Dukla v Challenge Cupu zdolala kvalitního bosenského soupeře, do odvety má pětibrankový náskok

17.11.2019, Redakce ČSH

Utkání pražské Dukly s bosenským celkem RK Gračanica se odehrálo ve vynikající atmosféře, o kterou se kromě příznivců Pražanů postaralo také několik desítek fanoušků z Bosny. Gračanica ukázala svou kvalitu, Dukla ale nakonec svého soupeře přetlačila a do odvety si po výhře 26:21 poveze pětibrankový náskok.

Oba týmy vstoupily do zápasu spíše opatrně, o něco lépe si však přeci jen vedla Dukla, když si do páté minuty vypracovala náskok 2:0. Podařilo se jí to mimo jiné i díky dvěma výborným zákrokům brankáře Petržaly, mezi které patřil také chycený sedmimetrový hod. Gračanica si tak na svůj první přesný zásah musela počkat až do osmé minuty, kdy se prosadil Mehmedović.

V následující fázi utkání bylo k vidění hodně nepřesností, několikrát úspěšně zasáhli také brankáři na obou stranách, a tak nepadalo mnoho gólů. Dukle se nicméně až do 22. minuty dařilo držet náskok jedné až dvou branek. Pak ale soupeř po útočné ztrátě Dukly dokázal vyrovnat na 7:7 a v následujícím útoku měl šanci jít do vedení. Tomáš Petržala v brance ale nejprve povedeným zákrokem své spoluhráče podržel a později mu pomohla i tyč.

To, že Dukla ustála těžké momenty, jí dodalo novou chuť bojovat. V závěru prvního poločasu přidala především v obraně a díky čtyřgólové šňůře Klímy, Reichla, Zelenky a Krušberského odskočila soupeři na přestávkových 11:7.

V poločasovém programu pak byl čas na dobročinnost, když diváci na hrací plochu naházeli na 200 předem přinesených plyšových hraček, a věnovali je tak Dětskému centru při Thomayerově nemocnici. Plyšáci udělají radost dětem jakkoli ohroženým ve svém vývoji, o něž Dětské centrum pečuje. Jejich rodiny pak jistě ocení finanční pomoc, kterou diváci darovali do pokladničky umístěné při vstupu do hlediště. Kromě charity však došlo o přestávce také na gratulace. Ještě než se Dukla s Gračanicou vrátily do hry, poblahopřál ředitel Dukly Vladimír Orság přímo na palubovce k významnému životnímu jubileu dlouholeté trenérce dukelských minižáků Martině Charvátové.

Pak už se ale oba týmy znovu pustily do boje. Na úspěšný závěr prvního dějství navázala Dukla i v úvodu druhé půle, když góly Patzela a Zelenky odskočila soupeři už na 13:7. Gračanica se ale dokázala vrátit do hry o pár minut později při přesilové hře, když za přílišné protesty odešel na dvě minuty pykat Sviták (37. minuta 14:10). Sotva vypršel Svitákův trest, přišlo navíc další oslabení při vyloučení Šůstka, což bosenský celek povzbudilo. Šestibrankový náskok se rázem ztenčil na 14:12 (40. minuta) a o chvíli později mohlo být ještě hůř.

Přestože Pražané dostali rovněž příležitost hrát přesilovou hru a Matěj Klíma proměnil sedmimetrový hod, Gračanica oslabení ustála a vypracovala si dokonce i příležitost na kontaktní gól. Tu ale zlikvidoval Petržala a Klíma se Zelenkou a Reichlem znovu vrátili domácím klid (47. minuta 18:14).

Ve zbytku utkání už Dukla drama nedovolila a naopak postupně svůj náskok navyšovala. Necelé tři minuty před koncem vedla už o sedm gólů, jenže úplný závěr se nevydařil zcela podle jejích představ, a tak po závěrečné siréně svítilo na ukazateli konečné skóre 26:21.

Do odvety, která se odehraje v Bosně a Hercegovině za týden (v neděli 24. listopadu od 18:00), si Dukla i tak ponese nadějný pětibrankový náskok. Pokud ho dokáže zúročit a svého soupeře převýší v celkovém součtu za obě utkání, postoupí v Challenge Cupu mezi šestnáct nejlepších celků. Může ji tak čekat například cesta do Norska nebo na Island, protože mezi prvními postupujícími do osmifinále už jsou islandský Valur Reykajavík nebo norský Halden Topphandball.

Challenge Cup - 3. kolo

HC DUkla Praha - RK Gračanica 26:21 (11:7)

Nejlepší střelci: Klíma 8, Zelenka 6,Reichl 4 – Živanov 6, Tufekčić a Tomić po 4. Rozhodčí: Rosendo, Rodriguez Estevéz. Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/2 Vyloučení: 4:3. Diváci: 550

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Po zápasech v lize, kdy se nám nedařilo v obraně, jsme dnes předvedli výborné nasazení. V obraně jsme soupeře trápili a Tomáš za ní chytal výborně, inkasovali jsme jen 21 gólů. Trochu mě však mrzí, že jsme v útoku udělali několik chyb, když jsme měli soupeře už přehraného. Příkladem je třeba poslední akce, která byla 7 na 6 a bylo to jen o přihrávce, stačilo ji tam dát a Matěj Klíma proskakoval. Tohle je škoda. Pět gólů je na hraně, protože v Gračanici bude velmi bouřlivé prostředí a soupeř tady ukázal, že je kvalitní.“