Extraliga házené 2019/2020

Karviná zvládla souboj s Jičínem a na jeho úkor jde do play-off, stejně jako Lovosice

27.03.2015, Vít Chalupa

Házenkáři Baníku OKD Karviné a A.S.A. Město Lovosice postoupili jako poslední do play-off extraligy mužů. Karvinští v přímém souboji o zbývající místo mezi osmi postupujícími porazili Ronal Jičín 32:18, Lovosice zvítězily nad Sokolem Přerov 40:20. Play-off, které se bude hrát poprvé od roku 2011, začne 28. března. Ve čtvrtfinále se utká vítěz základní Talent M.A.T Plzeň s SKP Frýdek-Místek, Gumárny Zubří budou hrát proti Karviné. O složení zbývajících dvou párů rozhodne nedělní poslední utkání základní části Cement Hranice – KP Brno. V sériích play-out se střetnou v tabulce devátý Jičín a poslední Přerov a Zlín s Tatranem Litovel.

Poslední kolo základní části extraligy bylo opět „nadačním“, kluby za každý vstřelený gól pošlou 50 korun Nadaci na transplantaci kostní dřeně.

Baník OKD Karviná – Ronal Jičín 32:18 (17:7)

V zápase o všechno nakonec dominovali domácí, kteří museli vyhrát, aby postoupili do play-off. Jičínu stačila remíza a „vyrazil“ za ní v šesté minutě, kdy se ujal před zcela zaplněnou halou vedení 2:1. Karvinští, vědomi si nutnosti vítězství, vzápětí reagovali, vyrovnali a v deváté minutě se opět ujali vedení. A to už do konce zápasu nepustili z ruky. O svém triumfu rozhodli již v prvním poločase, v němž soupeř vstřelil jen sedm branek, kdežto domácí o deset více. Náskok se zvyšoval i po přestávce a domácí tak nakonec vyhráli čtrnáctigólovým rozdílem. V konečném pořadí základní části skončí sedmí a v play-off narazí na druhé Gumárny Zubří.

Nejvíce branek: Ivkovič 8/1, Mlotek 6, Chudoba 6/1 – Skopal 4/1, Kubík, Tomeš po 3. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 3/2 – 4/2. Vyloučení: 5:5. Diváci: 1017.

Jaroslav Hudeček, trenér Baníku OKD Karviná:Musím složit poklonu divákům, že nás přišli podpořit v tak hojném počtu. Mělo to pozitivní dopad na naše hráče, kteří podávali výborný výkon po celý zápas. Hráli opravdu agresivně a přesně to, co jsme si řekli. V obranné fázi jsme byli excelentní, dnešní vítězství je zasloužené. Jsem rád, že jsme se po dvou letech vyhrabali z bahna a postoupili jsme mezi elitní osmičku.

Aleš Babák, trenér Ronalu Jičín: „S Karvinou jsme nedokázali jsme držet krok a v prvním poločase to bylo vidět. Úvod utkání jsme ještě poměrně zachytili, ale máme problémy, o kterých víme a dnes se znovu projevily. Chybí nám spojky, které by dávaly góly z větších vzdáleností. Když jsme ještě měli dost síly, tak jsme pár útoků zvládli, ale pak nám některé nevyšly a začali jsme dělat naprosto zbytečné technické chyby. Tím, že jsme se nedokázali dostat do útoku nás domácí porazili. Neproměnili jsme příležitosti křídel a několik sedmiček. Po poločase jsme tušili, že je o zápase asi rozhodnuto. Navíc nás zlomilo zranění Tomáše Zemana. Nicméně musíme zvednout hlavu a připravit se na play-out.

Talent M.A.T. Plzeň – SKP Frýdek-Místek 25:19 (14:14)

Hosté, kteří do Plzně přijeli s jistotou postupu do play-off, začali utkání na půdě vítěze základní části odvážně a během sedmi minut získali vedení 4:0, následně ještě vedli 5:1. V dalších sedmi minutách však domácí srovnali a vyrovnaný průběh trval až do konce prvního poločasu. V tom druhém padl premiérový gól až po pěti minutách. O své výhře rozhodli domácí obhájci titulu v poslední desetiminutovce, kterou vyhráli 6:0. Soupeři si dnešní duel zopakují již za 14 dnů, kdy spolu vstoupí do čtvrtfinálové série.

Nejvíce branek: M. Škvařil 10, Linhart 5, J. Škvařil a Šindelář po 3, Tonar 3/1 – Petrovský 8/4, Strack 6, Kichner 3. Rozhodčí: Točík, Zych. Sedmimetrové hody: 1/1 – 4/4. Vyloučení: 5:8. Diváci: 760.

Martin Šetlík, trenér Talentu M.A.T. Plzeň:Začátek zápasu nám nevyšel, možná tam bylo i mírné podcenění soupeře. Frýdek-Místek odehrál velice slušné a vyrovnané utkání s nádechem play-off. Díky výkonu Škvařila a Motlíka jsme vítězství nakonec ale urvali.“

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „Hráli jsme to, co jsme chtěli. Jenže pak jsme prohráli oslabení 0:3 - jestli bylo, ať posoudí jiní. Neproměnili jsme šance a vrátili jsme Plzeň do utkání. Bylo to vyrovnané utkání, ale naše křídla nepodala výkon, jaký bych od nich očekával. Plzeň byla o kousek lepší, i když ten závěr byl krutý, tam už jsme se nekoncentrovali. S nadsázkou se dá říct, že si Talent zkomplikoval cestu do semifinále.“

A.S. A. Lovosice – Sokol Přerov 40:20 (18:11)

