Talent vstoupil do Evropy výhrou na Islandu

02.09.2019, Redakce ČSH

Házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň v úvodním zápase 1. kola Poháru EHF na Islandu porazili domácí Haukar Hafnafjordur 25:20. Odveta se hraje v městské hale na Slovanech v sobotu 7. září od 18 hodin.

Plzeňští házenkáři odjížděli na sever Evropy s pokorou. "Favoritem je domácí Haukar," říkal třeba Jan Stehlík, jeden z nejzkušenějších hráčů trenéra Michala Tonar. Ten byl však přesvědčený, že jeho tým je schopný přes islandského soupeře přejít do dalšího kola.

"Hru soupeře jsme měli dobře přečtenou, dokázali jsme zareagovat a eliminovali jsme spolupráci s pivoty. Dobře jsme to ubránili, od začátku jsme měli zápas pod kontrolou," hlásil po vítězství plzeňský kouč Michal Tonar.

A podle toho také úvodní zápas na Islandu vypadal, házenkáři Talentu získali brzy uklidňující náskok. Po 18. minutách vedli 9:3 a kouč si mohl dovolit prostřídat sestavu. Rozdíl šesti gólů ve prospěch hostů držel i nadále, pět minut před půlí dokonce odskočili na 12:5. Haukar kontroval dvěma góly v řadě, ale plzeňský pivot Šindelář téměř současně s hvizdem určil poločasový výsledek 13:7 pro svůj tým.

Domácí tým po přestávce začal ztrátu stahovat, při vyloučení Talentu se přiblížil na 14:10. Jenže hosté brzy znovu odskočili na sedm branek 17:10, 18:11 a o osudu zápasu bylo prakticky jasno. Vše už bylo jen otázkou skóre, ve 45. minutě vedla Plzeň 19:13. Jenže potom začali hosté kupit chyby a Haukar se pět minut před koncem dotáhl na tři góly - 22:19.

Potom zaúřadoval plzeňský gólman Šmíd, který předvedl dva perfektní zákroky a Talent dovedl zápas k pohodovému vítězství 25:20. "Možná je jen škoda, že jsme nevyhráli výraznějším rozdílem a nechali soupeře v závěru snížit," doplnil trenér Tonar.

V sobotní domácí odvetě by teď rád zpečetil postup do 2. kola Poháru EHF, kde čeká izraelský Hapoel Ashdod. "Nic není hotovo, ale můžeme si věřit. Když podáme stejný výkon jako na Islandu, budu spokojený. Na postup by to mělo stačit," prohlásil kouč Talentu. "Samozřejmě počítáme s podporou diváků. Věřím, že naši fanoušci jsou natěšení na úvod sezony a hala bude plná. Přál bych si podobnou atmosféru jako na finále play-off," dodal Michal Tonar.

Haukar Hafnafjordur - Talent M.A.T. Plzeň 20:25 (7:13)

Branky Haukaru: Baumruk 6, Jonasson 3, Hallgrimsson, Hlynsson, Svavarsson a Thorgeirsson 2, Gudjonsson. Sedmičky: 1/1:7/5. Vyloučení: 4:5. Rozhodčí: Merzová, Schilhaová. Diváků: 400. Sestava a branky Talentu: Šmíd, Herajt - Vinkelhöfer 3/1, J. Tonar 7/4, Douda 4, Šindelář 2, Bogdanič 2, Chmelík 2, Šafránek 2, Nejdl 1, Ivančev 1, Macháč 1, Stehlík, Wildt, Režnický, Kačín.