Karviná porazila Hranice o pět branek, Plzeň zůstává bez porážky

10.11.2019, Redakce ČSH

Pětibrankovým rozdílem zvítězili v nedělním dopoledním zápase házenkáři Karviné nad týmem Hranic. Neporažená zůstává v letošní sezóně Plzeň, poradila si s Frýdkem-Místkem.

STRABAG Rail Extraliga - 9. kolo

HCB Karviná - TJ Cement Hranice 29:24 (16:10)

Domácí hned od začátku vzali osud utkání do svých rukou. Dobrou a aktivní obranou velmi ztížili hostům šanci skórovat a naopak sami dávali branky velmi lehce. V desáté minutě byl stav 7:2. Hosté si poté vzali time out a přece jen se jim podařilo zastavit brankostroj domácích. Od té doby náskok nenarůstal a hosté se pomalu ale jistě dostávali znovu do hry. Druhý poločas začali domácí vlažněji, svoji nepřesnou střelbou a ztrátami míče nabídli hostům šanci ke snížení náskoku. Ti toho využili a dostali se na rozdíl pouhých tří branek. To bylo ale z jejich strany vše, domácí znovu zabrali a přece jen dovedli utkání v celku v pohodě k zisku dvou bodů.

Nejlepší střelci: Chudoba 8/4, Monczka 7/2, Užek a Solák po 4 - Piwko 8/3, Brož a Mlotek po 3.  Sedmimetrové hody: 7/6 - 3/3. Vyloučení: 4 - 2, Rozhodčí: Barták, Hladký. Diváků: 820.

Michal Brůna, asistent trenéra HCB Karviná: „Dnes jsem do hry nezasáhl a musím říct, že z lavičky jsou to větší nervy, než kdy můžu jít na palubovku a přímo hru ovlivnit. Dnes jsme chtěli dát šanci všem hráčům z lavičky, ale kluci mi to vůbec neusnadnili. Náskok nebyl takový, jaký jsme chtěli, pořád to bylo na hraně. Nejde pustit všechny mladé za stavu plus tři branky. Sami jsme svými chybami Hranice dostali do hry. Ale dva body jsou doma, zápas jsme v podstatě kontrolovali a jsem rád, že jsme vyhráli s nelehkým soupeřem."

Miroslav Bartoň, trenér TJ Cementu Hranice: „Věděli jsme, že Karviná poté, co klopýtla v Novém Veselí, nemůže připustit další výpadek a že to nebude lehké utkání. Je to už po několikáté v řadě, kdy nám utekl začátek. Doma nebo se slabšími soupeři se nám to třeba povedlo otočit ale Karviná je kvalitní a zkušený mančaft. Tady už to nešlo. I když jsme se dotáhli na tři branky, na víc nebyly síly. "

Marek Drzyzga, křídlo HCB Karviná: „Vrátil jsem se do hry po skoro roční pauze. Ze začátku to nebylo lehké, chyběla mi fyzička. Ale je to čím dál tím lepší a teď se cítím výborně. Lékaři už nic nenamítají proti tomu, že hraji naplno a to je super. Dneska kluci začali výborně, vytvořili náskok. Potom Hranice trochu dotáhly, ale nepřipustili jsme drama. Dá se říct, že jsme to měli celou dobu pod kontrolou."

Tomáš Mlotek, spojka TJ Cementu Hranice: „Pro mě jsou vždy zápasy v Karviné zvláštní. Je tam ještě větší motivace než obvykle. Karviná nás překvapila obranou 1 - 5, spíše jsme čekali klasickou 0 - 6. Je fakt, že jsme měli problém dát branku a ty, co jsme dali, byly spíše náhodné. O přestávce jsme si k tomu něco řekli, museli jsme začít více běhat, abychom se přes tu obranu lépe prosazovali. Nějakou dobu to pomohlo, dostali jsme se na tři branky, ale potom jsme zase něco nedali a domácí to trestali. Více korigovat už jsme nezvládli."

Pepino SKP Frýdek-Místek – Talent M.A.T. Plzeň 21:25 (12:15)

V duelu 9. kola STRABAG Rail Extraligy se proti sobě postavila družstva Pepino SKP Frýdek-Místek a Talent M.A.T. Plzeň. Západočeši přijeli do Frýdku-Místku v roli velkého favorita. Doposud vyhráli všechna předešlá utkání. Začátek střetnutí však zvládli lépe domácí hráči. Byli to oni, kdo tahal za delší konec provazu. Plzeň se poprvé dostala do vedení až v 16. minutě, kdy svítilo na ukazateli skóre 7:8. Zbývající část prvního poločasu vyhráli hosté poměrem 7:5, takže po první půli šli do šaten s tříbrankovým náskokem. Po poločase tak Plzeň vedla 15:12. Po změně stran se Frýdek-Místek nedokázal Plzni přiblížit na méně než na dvě branky. Naposledy byl nejmenší rozdíl mezi oběma celky ve 43. minutě, kdy Adam Gřešek snížil na 17:19. V následujících minutách dokázala Plzeň svůj náskok navýšit. Potvrdila roli favorita a nakonec si došla už pro devátou výhru v letošním extraligovém ročníku, tentokrát v poměru 25:21. Západočeši si tak polepšili na 18 bodů. Frýdek-Místek má stále jen dva body a je předposlední.

Nejlepší střelci: Musálek 6/2, Gřešek 5/1, Petrovský 4 – Stehlík 7/4, Vinkelhöfer 4, Macháč 2, Nejdl 2, Ivančev 2. Rozhodčí: Lukáš Frieser, Michael Haramul. Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/4. Vyloučení: 5:3. Diváci: 297.

Lubomír Kavka, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Gratuluji Plzni k vítězství, kvalitativně je někde jinde než my, takže její vítězství je zasloužené. Předvedli jsme určité zlepšení i díky tomu, že se nám do sestavy vracejí hráči po zranění. Ještě ale nejsou všichni úplně fit. Ať už je to David Lefan nebo Matěj Mazur. Bohužel se nám zranil další hráč, a sice Erik Žvak, který má strašnou tržnou ránu nad obočím. V poslední době navíc hoříme na tom, že dáváme málo branek. Na dvaadvacet nebo třiadvacet branek se v dnešní době vyhrávat nedá. Obraz hry se navíc podstatně změnil, když Plzeň začala hrát vysunutou obranu. S tímto jsme si nedokázali poradit. Plzeň nás přiměla k mnoha technickým chybám, díky kterým nastřílela několik laciných branek, které nás srážely. Musíme se zaměřit na útočnou fázi, abychom proměňovali šance a dávali více branek. Pak můžeme pomýšlet na lepší výsledky a případné bodové zisky.“

Michal Tonar, trenér Talent M.A.T. Plzeň: „Věděli jsme, že to dneska nebude nic lehkého. Minulý zápas se po delší pauze vrátil Vojta Petrovský, kterého považuju za jednoho z klíčových hráčů Frýdku-Místku. Věděli jsme tak, že se obraz Frýdku hodně změní a nebude to pro nás nic lehkého. Jsem rád, že jsme nakonec utkání zvládli, byť jsme udělali poměrně hodně chyb hlavně v útočné fázi. Technickými chybami a nepřesnou koncovkou jsme nedokázali odskočit na více branek už v prvním poločase. To potom přineslo trochu nervozity ve druhém poločase. Toto vítězství tak bereme s pokorou. Příští týden hrajeme evropský pohár, takže máme týden na to, abychom dobře zregenerovali a připravili se na tento duel a pak další těžké domácí utkání s Karvinou.“