Házenkáři týmu  A.S.A. Lovosice potřebovali vybojovat v posledním zápase základní části extraligy alespoň bod, aby potvrdili svou příslušnost v osmičce družstev, které se v play-off utkají o mistrovský titul. Outsidera letošní sezóny, tým Sokola Přerov, který v předchozích 21 kolech nezískal ani bod, Lovci přehrávali od první sekundy, po osmnácti minutách vedli 12:5, dvě minuty před přestávkou měli na kontě už desetibrankový náskok. Ani ve druhém poločase domácí v tlaku nepolevili, a přestože v prvních deseti minutách druhé půle sledovali diváci poměrně vyrovnanou hru, od 43. minuty měli Lovci otěže zápasu znovu pevně v rukou. Své vítězství definitivně domácí stvrdili sedmibrankovou šňůrou na začátku poslední čtvrtiny zápasu (32:16) a trápící se Přerov, který do Lovosic přivezl pouze osm hráčů, v závěrečné pětiminutovce dorazili dalšími šesti brankami v řadě. Utkání pak skončilo „kulatým“ výsledkem 40:20 a z Lovosic putuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně tři tisíce korun.

Nejvíce branek: Motl 8, Klimt 6, Malý 5 – Hradil 8/2, Buček 6, Lang 2, Valášek 2. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Sedmimetrové hody: 2/1 – 2/2. Vyloučení: 2:2. Diváci: 570.

Milan Berka, asistent trenéra A.S.A. Lovosice: „U nás dnes samozřejmě převládá velká spokojenost, s těmito dvěma body jsme počítali. Dařilo se nám od samotného začátku zápasu, kdy jsme odskočili velmi rychle na rozdíl pěti šesti branek. Snažili jsme se pošetřit nějaké síly před blížícím se play-off a proto jsme rozložili zatíženost na všechny hráče. Jsme spokojeni i s produktivitou střelby i dvěma body. Soupeřovi brankáři odvedli perfektní práci, stejně jako ti naši.“

Richard Buček, vedoucí týmu Sokol Přerov: „Výsledek víceméně odpovídá dnešnímu rozložení sil. Hráli jsme hodně oslabeni, protože nám chyběli někteří hráči. Hoši odehráli to, na co měli fyzickou kondici. Lovosice byly minimálně o dvě výkonnostní třídy lepší. U nás můžu pochválit oba brankáře i hráče za bojovnost a za to, že dali do zápasu opravdu vše. Gratuluji Lovosicím k zaslouženému vítězství.“

Gumárny Zubří – Dukla Praha 30:27 (12:14)

V přímém duelu o druhé místo v konečné tabulce základní části začali lépe hosté, když se ujali vedení a v prvním poločase ho ani jednou „nepřepustili“ na stranu Gumáren. Ti si ho uzmuli poprvé ve 33. minutě, ale pak už ho z rukou nepustili a díky osmigólovým Rečkovi a Řezníčkovi si dokráčeli pro vítězství.

Nejvíce branek: Reček 8, Řezníček 8/3, Šíra 4 – Sviták 9/5, Kotrč, Kastner po 4. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 3/3 – 5/5. Vyloučení: 6:7. Diváci: 1250.

Jiří Kekrt, trenér Gumáren Zubří: „Dukla zahrál v dnešním utkání velice kvalitně a my jsme zahráli ještě kvalitněji. Divácky to bylo velice zajímavé utkání.

Daniel Čurda, vedoucí družstva Dukly Praha: „Byl to velice kvalitní zápas extraligové úrovně. My jsme se pokusili hrát o druhé místo v tabulce. První poločas byl z naší strany velmi dobrý, hodně nám pomohl i Petržala v bráně. Druhý poločas se nám bohužel natolik nevyvedl. Gratulují domácímu trenérovi k dnešnímu vítězství.

Tatran Litovel – HC Zlín 28:24 (11:10)

Základní část své premiérové sezóny v extralize zakončili házenkáři Litovle vítězstvím nad Zlínem. Oba týmy již před tímto duelem posledního kola věděli, že se za 14 dnů sejdou znovu a odehrají spolu sérii ve skupině play-out. První poločas byl zcela vyrovnaný a oba celky se prostřídaly ve vedení, s minimálním náskokem pak do druhého poločasu vykračovali domácí. Střídání ve vedení pokračovalo i na začátku druhé půli, tentokrát si ale Zlín dokázal vytvořit dokonce tříbrankový náskok. Asi ve 45. minutě ale domácí soupeře o vedení připravili (18:18) a začali si budovat vlastní náskok. Schmalz, Šmíd a Konšel vypracovali domácím v 52. minutě tříbrankové vedení a soupeře už domácí obrana nepustila k vyrovnání. Šáš se Zbránkem ještě usilovali o korekci, Litovel ale domácímu publiku chtěla dopřát vítězné oslavy a rozhodující vedení si pohlídala (28:24).

Nejvíce branek: Konšel 11/2, Juříček 8, Schmalz 3, Šmíd 3 – Poloz 5/2, Indrák 5, Doležel 4. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/2. Vyloučení: 5:6. Diváci: 432.

Lubomír Krejčíř, trenér Tatranu Litovel: „Jsme spokojení, že jsme si před boji o záchranu zvedli sebevědomí. Utkání jsme odehráli dobře, vyzkoušeli jsme si také dvě varianty obrany a obě dvě fungovaly. Budeme muset zapracovat na odstranění chyb, které jsme dělali v útoku.“

Jiří Mičola, trenér HC Zlín: „Utkání bylo vyrovnané. Domácí rozhodli v závěru, kdy se dvakrát prosadili z dálky. My jsme pak už zariskovali a do hry poslali o hráče navíc. Bohužel jsme neuspěli, domácí již dohrávali v euforii.“