Extraliga házené 2019/2020

Karviná titul neobhájila, novým mistrem je Plzeň

26.05.2019, Redakce ČSH

Bylo to drama, jak se patří do posledních vteřin, nakonec ale stejně jako ve čtvrtém zápase rozhodovaly sedmičky. Šťastnější byla i tentokrát Plzeň a slaví titul českého mistra.

CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy - finále

Talent Plzeň - HCB Karviná 32:30 po sedmimetrových hodech, 27:27 (11:14)

Plzeň si ve středu v Karviné vybojovala pátý zápas a návrat na domácí palubovku. Zpočátku se jí ale psychologickou výhodu nedařilo využít. Hráči Talentu se v úvodu trápili proti pevné obraně hostů a v prvním poločase měli o 20 procent nižší úspěšnost střelby. V 28. minutě Plzeňští třemi góly za sebou srovnali ze 7:10 na 10:10 a zdálo se, že se nadechují. Jenže ještě do poločasu udělali dvě hrubé chyby a Slezané si prakticky se sirénou vzali do kabin tříbrankový náskok zpět.

V úvodu druhé půle odskočili hosté už na rozdíl pěti gólů, ale Západočeši zdánlivě ztracené utkání rychle vyrovnali. Pomohly jim k tomu i trefy přes celé hřiště do opuštěné branky, neboť Karvinští jako tradičně při útočných akcích hráli bez brankáře. Rozjetá Plzeň minutu a půl před koncem vedla 27:25. Závěr však domácí nezvládli a dovolili hostům srovnat, takže o mistrovi musely rozhodnout sedmimetrové hody. Přestože v normální hrací době Západočeši dvě sedmičky nedali, v rozstřelu byli stoprocentní. Hned v první sérii naopak zaváhal karvinský matador Brůna a v poslední sérii rozhodl Michal Tonar.

Nejvíce branek: Tonar 7/2, Stehlík 6/1, Ivančev 5/1 - Monczka 9/4, Zbránek 7/1, Solák 3. Rozhodčí:Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 9/7 - 8/7. Vyloučení:5:6. ČK: 55. Stehlík - 58. Solák. Konečný stav série:3:2.

Michal Tonar, trenér Talentu Plzeň: „Jsem strašně vděčný a opravdu s pokorou beru, že jsme zase dokázali na konci zvládnout ty nervíky na sedmičkách. Je to super. Kluci dennodenně makají jako šrouby a někde se to muselo ukázat. Velké poděkovaní celému týmu, protože ukázal sílu a ducha.“

Dominik Solák, pivot HCB Karviná: „Řekli jsme si, že je to 2:2 a že oba mančafty mají stejnou výchozí pozici. Žádný tým nebyl doma, protože my tady měli zase naše skvělé fanoušky, kteří přišli v neskutečném počtu. Rozhodlo se v útoku a v neproměňovaní šancí. Z domácího brankáře jsme zase udělali hrdinu, když jsme ho trefovali.“