Dukla nasázela Královopolským čtyřicítku, Zubřané porazili Nové Veselí

07.03.2020, Redakce ČSH

Boj o play off pokračuje. Jičín využil zaváhání Lovosic a dostal se na osmé místo. Body brali i házenkáři Zubří, Kopřivnice a a Dukly Praha.

STRABAG Rail Extraliga - 21. kolo

SKKP Handball Brno - Dukla Praha 19:40 (7:23)

Utkání začalo velmi vyrovnaně, už ve 4. minutě ovšem pražská Dukla poprvé odskočila na rozdíl dvou branek a hosté tento náskok pomalu navyšovali. Ve 12. minutě už to bylo pro aktuálně druhý tým tabulky 10:4, hosté ještě přidali a svou efektivitou upravili ve 20. minutě skóre již na 6:15 z pohledu domácích. Házenkářům Kéniku se vůbec nedařilo v útoku, čehož využili hráči Dukly a první poločas vyhráli poměrem 7:23, když úsek hry mezi 9. a 29. minutou vyhráli poměrem 16:2. Po první půli měli domácí co napravovat. Dukla ovšem navázala na svůj perfektní výkon z prvního dějství a sázela do domácí svatyně jednu branku za druhou. Královopolským házenkářům se utkání vůbec nepovedlo a utržili tak potupnou porážku 19:40.

Nejlepší střelci: Hastík 3, Berhouma 3, Stein 2, Bosák 2 - Patzel 8/4, Šůstek 5, Zelenka 5. Rozhodčí: Hanák, Havlíček. Sedmimetrové hody: 0 - 6/5. Vyloučení: 5:3. Diváci: 508

Ivo Vávra, trenér SKKP Handball Brno: „Dukla má obrovskou ofenzivní sílu ve spojkách a podle mě má nejlepší přechod do druhé vlny, mají to udělané precizně a nechybují. Bohužel u nás je to přesně naopak. Naprosto nulová agresivita u spojek. Někteří hráči podávají výkony hluboko pod své možnosti. Bez emocí, bez energie, bez nasazení a s tím se nedá hrát, natož s Duklou. Dukle se vrací práce s mládeží, mají obrovský tlak do brány a mají nasazením, podali perfektní výkon. Naše podprůměrné výkony v posledních čtyřech zápasech na nikoho v Extralize stačit nemůžou, natož na Duklu. Je radost se na hráče Dukly dívat, jak je to baví, jakým způsobem jdou do brány, jakým způsobem se z gólů radují. Dneska jsme prostě dostali lekci z produktivity, z nasazení a z házenkářskému umu."

Daniel Čurda, Dukla Praha: „Měl jsem z toho zápasu trochu obavy. My jsme potřebovali z posledních dvou kol dva body, abychom udrželi druhé místo. Hráči mě ale jednoznačně překvapili, že k tomu přistoupili výborně. Myslím si, že jsme předvedli náš standardní výkon, domácí jsme k ničemu nepustili a za sebe musím říct, že mi u některých hráčů Brna chybí energie a drajv, protože ten tým nemá na to, aby s námi prohrál 19:40. Myslím si, že máme na to tady vyhrát a předvedli jsme perfektní výkon, ale myslím si, že domácí mají sestavu na to, aby s námi hráli vyrovnanější zápas a jsem z toho trošku zklamaný, nevidím tam u nich drajv a energii a bez toho se házená prostě hrát nedá. Za náš tým obrovská spokojenost, hráli všichni, všichni si šanci zasloužili a myslím si, že ten zápas jsme měli jasně pod kontrolou."

KH ISMM Kopřivnice – TJ Cement Hranice 33:29 (13:13)

V průběhu první patnáctiminutovky se domácí házenkáři Kopřivnice odtrhli na rozdíl tří branek, ale houževnatě hrající soupeř dokázal v 18. minutě srovnat a od té doby to byl boj o každou branku. Do šaten se odcházelo za nerozhodného stavu 13:13. Lepší vstup do druhého poločasu zažili opět kopřivničtí házenkáři, kteří po většinu času drželi těsné vedení. Deset minut před koncem dokázali domácí utéct do rekordního pětibrankového vedení, hosté však nesložili zbraně a po rychlé čtyřbrankové šňůře se dostali na dostřel. Závěrečné minuty druhého poločasu však opět lépe zvládli domácí, kteří nakonec oslavili čtyřbrankové vítězství v poměru 33:29.

Nejvíce branek: Petřík 7, Bukovský 5, Hiraldo a Donoso po 4 - Magrla 11, Mlotek 7, Indrák 5. Vyloučení: 6 (ČK Polcar):7. Sedmimetrové hody: 5/5 – 3/1. Diváci 830. Rozhodčí­: Špunar, Šlezingr.

Miroslav Bartoň, trenér TJ Cement Hranice: „Chtěl bych pogratulovat domácím k vítězství, možná tak půjdou do play-off ze čtvrtého místa, což byl jejich dnešní cíl. Naší snahou bylo získat potřebný bod k tomu, abychom měli jistotu play-off, což se nakonec nepovedlo. Myslím si, že v úvodu zápasu jsme byli zbytečně nervózní, když jsme neproměnili tři nebo čtyři vyložené šance. I úvod druhého poločasu nám moc nevyšel, i když jsme bojovali a sedm minut před koncem jsme se dostali na jednu branku, ale v závěru jsme měli hodně vyloučení a to nám nějak nepomohlo. Soupeř už si utkání takticky pohlídal a vyhrál zaslouženě."

