i s absencí klíčového muže defenzivy Kuby Šindeláře. Už v Jičíně jsme si v kabině řekli, že tam znovu jet nechceme. Nechtěli jsme připustit žádné komplikace. Velký dík patří i divákům, kteří vytvořili perfektní kulisu. Tolik lidí na semifinále jsem nečekal, ale snad to bude ve finále ještě lepší. O přestávce jsem kluky nabádal, abychom tempo udrželi. Myslím, že všichni to pochopili.“

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Když hrajete v Plzni, tak musíte zvládnout úvod utkání, to se nám dneska hrubě nepovedlo. Takového soupeře si nemůžete nechat unést. Z osmi střel jsme dali jediný gól, na naší straně to bylo bez zákroku brankáře. Kámen úrazu celé série byl ve druhém utkání, kde jsme doma ztratili dobře rozehraný zápas. Nechci se na to vymlouvat, ale na mančaftu se to podepsalo. Navíc už se kumulovala únava. Já jsem chtěl, abychom bojovali až do konce, nechtěl jsem prohrát o patnáct. Jako Plzeňák jsem tady chtěl být na svůj tým pyšný, ale bohužel to nevyšlo.“