Karviná padla v Hranicích, ty drží šanci na play off. Souboj o druhé místo lépe zvládla Dukla. Plzeň si s předstihem zajistila první místo po základní části

29.02.2020, Redakce ČSH

V sobotu přivítal Cement Hranice na své palubovce favorita z Karviné. Tenhle zápas byl pro domácí důležitý pro udržení šance na play-off. A svou příležitost Hranice využily. Souboj Dukly se Zubřím dnes vyzněl ve prospěch pražského celku. Pražané tak oplatili zuberskému družstvu listopadovou porážku.

STRABAG Rail Extraliga - 20. kolo

Cement Hranice – HCB Karviná 29:24 (14:11)

Do začátku zápasu vstoupil domácí tým s velkým nasazením v obraně a se spolehlivou koncovkou, která jim vydržela po celou dobu utkání. Hosté z Karviné hned od začátku zápasu dotahovali skóre a snažili se s Hranickými držet krok. Favorizovaná Karviná byla mírně vykolejená ze své hry a byly to právě Hranice, kdo určoval tempo zápasu. Největším pilířem hranické hry v prvním poločase byl výkon mladého Muchy a Poláška, kteří v Hranicích hrají prvním rokem. Poslední desetiminutovka prvního poločasu patřila Karviné, která stihla snížit skóre a do šaten se odcházelo za stavu 14:11 v prospěch Hranic. Druhý poločas probíhal ve stejném duchu jako ten první. K dobře fungující obraně Hranických se přidal i spolehlivý výkon zkušeného Kučerky. Karviná se snažila změnit vývoj zápasu, ale Hranice si svůj náskok nenechaly vzít. Body tedy zůstaly v Hranicích a šance na play-off se domácím zvětšila.

Nejlepší střelci: Mucha 7, Piwko 6, Polášek 5 – Solák 8, Monczka 4, Růža 3. Rozhodčí: Kichner, Vacula. Sedmimetrové hody: 2/0 - 2/2. Vyloučení: 1:1. Diváci: 278.

Miroslav Bartoň, trenér Cementu Hranice: „Před zápasem jsme byli trošku pesimističtí, protože je zraněný Menšík s Andršem a nemocný Indrák. Spojek jsme dneska moc neměli, tak jsme si pomohli Markem Tůmou. Věděli jsme, že dnešní zápas bude o obraně a o srdíčku. Kluci v obranné fázi podali jeden z nejlepších výkonů. Co už jsme neubránili, to Pepa Kučerka pochytal. Musím pochválit i útočnou fázi, protože tak produktivní střelbu jsme neměli za celou sezónu."

Michal Michalisko, trenér HCB Karviná: „Z této situace se opravdu musíme dostat před play-off. Na tréninku trénujeme a vypadá to výborně. Pak přijdeme do zápasu a děláme takové školácké chyby, jako kdybychom se báli. Prostě se musíme dostat do pohody, ve které jsme byli. To, co se nám děje v posledních zápasech kromě poháru, je opravdu špatné.“

HC Dukla Praha - HC ROBE Zubří  24:18 (14:10)

První gól zápasu v Praze sice vstřelil hostující Hrstka, ale Dukla v podání Vojtěcha Patzela bez zaváhání odpověděla, čímž určila ráz první poloviny utkání. Až do 20. minuty domácí a hosté vyměňovali branky se stavem 7:7. Avšak ve 22. minutě zápasu vedení pevně do svých rukou převzala domácí Dukla. Do druhého poločasu šli Pražané s náskokem čtyř branek, a ač hosté na začátku druhé poloviny utkání ještě snížili rozdíl na dvě branky, Dukla svůj střelecký účet postupně navyšovala a za pomoci nepřekonatelného brankáře Tomáše Petržaly porazila v souboji o druhé místo tabulky zuberský tým 24:18.

Nejlepší střelci: Klíma 6, Patel Vojtěch 5, Patel Jonáš 4  – Hlinka 4, Havran 2, Válek 2. Rozhodčí: Frieser, Haramul. Sedmimetrové hody: 2/1 –2/2. Vyloučení: 7:5. Diváci: 175

Daniel Čurda, trenér Dukly Praha: "Pro nás absolutně vydřené vítězství. Myslím si, že oba týmy umí hrát lepší házenou, dnes to byl obrovský boj. Bylo vidět, že se hraje o hodně, že se hraje o druhé místo v tabulce. Bylo hodně soubojů a stalo to všechny hodně energie. 39 střeleckých ran pro nás je strašně málo, my střílíme přes 50 střel za zápas. K tomu 14 technických chyb. To jsou parametry, které nejsou pro nás normální, ale souvisí s dnešním zápasem – nebyla to házená, byl to boj. My jsme v tom boji uspěli. Náš dnešní cíl byl získat dva body, z tohoto pohledu jsem spokojený.  Jsem spokojený s fantastickým Tomášem Petržalou, a jsem spokojený s drivem v obraně, který po dlouhé době byl takový, jak jsme si to představovali.“

Zbyněk Mizera, odpovědný vedoucí HC ROBE Zubří: "V dnešním utkání jsme prohráli zaslouženě, Dukla byla rozhodně lepší. Zápas v podstatě rozhodl domácí brankář Petržala, který měl neuvěřitelné množství zákroků, a naše střelba, zvláště ve druhém poločasu, byla velice bídná. Pak přibyla nervozita a s tím zápasem, ač jsme bojovali, jsme nemohli už nic udělat."

Talent M.A.T. Plzeň – SKP Frýdek-Místek 34:25 (18:14)

Plzeňští házenkáři dovedli domácí zápas s Frýdkem-Místkem k pohodové výhře 34:25. Již dvě kola před koncem si tak zajistili prvenství v dlouhodobé části Strabag Rail extraligy a tím pádem i nejvýhodnější pozici před vyřazovacími boji. Ačkoliv tentokrát museli zápas odehrát v tréninkové hale, jejich výkon to příliš neovlivnilo. V úvodu zakončili každý útok gólem a za sedm minut vedli 7:3. Teprve pak se Frýdku podařilo korigovat stav a ve 13. minutě po druhé brance Petrovského v zápase dokonce vyrovnal na 8:8. Jenže Talent si vzal rychle vedení zpět a v 27. minutě už to bylo 17:12, v poločase potom 18:14. V nástup do druhé půle domácí odskočili na 20:14, ale Frýdek začal manko stahovat. Ve 39. minutě už byl stav jen 20:18 a o další čtyři minuty později 22:20. Potom však přišel další trhák plzeňského Talentu, kterým definitivně zlomil odpor soupeře. Od stavu 24:20 čtvrt hodiny před koncem už lídr tabulky dovedl zápas k pohodovém vítězství 34:25.

Nejvíce branek: Šafránek 6, Tonar J. 6/2, Chmelík 6 – Musálek 5/1, Petrovský 5/1, Lefan 5. Rozhodčí: Halada, Kosmák. Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/2. Vyloučení: 3:3. Diváci: 250.

Michal Tonar, trenér Talentu M.A.T. Plzeň: „Po dobrém začátku, kdy jsme byli dostatečně rychlí a přesní v kombinacích, přišla taková ta naše klasika posledních zápasů, když se potkáme se slabším soupeřem. Kluci by si to měli umět lépe srovnat v hlavách. Dostali jsme se do podobného stadia jako v Jičíně nebo Lovosicích. Doufám, že se to nestane pravidlem, protože teď nás čekají dvě těžká utkání. A já doufám, že už v Karviné se projeví všichni hráči v lepším světle. Věřím, že s kvalitou soupeře se zvedne i náš výkon.“