Lubomír Veřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice: „Pro nás to bylo důležité utkání, protože jsme měli teoretickou šanci dostat se až na třetí místo, ale víme, že dnes Nové Veselí padlo v Zubří, takže hrajeme o čtvrté místo s Karvinou. Dnes jsme vyhráli, cíl jsme splnili, ale dostali jsme 29 branek, což by nemělo být, protože náš cíl je 25 branek za zápas, takže tady úplná spokojenost není. Dnes to byl bojovný zápas, ve kterém jsme ale nasekali spoustu chyb oproti normálu. Toho se do příště musíme vyvarovat. Je pozitivní, že i s tolika chybami jsme byli schopni proti silným Hranicím zápas uhrát, takže klobouk dolů. Dnes nám dobře zachytal i Marek Žingor. Ve druhém poločase jsme nechávali střílet spojky a Marek si to pohlídal, takže i to byl velký důvod toho, že jsme dnešní body uhráli, takže spokojenost.“

Foto Ivan Pilát

SHC Maloměřice Brno - HBC Ronal Jičín 24:36 (10:19)

Maloměřicím se nepodařil vstup do úvodního dějství a už v osmé minutě prohrávaly o šest branek. Právě tento náskok se později ukázal jako klíčový. Maloměřice se držely na rozdílu šesti branek jen do poloviny prvního poločasu, poté totiž Jičín rozjel svůj brankostroj, nasázel do domácí sítě dalších pět branek a vedl už o jedenáct zásahů. Tento náskok postupně Maloměřice stahovaly, ale v poločase prohrávaly o devět branek 10:19. Druhá půle byla o poznání vyrovnanější. Brněnský klub místy svého soka dokázal i přehrát, ale tuto skutečnost nedokázal promítnout ve skóre. Maloměřice se mocně snažily o snížení, ale nedovedly snížit na menší než osmibrankový rozdíl. Závěr zápasu opět zvládl výborně Jičín. Jičínští postupně navyšovali vedení a v poslední minutě vedli už o 13 branek. Následně Maloměřice snížily a oba týmy se rozešly s výsledkem 24:36.

Nejlepší střelci: Mrnuštík 8/0, Havlát 5/0, JIrák, Kolář, Drásal, Hliničan, Horák všichni 2/0 – Krahulec 9/2, Sedlák 5/0, Rychna, Kovařík, Šulc všichni 4/0. Rozhodčí: Kozler - Zych. Sedmimetrové hody: 0/0 – 2/2. Vyloučení: 5:1. Diváci: 182.

Pavel Čejka, trenér SHC Maloměřice: „Jičín byl ve všem lepší. Nepodali jsme výkon, jaký jsme očekávali, po těch třech domácích zápasech, které se nám celkem povedly jsme čekali něco lepšího. Bohužel jsme měli hodně slabou a neagresivní obranu. V útoku jsme díky triviálním chybám ztráceli míče a Jičín si vedení, které získal na začátku, už dokázal udržet.“

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Důležitý moment byl zvládnutý vstup do utkání. Pozorně jsme bránili, byli jsme koncentrovaní. Navíc nám výborně zachytal brankář a napomohl tomu, že se nám podařilo odskočit hned z kraje na 8:2. To se pak hraje úplně jinak. Měli jsme ze zápasu obavy, protože na domácích bylo zřejmé zlepšení v posledních duelech. Jsme rádi za dva body, které si z Brna vezeme.“

HC ROBE Zubří – TJ Sokol Nové Veselí 26:20 (14:8)

Dvacáté první kolo v Zubří nabídlo atraktivní házenkářskou podívanou. Narazily na sebe totiž dva celky, které se s největší pravděpodobností potkají i v play-off. Zubří chtělo Veselí porazit velkým rozdílem, hosté zase přijeli s cílem vyzkoušet všechny své hráče. Na straně Zubří celý týden trápilo zranění palce Řezníčka. Domácí otevřeli zápas gólem Hlinky. Na něho odpověděl Kocich neúprosnou střelou k tyči. Zubří si pomalu, ale jistě budovalo náskok. O více než 3 branky to ale nebylo.  Zubřanům vycházela kombinovaná hra v útoku i jistá obrana. Naopak Veselí se hodně trápilo, což vyústilo v řadu technických chyb. Domácí dokázali náskok zvednout až na konci prvního poločasu, kdy třemi góly po sobě odcházeli do šaten s šestibrankovým náskokem. Ve druhé půli zvrat nenastal a Zubří si tak pohlídalo pěkný výsledek. Na domácí straně vynikl gólově Mirek Jurka a na straně Veselí Kristo Voika.

Nejlepší střelci: Jurka 6/1, Hlinka 4, Mičkal a Hybner 3 – Voika 5/1, Kocich 3/1, Dodica 2/1, Ptáčník, Turchenko a Melichar 2. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmimetrové hody: 3/4 – 3/5. Vyloučení: 16:12 Diváci: 823.

Pavel Hladík, trenér Sokola Nové Veselí: „Já bych chtěl popřát Zubří k zaslouženému vítězství. My jsme nezvládli první půlku, bylo tam hodně chyb, nezvládli jsme ani přesilovky. Tam jsme prohrávali i o 6 branek. Pro nás bylo dnes důležité, že se nikdo nezranil. Bylo vidět, že se týmy oťukávají, když možná na sebe narazí v play-off.“

Dušan Poloz, trenér HC ROBE Zubří: „Zápas jako takový byl specifický. Každý se dívá, kdo, kde a s kým bude v play-off. Pokud chceme uhrát 3. místo, musíme ještě uhrát ještě bod, takže pro nás bylo důležité tento zápas vyhrát. Oproti zápasu z Duklou byla dobrá střelecká potence, střelecky se nám dařilo. Za mě celková spokojenost.“