Souhrn 15. kola extraligy: Lídr nezvládl koncovku na palubovce Gumáren Zubří, házenkářům HC Zlín vítězství zachutnalo

20.12.2015, Vít Chalupa

Dlouhé týdny se po každém extraligovém kole vypočítávalo, kolikátou prohru za sebou si házenkáři HC Zlín nakládají do svého rance. To už ale neplatí. Tým koučovaný Jiřím Mičolou nyní podruhé za sebou vyhrál. Tentokrát dostal na lopatky celek KH Kopřivnice a po extraligové přestávce půjdou Zlíňané do dalších bojů s větší chutí. Na čele tabulky se situace vyrovnala. Přispěly k tomu výhry SSK Talent M.A.T. Plzeň a Cementu Hranice, ale hlavně triumf Gumáren Zubří na úkor vedoucí Dukly. Ta bude sice přezimovat na prvním místě, ale její náskok se smrskl na jediný bodík.

Extraliga - 15. kolo

SKP Frýdek-Místek - Baník Karviná 36:33 (18:17)

Po vyrovnaném prvním poločase se oba celky přetahovaly o vedení. V dramatickém závěru náskok navýšili frýdecko-místečtí házenkáři na čtyři branky, a na to hosté z Karviné už nedokázali odpovědět.

Nejvíce branek: Petrovský 9/2, Strack 8, Meca 7 – Frančík 7, Mlotek 5, Monczka 5. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 2/2 – 2/2. Vyloučení: 6:2. Diváci: 516.

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „Bylo to dramatické utkání se všemi znaky derby. Důležité zákroky předvedl Petr Štolcar. V závěru jsme utkání otočili a nakonec, řekl bych zaslouženě, vyhráli.“

Roman Farář, vedoucí týmu HCB OKD Karviná: „Určitě to bylo dramatické derby, domácí byli šťastnější na góly, v závěru jsme už nedokázali zareagovat. Zápas rozhodli gólmani.“

Kompletní fotogalerie z utkání SKP Frýdek-Místek vs. HCB OKD Karviná je ZDE

Tatran Litovel - SSK Talent M.A.T. Plzeň 24:37 (13:19)

Domácí udrželi s favoritem krok prvních dvacet minut (10:11), v závěru poločasu Plzeň zapnula na vyšší obrátky a zvýšila náskok na šest branek. Ve druhé půli zvedli kanonýři Talentu vedení na deset gĺů (15:25) a Litovel se mohla už jen snažit o korekci porážky.

Nejvíce branek: Mičola 7/6, Pernička 6/2, Havlíček 4 – Škvařil 10, Tonar 6, Vinkelhöfer 5. Rozhodčí: Králíček, Novotný. Sedmimetrové hody: 9/8 – 2/1. Vyloučení: 5:6. Diváci: 345.

Lubomír Krejčíř, trenér Tatranu Litovel: „V situaci, kdy máme zraněno mnoho klíčových hráčů, odpovídal výkon našim schopnostem. Hráči ale bojovali, hráli s nasazením a s chutí. Určitě neudělali ostudu.“

Martin Šetlík, trenér SSK Talent M.A.T. Plzeň: „Skoro od začátku jsme vedli a jsem spokojený, že jsme mohli zapojit do hry všechny hráče z lavičky.“

KP Brno - Cement Hranice 30:38 (15:21)

Brnu se podařilo udržet kontakt jen v úvodu, potom si hosté vypracovali šestibrankový náskok. Až na začátku závěrečné desetiminutovky se Hranice musely o výsledek strachovat. Zima snížil na rozdíl tří gólů (27:30), ale hosté znovu zabrali a vystříleli suverénní výhru.

Nejvíce branek: Weintritt 7/5, