Hranice poprvé v sezóně prohrály, doma nestačily na Duklu, první body vybojovali házenkáři Králova Pole

21.09.2019, Redakce ČSH

Víkendový program 3. kola STRABAG Rail Exraligy mužů otevřel souboj v Hranicích. Odtud si body domů odvezla pražská Dukla. První body v soutěži vybojovala v netradičním utkání v Lounech házenkáři Brna, kteří porazili Lovosice, a na domácím hřišti pak výhru vybojovali hráči Nového Veselí.

STRABAG Rail Extraliga - 3. kolo

TJ Cement Hranice - HC Dukla Praha 25:32 (10:16)

V 3. kole STRABAG RAIL Extraligy se proti sobě utkalo týmy, které dosud nezaváhaly a neztratily ani bod. Úvod utkání vyšel lépe pražské Dukle, která se díky svému nekompromisnímu zakončení ujala vedení a do 10. minuty diktovala tempo hry. Poté ale famózními zákroky podržel domácí brankář Kučerka a Hranice se díky jeho zákrokům dotáhly na Duklu a vrátily se zpět do hry. Domácí se ke konci druhého poločasu dopustili technických chyb, které Dukla dokázala potrestat a vypracovala si náskok šesti branek do druhého poločasu. Do druhého poločasu lépe vstoupili domácí, kteří díky zlepšené obraně postupně stahovali náskok hostů. Po neproměněných šancích domácích a úspěšných zákrocích brankáře Petržaly si hosté vypracovali sedmi brankový rozdíl, který si udrželi až do konce zápasu.

Nejlepší střelci: Andrš 5, Mlotek 4, Cáb 4 –Klíma 7, Reichl 7, Sviták 5. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 1/1 –2/3. Vyloučení: 5:5. Diváci: 186.

Miroslav Bartoň, trenér Cementu Hranice: „Narazili jsme dneska na velmi silného a koncentrovaného soupeře, o němž jsme věděli, jaké jsou jeho přednosti. I když jsme se připravovali na to, že Dukla bude nejvíce nebezpečná z rychlého přechodu do útoku po našich chybách, tak si stejně vypracovali do šaten šestibrankový náskok. V druhém poločase, když jsme se snažili snižovat náskok Dukly, jsme vždy udělali nějakou tu chybu a za to nás soupeř hned potrestal. Dneska nás Dukla porazila ne na postupný útok, ale na rychlý přechod do útoku. Gratulace Dukle. My se z toho musíme ponaučit a jedeme dále.“

Daniel Čurda, trenér Dukly Praha: „My jsme do utkání dobře vstoupili. Od začátku jsme byli o několik gólů ve předu. Bylo pro nás důležité, abychom hráli rychlou házenou a domácí co nejdříve unavili. První poločas jsme zvládli a vyhráli ho rozdílem šesti branek. Trochu jsme si to zkomplikovali nástupem do druhého poločasu, který nebyl podle našich představ, ale jinak jsi myslím, že jsme kontrolovali průběh celého zápasu a zaslouženě jsme vyhráli.“

TJ Sokol Nové Veselí – HBC Jičín 30:24 (12:16)

Zápas třetího kola přinesl vyrovnanou bitvu domácího Nového Veselí proti týmu z Jičína. Až do 20. minuty se oba týmy držely v rozpětí maximálně jedné branky. Poté přišel tlak hostujícího týmu, který se ujal díky čtyřem přesným zásahům vedení 11:8. Domácí se snažili zpřesnit hru a minimalizovat množství ztrát, Jičín byl ovšem na hru domácích skvěle připraven. Ve 22. minutě došlo k poranění hlavy domácího brankáře Michala Studeného, kterého tak musel nahradit Adrian Šimovček, který se v průběhu zápasu rozchytal k velmi dobrému výkonu. Poločas vyzněl lépe pro hostující tým poměrem 16:12. Do druhé půle vstoupil domácí tým s touhou otočit výsledek v domácím prostředí a ve fantastické atmosféře ve svůj prospěch. Zlepšený týmový výkon vedl k vyrovnání skóre na 20:20 ve 45. minutě. Skvělý střelecký výkon předvedl na pravém křídle Luboš Bartůněk a střední spojka Martin Kocich. Nové Veselí zpřesnilo hru a dokázalo se dostat do trháku, když vedlo v 55. minutě už 27:22. Jičín se snažil zvrátit zápas, hráči domácího celku ovšem bojovali až do posledních sekund a zvítězili 30:24.

Nejlepší střelci: Bartůněk 8, Kocich 6, Ptáčník 5 – Krahulec 6/4, Hlava 4. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 0/2 – 4/4. Vyloučení: 3:3. Diváci: 280.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Nejdříve bych chtěl poděkovat Jičínu za to, že dnešní utkání mělo skvělou úroveň a fanoušky muselo ohromně bavit, protože to dnes bylo jako na houpačce. Jičín zahrál fantasticky první půli, kdy na nás byl výborně připravený a využil každé naší chyby, potrestal každou naši ztrátu. Hrozně si vážím druhé půle, kdy jsme jako nový tým ukázali obrovskou morálku. Jičínu možná také, přes to obrovské tempo, které hráli v prvním poločase, došly síly. Navíc měli v nohách středeční těžký zápas s Karvinou, kdy bodovali doma. Právě proto jsme čekali, že Jičín tady bude hrát uvolněně a na hraně svých možností, protože sem jel v naprostém klidu. Proto si moc vážím toho, co jsme předvedli a co jsme vybojovali v druhé půlce. Chtěl bych říct, že za ty poslední tři čtyři zápasy, co jsme s Jičínem hráli, to byl nejlepším a nejkorektnější zápas i co se týče laviček, a bylo to skvělé. Moc si vážím této výhry, děkuji hráčům i fanouškům.“

Petr Mašát, trenér HBC Jičín: „Nejprve bych chtěl pogratulovat domácím k vítězství. Byl to vlastně zápas dvou poločasů, tak zatím asi jako naše výkony v prvních dvou kolech – první poločas byl hodně špatný, druhý byl lepší, tak to samé jsme předvedli dnes v jednom zápase. První poločas jsme plnili, jak v obraně, útoku, tak přechodné fázi to, co jsme si představovali. Škoda jen toho 12. gólu domácích, mohli jsme jít do poločasu s pěti gólovým vedením. Z manšaftu jsem cítil sílu a věřil jsem, že zápas dnes dovedeme do vítězného konce. Bohužel, role se obrátily, přestože jsme hráče upozorňovali, že Veselí po prvním poločase neřeklo poslední slovo. Nezvládli jsme situaci, a také se domácímu týmu rozchytal druhý gólman Šimovček, který měl na výkonu také značný podíl. Mrzí mě, že mladí hráči zatím nezvládají stresové situace a tlak. Takto jsme vítězství domácím prakticky naservírovali, i když samozřejmě se o to zapříčinili svým zlepšeným výkonem. Z jedné části velká pochvala pro můj tým za první poločas, na druhou stranu pokárání za poločas druhý.“

HK FCC Město Lovosice - SKKP Handball Brno 25:30 (11:13)

Lovosice přivítaly Brno netradičně v Lounech, kde byl extraligový zápas součástí oslav šedesáti let od založení klubu. Podruhé tedy odehrály „domácí“ zápas mimo svoji domovskou halu a Brno toho dokázalo dokonale využít. Začátek střetnutí patřil domácím, kteří vedli 2:0, postupně 5:3 a 7:5. Pak ale přišly zbytečné technické chyby Lovců a jejich střelba již nebyla tak přesná. Naopak střelecká úspěšnost Brňanů byla vysoká, nedařilo se ani jednomu z lovosických brankářů a především Horut byl v ofenzivě úspěšný. Ještě do poločasu tak Brno střetnutí otočilo a vedení ze svých rukou již nepustilo. A to i přesto, že se „domácím“ povedlo vyrovnat na 20:20. V průběhu druhé půle se  rozchytal brankář hostí Fabián, který zneškodnil hned několik vyložených šancí Lovosic a i díky jeho zákrokům Brno odskočilo sérií šesti branek na 20:26. Výkon domácích hráčů již na zdramatizování stavu nemohl stačit a Lovci tak překvapivě podlehli svému soupeři 25:30.

Nejlepší střelci: Motl 8, Trkovský 4/1, Barth 3/1, Malý 3 - Horut 8, Stein 6, Bosák 4, Koubek 4/4. Sedmimetrové hody: 2/2 – 4/4. Vyloučení: 3 – 6. Rozhodčí: Kozler, Vaník. Diváků: 732.

Pavel Farář, trenér HK FCC Město Lovosice: „My jsme dnešní zápas nezvládli. Řekli jsme si, co bychom chtěli na soupeře hrát, ale to nám fungovalo zhruba do patnácté minuty. Pak se přidaly zbytečné technické chyby, kdy jsme Brno dostali zpátky do hry. Ve druhé půli jsme se dokázali ještě nadechnout a rychlejší hrou jsme srovnali na 20:20. Plynulost naší hry se ale znovu vytratila, když jsme se po celý zápas nedokázali dostat do tempa. Nedařilo se nám v obraně ani našim brankářům a za stavu 20:20 nás pohřbilo několik neproměněných vyložených šancí. To vše dohromady nedokáže náš tým zvládnou. I na dvacetšet branek se dá vyhrát, ale nesmíte jich dostat třicet.“

Ivo Vávra, trenér SKKP Handball Brno: „Po našem příjezdu do Loun jsem dostal otázku, zda jsme připraveni. Odpověděl jsem, že ano a v zápase jsme to také potvrdili. Vyhráli jsme dnes zaslouženě. Utkání jsme zlomili v našem druhém oslabení po sobě ve druhé půli, kdy jsme se dostali do trháku o dvě branky. Hráči dodržovali taktické pokyny a získali jsme výraznější vedení. Lovosice se pak dokázaly dostat zpátky do zápasu a dávaly nám jednoduché góly. Naštěstí jsme se dokázali vzpamatovat a dotáhnout utkání do vítězného konce.“