Plzeň veze povinné body z Maloměřic, bez bodů jede z Jičína Nové Veselí

14.12.2019, Redakce ČSH

Předposlední letošní extraligové kolo rozehráli v sobotu házenkáři nejvyšší domácí soutěže. V odehraných zápasech si body zapisovaly týmy Dukly, Plzně a Králova Pole. Drama v Jičíně nakonec vyznělo pro domácí a Nové Veselí, které vyřadilo v Českém poháru Plzeň, nakonec odjelo na Vysočinu bez bodového zisku. V regionálním derby v Kopřivnici vybojovala výhru Karviná.

STRABAG Rail Extraliga - 14. kolo

SHC Maloměřice Brno - Talent M.A.T. Plzeň 21:32 (9:17)

Úvodní minuty utkání nedokazovaly postevní obou celků v tabulce. Na úvodní gol Plzně odpověděli domácí Číž s Osobou a Maloměřice rázem vedly. Těsné vedení vydrželo domácímu celku jen do šesté minuty, kdy Plzeň dvěma rychlými kontry obrátila vývoj duelu. Plzeň si o chvíli později vzala dokonce dvoubrankový náskok, když Vinkelhöfer nadvakrát proměnil sedmičku. To na houževnaté Maloměřice nestačilo a v deváté minutě domácí svého soupeře dotáhli. Vyrovnaný stav nevydržel dlouho. Plzeň poměrně rychle odskočila do vedení o dvě branky, na které sice reagoval Jung, ale následně spustili hosté svou kanonádu a odskočili na 5:12. V tu chvíli se podařilo domácím ještě jednou snížit, ale následně inklasovali další branky. "Majlont" se osmělil až v závěru poločasu, kdy zmírnil stav poločasu na 9:17. Prostřední část první půle tak prakticky rozhodla. Druhá půle byla vyrovnanější. Domácí se snažili těžit z povedeného záěru poločasu a nutno říct, že se jim to dařilo. V šestatřicáté minutě se svěřencům Víta Musila dokonce povedlo stáhnout náskok Půzně na pouhých pět branek. To se logicky nelíbilo hostujícím hráčům, kteří zařadili na vyšší rychlostí stupeň a vypracovali si desetibrankový náskok (16:26). Brněnští se ani v tuhle chvíli nevzdali a snížili na rozdíl osmi branek (19:27). Ačkoli domácí působili aktivněji, tak Plzeň držela otěže utkání plně ve svých rukou a žádné větší komplikace nedopustila.

Nejlepší střelci: Osoba 5/2, Jirák 3/0, Horák 3/0 – Macháč 7/1, Jenko 5, Wildt 5. Rozhodčí: Valášek - Vychodil. Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/1. Vyloučení: 3:4. Diváci: 150.

Vít Musil, trenér SHC Maloměřice: „Hosté zvítězili zaslouženě, to bezesporu. Plně chápeme, že Plzeň je špičkový tým a aspirant na titul. Nebudeme si dělat iluze. Když budeme hrát proti střídačce týmu z top 3, tak víme, že budeme hrát proti výborně připraveným hráčům, kteří jsou vyzrálí a zkušenější. Nám je asi jedno, jestli hrajeme proti těm nejlepším, nebo těm, kteří jsou hned za nimi. Pro nás je to pořád konfrontace, která nám přináší zkušenost. Dnes nám ten zápas ukázal, že se projevila obrovská síla Plzně v přechodu do útoku a obrany. Tohle jsem říkal hráčům už před zápasem. V tomhle je Plzeň obrovsky silná. Ostatně to nám předvedla už při prvním utkání v Plzni, kde jsme nestíhali pokrýt jejich hráče, každý je v dobrém náběhu, míče chodí do volného prostoru, dnes jsme z toho dostali většinu branek. Snažíme se o agresivní, respektive aktivní obranu. Snažíme se donutit soupeře hrát pod větším tlakem. Nedokázali jsme pokrýt přechody a to nás hodně sráželo. Byl jsem rád, že se kluci vzpamatovali po prvním poločase, protože ten výsledek byl nedůstojný. Dali jsme strašně málo branek. V podstatě až v posledních minutách jsme dávali osmou a devátou branku, což je strašně málo. Řekli jsme si, že nemáme co ztratit, že potřebujeme, aby na kluky nedoléhal tlak. V první půlli jsme začali s nějakým nasazením, prvních deset minut jsme zvládli velice pěkně, ale pak po několika chybách se tým trochu stáhne, uzavřeme se a zbytečně z utkání vypadneme. Ve druhé půli se od toho kluci oprostili, spadlo to z nich a začali jsme hrát lépe, s drajvem, což bylo vidět. Věřím tomu, že to baví i diváky a že si z toho něco odneseme. Pro nás to byla dobrá příležitost nabrat zkušenosti, rozehráli se další hráči, takže jsme spokojeni. Věříme, že řešení některých situací zlepšíme a zúročíme to proti týmům ze spodku tabulky.“

Michal Tonar, trenér Talent M.A.T. Plzeň: „Do Maloměřic jsme jeli po tom našem perném programu, takže už se těšíme na Vánoce. Jeli jsme sem jenom pro body. Já už jsem to říkal v týdnu, že sem chceme jet jenom pro vítězství a jakým způsobem to bude vypadat, je nám tak nějak jedno. Bohužel ten náš výkon nebyl bůhví jaký. Chtěl jsem dát prostor klukům ze střídačky a myslím, že z naší strany tam bylo dost chyb, ale bylo to tím, že většinu času hrála střídačka. My jsme spokojení za dva body a máme teď poslední týden na přípravu na Duklu, což je pro nás teď ten stěžejní zápas a uvidíme, kdo bude přezimovat na prvním místě. Teď se chceme zodpovědně zkoncentrovat na zápas s Duklou.“

Dukla Praha - Cement Hranice 33:24 (20:13)

Pražská Dukla doma potvrdila roli favorita a zvítězila rozdílem devíti branek. Jíž první poločas nenabídl žádné překvapení. Domácí Dukla podle předpokladů jasně vedla nad Hranicemi o sedm gólů a suverénně kráčela si pro výhru. Pražané dobře bránili, zákroky gólmana Petržaly se střídaly s následnými rychlými protiútoky Reichla a přesnými střelami Klímy a Krušberského. Ani v druhé polovině zápasu Hranicím se nepodařilo najit recept na překonání dukelské obrany, navíc se v bráně domácích předvedl Petržala, který ve 44. minutě utkání chytil sedmimetrový hod (27:18). Přesto hostující celek zabral a v řadě za sebou nasázel tři branky do sítě domácích prostřednictvím dvou gólů Brože a jedné branky Magrly (27:21). Dukla rychlé odpověděla a v 52. minutě jíž držela jedenáctibrankové vedení. Zápas skončil jasným vítězstvím Dukly, která si připisuje další důležité dva body do tabulky.

Nejlepší střelci: Sviták 9/5, Klíma 9,  Reichl 6  – Piwko 5, Mucha 4, Brož a Mlotek po  3. Rozhodčí: Petr Halada, Jan Kosmák. Sedmimetrové hody: 5/5 – 4/0.  Vyloučení: 6 - 6. Diváci: 156

Daniel Čurda, trenér Dukly Praha: „Dnes jsme získali dva body, potvrdili jsme roli favorita, ale myslím si, že jsme měli předvést lepší výkon. Výkon, který jsme předvedli dnes, nám určitě nebude stačit příští týden, kdy budeme hrát o první místo v Plzni. My se teď musíme srovnat, dat se za týden dohromady a příští týden se předvést rozhodně lépe.“

Miroslav Bartoň, trenér Cementu Hranice: „Gratulace domácímu družstvu! Myslím si, že v dnešním utkání jsme vítězství domácím svým výkonem hodně usnadnili. Nejeli jsme jako favorit, to bylo jasné postavením tabulky. Ovšem to, jak jsme jim zpřístupnili jejich útočnou fázi a nedokázali ubránit hlavně v prvním poločase, to bylo z naši strany velice slabé. Ani gólmani nás bohužel nepodrželi. Ve druhé polovině už jsme se trochu zvedali, ale znovu přišla situace, kdy jsme udělali čtyři technické chyby, k tomu nedali čtyři sedmičky plus pár náskoků, a to už soupeř takových kvalit, jako je Dukla, hodně trestá.“

SKKP Handball Brno - HK FCC Město Lovosice 23:20 (13:5)

Sobotní utkání zahájilo první brankou po vítězství toužící Brno. Už od prvních momentů bylo jasné, že diváci uvidí zajímavou házenou. V prvním poločase Brňané inkasovali pouze pět branek, což je v současné rychlé házené nevídané. První půlku vedli domácí a mohli za to vděčit jak důsledné obraně, tak i výjimečnému výkonu brankaře Luďka Fabiána, který uzamknul branku na většinu prvního poločasu. Do druhé půlky zápasu šli domácí za stavu 13:5. Druhý poločas se na dlouhých šestnáct minut uzavřela branka hostujícího týmu a přes veškerou snahu se domácím nepovedlo skórovat. Lovcům se dařilo hned od začátku druhého poločasu a proměňovali jednu branku za druhou. Kénik přestal být ostražitý, začal dělat chyby. V tomto zápase diváci mohli vidět neobvyklé výpadky, kdy na obou stranách dlouhé minuty nepadl ani jeden gól. Nevídané utkání bylo i přestřelkou sedmimetrových hodů. Na obou stranách se kvalitními výkony prezentovali brankaři, dva body ale nakonec mohli oslavit se svými příznivci domácí Brňané.

Nejlepší střelci: Petrovič 5, Dostalík 4, Bosák 3 - Trkovský 10, Kupa 4, Holubec 2. Rozhodčí: Kichner, Vacula. Vyloučení: 4:2. Sedmimetrové hody: 5/3 - 6/3. Diváci: 502.

Pavel Farář, trenér HK FCC Město Lovosice: "Gratulujeme Brnu k zisku dvou bodů. Nezvládli jsme první poločas. Vstoupili jsme do zápasu slušně, ale Luděk Fabián zachytal famózně. Viděl jsem ho takto zachytat 2x v životě a vždy to bylo právě s námi. Máme mladý a užší kádr, zlomilo nás to, kdy nám Hastík a Dostalík dali 3 goly ke konci, a tak nám Brno odskočilo. Velmi nám chyběl Bouček a je to právě ten moment, kdy v takovém utkání chybí zkušený hráč."

Ivo Vávra, trenér SKKP Handball Brno: "Už bylo vše řečeno. Pro nás to bylo utkání podzimu. Utkání o play off. Přesně to, co jsem chtěl, tak hráči dělali. Obrana fungovala tak, jak jsem chtěl. Stálo mě to spoustu nervů. Hlavně chybí zkušenosti. Mohl jsem si dovolit sáhnout na lavičku, kdy se do hry zapojili Hastík a Dostalík, kteří ke konci dokázali rozhodnout celé utkání. Bylo to bojovné utkání, a přesně jak říká hostující trenér, má mladý tým, který za pár let bude určitě vynikajícím družstvem. K výkonu Luďka Fabiána - jsem za něj rád, má obrovské zkušenosti, byl to rozhodný článek tohoto utkání. Obrovská pochvala."

HBC Ronal Jičín – TJ Sokol Nové Veselí 26:25 (14:16)

Velmi bojovné utkání bylo dnes k vidění na palubovce Jičína, který přivítal celek Nového Veselí. Úvod zápasu patřil domácím, kteří si rychle vytvořili dvoubrankový náskok. Úsek od 15. do 25. minuty ale patřil Novoveselským, kteří se zejména skvělým výkonem Sekuliče, dostali do čtyřbrankového vedení. Domácí zabojovali a dokázali snížit stav utkání na poločasových 14:16. Po první půli, kterou lépe odehráli hosté, přišla druhá, ve které byl takticky lepším týmem Jičín. Hráči jičínského Ronalu bleskově stáhli vedení Nového Veselí a skóre utkání otočili ve svůj prospěch. V momentě, kdy měli hosté možnost vyrovnání, neproměnili své šance a dělali mnoho technických chyb. V závěru zápasu si tak Jičínští udržovali drobný náskok a utkání dotáhli do vítězného konce. Za nejtěsnější možnou výhru si Jičín připisuje velmi cenné dva body.

Nejlepší střelci: Kovařík 7, Krahulec 7, Dolejší 3 – Sekulič 9, Bassomben 4, Kocich 4. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 0 – 4/1. Vyloučení: 1:4. Diváci: 450.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Blahopřeji domácím k vítězství. Musím říct, že je to zasloužené, jelikož my jsme na konci udělali hodně chyb. Nechci se na to vymlouvat, ale zápas s Plzní nás v pohárovém utkání stál mnoho sil. Věděli jsme, že dnes to bude velmi těžké utkání. Jičín držel dobré tempo hry, aby nás to stálo hodně sil a my už jsme na konci došli. Ani přes morální snahu jsme utkání ke konci nedokázali korigovat. Nejtěžší moment byl v prvních patnácti minutách první půlky, kde jsme dali pouze dva góly a úplně jsme odešli. Je to pro nás ztráta, chtěli jsme tady vyhrát a mysleli jsme, že na to máme, ale bohužel jsme udělali hodně chyb, a proto po zásluze vyhrál Jičín. Jedeme dál, ještě je spoustu kol do konce. Musíme se dát dohromady, příští týden jedeme do Hranic a tam ty body už ztratit nemůžeme.“

Adrian Šimovček, brankář TJ Sokol Nové Veselí: „V první půlce utkání se nám dařilo jak v útoku, tak v obraně, ale ve druhé půlce bylo znát, že máme v nohách pohárový zápas. Na konci utkání už jsme neměli síly, abychom utkání otočili ve svůj prospěch.“

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Děkuji za gratulaci. Samozřejmě jsme věděli, jaký náročný program má tým Veselí. Sázeli jsme na to a jsem moc rád, že jsme Veselí nedali další dárek k Vánocům. Řekli jsme si, že dnes urveme body za každou cenu. A jsem moc rád, že jsme to dokázali, protože jsme si uvědomovali kvality spojek Nového Veselí a jejich skvělé spolupráce s pivotem. Na to jsme museli najít odpověď, což se nám podařilo. Lépe jsme zvládli vstup do druhého poločasu, kde jsme stáhli technické chyby, což je velké plus oproti minulým utkáním. Jsem rád za celý klub, za fanoušky, za hráče, že jsme toto utkání zvládli. Tabulka je rozdělená, Veselí je v jiných vodách, my jsme v jiných vodách a pro nás jsou tyto dva body strašně důležité. Doufám, že nám nalejí sebevědomí do dalšího utkání v Kopřivnici, kde samozřejmě máme zkušenost s vítězstvím. Věřím, že kluci dnes načerpali sebevědomí a že tam vyhrajeme."

Martin Kovařík, spojka HBC Ronal Jičín: „Pro nás to byl hrozně důležitý zápas. Věděli jsme, o co hrajeme a že už nemáme kam couvnout. Jsem moc rád, že se nám to podařilo zvládnout. V prvním poločase se nám nedařilo ubránit pivoty. Věděli jsme o síle Veselí, o jejich programu. Klíčový pro nás byl začátek druhé půle, kde jsme dokázali stáhnout dvoubrankovou ztrátu Veselí a dostat se do vedení. To nám vlivo energii do žil. Poté už to byl souboj o každý balón ve skvělé divácké kulise. Na konci se skutečně projevil náročný program Veselí a jsem opravdu moc rád, že jsme to zvládli. Doufám, že nám toto utkání pomohlo do posledního zápasu v Kopřivnici a dokážeme tam zvítězit."

KH ISMM Kopřivnice - HCB Karviná 30:34 (15:20)

Do dvanácté minuty prvního poločasu viděli diváci velice vyrovnané utkání. Úsek hry mezi dvanáctou a šestnáctou minutou však Karviná po čtyřbrankovém trháku ovládla 4:0 a rázem tak odskočila do výraznějšího vedení, které si dokázala udržet až do konce prvního poločasu. Do šaten se odcházelo za stavu 20:15 pro hosty. Ve druhé půli si Baník vytvořil až devítigólový náskok, o který sice postupně přicházel, ale domácí už neměli dostatek času na obrat. Hosty táhly zejména spojky. Marek Monczka nasázel devět gólů, Michal Brůna a Radim Chudoba osm. A jelikož Karviná a Kopřivnice se od sebe nacházejí nedaleko, velkou pochvalu si vysloužily oba fanouškovské tábory, které vytvořily tomuto derby bouřlivou atmosféru.

Nejvíce branek: Donoso 5, Střelec 5, Hanus 5 – Monczka 9, Brůna 8, Chudoba 8/3. Rozhodčí: Bubeníček, Petruška. Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/3. Vyloučení: 3:7. ČK: Nantl

Radek Gódal, asistent trenéra HCB Karviná: "Hned na začátku bych chtěl říct, že jsme se s Kopřivnicí utkali před 14 dny v Českém poháru a pečlivě jsme se na ni připravili. Dneska v roli zastupujícího trenéra bych chtěl poděkovat za předvedený výkon. Myslím si, že jsme byli lepší a zaslouženě vyhráli."

Lubomír Veřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice: "Gratuluji Karviné k dnešnímu vítězství. Myslím si, že byla v dnešním utkání agresivnější a lépe bránila. My jsme dnes opět dostali v prvním poločase dvacet branek, což je na Karvinou moc. Karviná má totiž kvalitní pivoty a v momentě, kdy otevřete obranu, tak to dohrávají právě do pivotů a nedá se to udržet. Když to zatáhnete, tak střílejí z dálky. Myslím si, že jsme měli být daleko více agresivnější a neměli jsme se nechat tolik odtahovat. Ve druhém poločase, když
Karviná hrála sedm na šest, tak jsme to celkem dobře ubránili, získali dost balónu a náskok trošku stáhli. Bohužel jsme se ale nedostali na tři branky a bylo už pozdě. Teď se musíme pořádně připravit na Jičín a zvítězit v posledním domácím utkání tohoto roku."