Plzeň vyhrála nad Brnem, vrací se do čela. Kopřivnice i v odvetě derby porazila Frýdek-Místek

08.12.2019, Redakce ČSH

Házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň porazili ve 13. kole Strabag Rail extraligy na domácí palubovce SKKP Handball Brno 34:31 a vrátili se i díky porážce Zubří v Lovosicích do čela tabulky. Kopřivnice si vysokou výhrou nad Frýdkem-Místkem polepšila na 15 bodů a upevnila si tak 6. místo v extraligové tabulce. Frýdek-Místek zůstává se dvěma body předposlední.

STRABAG Rail Extraliga - 13. kolo

Talent M.A.T. Plzeň – SKKP Handball Brno 34:31 (18:14)

Domácí pustili v nedělním dopoledni Brno do vedení pouze jednou, když hosté po vedoucím gólu Ivančeva otočili brankami Bosáka a Horuta na 1:2. Potom už ale jen dotahovali náskok mistrovského Talentu. Ale ten až v polovině první půle odskočil na větší brankový rozdíl – 10:7 ve 14. minutě. Brno pak ještě jednou dokázalo snížit, ale od chvíle, kdy Horut zahodil sedmičku narůstalo už skóre jen ve prospěch domácích. Až na 18:12, teprve dvě góly ve 30. minutě hosté snížili na poločasových 18:14. A když hned po změně stran dali brněnští házenkáři další dva góly, bylo jasnné, že je zaděláno na drama. Po deseti minutách druhé půle to bylo 24:22. Jenže pak Brno nedalo osm minut gól a Talent soupeři ve dvojnásobné přesilovce znovu odskočil až na pět branek – 29:24 v 50. minutě. Ale hosté neskládali zbraně a dotáhli až na 30:29 pět minut před koncem, pak se ale čtyřikrát za sebou prosadili domácí a definitivně rozhodli. Nakonec vyhráli 34:31.

Nejvíce branek: Bogdanić 7, Macháč 6/1, Nejdl 4 – Bosák 7, Horut 6/1, Petrović 6. Rozhodčí: Bubeníček, Petruška. Sedmimetrové hody: 4/2 – 4/1. Vyloučení: 2:5. Diváků: 790.

Michal Tonar, trenér Talentu M.A.T. Plzeň: „Dneska budu hodně kritický, nepředvedli jsme vůbec dobrý výkon. Neviděl jsem tam nic pozitivního. Bylo by dobře, aby se celý mančaft zamyslel, co jsme tam předváděli. Obrana byla měkká, nefungovalo to. Zdá se mi, že si po divokém vítězství v Kopřivnici myslíme, že každého soupeře přestřílíme. Tudy ale cesta nevede. Do pohárového semifinále v Novém Veselí máme dva dny, aby si to kluci srovnali v hlavách. Takový způsob házené my praktikovat nehodláme. Nějaká únava z náročného programu tam může být, to beru, ale nám chyběl pohyb. A hlavně v obraně nás Brno přehrávalo jednoduchými věcmi, chybí mi tam víc důrazu.“

Ivo Vávra, trenér SKKP Handball Brno: „Byli jsme na Plzeň připravení, z naší strany to byl dobrý výkon. Rozhodla větší individuální kvalita domácích hráčů. My jsme možná udělali pár zbytečných chyb, které nás stály zápas, nedali jsme tři sedmičky. Takové chyby Plzeň trestá. Ale bojovali jsme šedesát minut, nevzdávali jsme se. Zápas se definitivně zlomil v přesilovce domácích.“

Pepino SKP Frýdek-Místek – KH ISMM Kopřivnice 16:28 (8:15)

V zápasech 13. kola STRABAG Rail Extraligy bylo na programu také regionální derby mezi Pepino SKP Frýdek-Místek a KH ISMM Kopřivnice. Úvodní střetnutí mezi oběma celky skončilo dvacetigólovou výhrou Kopřivnice. Kdo čekal tentokrát vyrovnanější duel, musel být zklamaný. I v tomto střetnutí byla Kopřivnice od začátku o hodně lepším celkem. Zatímco domácí se prosadili do 21. minuty jen čtyřikrát, hosté měli v té době na kontě už jedenáct vstřelených branek. Hlavně díky skvěle chytajícímu Marku Žingorovi vedla Kopřivnice po prvním poločase 15:8. Po změně stran se obraz hry nezměnil. Kopřivnice i nadále diktovala tempo. Ve 47. minutě vedla dokonce o třináct branek, když na ukazateli svítilo skóre 11:24. Nejčastěji se prosazoval z křídla Martin Střelec, který zaznamenal šest přesných tref. Přesvědčivé vítězství 28:16 završil tak trochu symbolicky brankář Kopřivnice Petr Chalupa, který potrestal domácí výběr za hru bez brankáře.

Nejlepší střelci: Strack 3, Rajnoha L. 2, Gřešek 2, Unger 2/1, Brožek 2 – Střelec 6, Gřes 4, Petřík 4/2, Donoso 4, Hanus 4. Rozhodčí: Jiří Králíček, Milan Letev. Sedmimetrové hody: 1/1 – 3/2. Vyloučení: 8:5. Diváci: 341.

Lubomír Kavka, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Gratuluji Kopřivnici, která byla dneska jasně lepší. Sice jsme tentokrát neprohráli o dvacet gólů, ale dali jsme jich jen šestnáct, což je katastrofa. Zatímco hráči Kopřivnice splnili, co si řekli, naši hráči nesplnili vůbec nic. V prvním poločase totálně. Po bouřce v šatně o přestávce začali ve druhém poločase hrát kombinace, které trénujeme, i když jsme některé šance nedali. Velký rozdíl byl v brankářích. Marek Žingor v prvních patnácti minutách zavřel branku. Nedali jsme tři náskoky. V této chvíli jsme měli jeden zákrok, zatímco Žingor šest nebo sedm. Po patnácti minutách byl tak zápas rozhodnutý s ohledem na kvalitu soupeře. Navíc jsme nastříleli jen šestnáct branek, což je tragické. S tím se nedá nic uhrát. Už před dvěma týdny jsme jich dali jen 21 proti Jičínu, tentokrát to bylo ještě horší. V útoku je to katastrofa. Snad se dáme během zimní přípravy trochu dohromady. Předpokládáme, že se do obrany vrátí Dalibor Mynář, který přislíbil, že začne trénovat. Potřebujeme každého mladého hráče. Dneska bylo vidět, že zkušenost mladému týmu chybí. Nehrály nám ani spojky. David Lefan byl dneska prakticky zbytečný hráč. Gól dal až po padesáti minutách. Jeden gól dal Matěj Mazur, taky až v závěru. Jediná spojka, která dala tři branky, byl Sebastián Strack. Ten je ale po nemoci, což bylo poznat hlavně ve druhé půli. Veliký rozdíl byl také v brankářích.“

Lubomír Veřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice: „Jsem spokojený, protože jsme splnili to, co jsme si řekli před zápasem. Chtěli jsme dva body a odbojovat celých šedesát minut. To se nám povedlo. S Plzní jsme špatně bránili. Na to jsme apelovali. Dneska to v tomto ohledu bylo daleko lepší, navíc se přidal brankář, takže jsem spokojený. Nikdy dopředu nedokážu odhadnout, jak bude zápas vypadat. Pro mě je vždycky podstatné připravit mužstvo tak, aby odbojovalo celé utkání. Víme, že když jsme bojovně nastavení, jsme schopní porazit kohokoli. Když to tak ale není, dokážeme prohrát s kýmkoli. Jediné, na co jsem se soustředil, bylo patřičně vyhecovat tým. Frýdek má širokou základnu a dneska potáhl do hlavního týmu několik dorostenců, aby je nechal vyhrát se. Toto má nyní svou daň, ale za rok či za dva budou tito hráči vyhraní, navíc je doplní další z dorostu a budou mít dobrou generaci. Nyní to není pro něj jednoduché, ale když to vydrží, v budoucnu mu to přinese ovoce.“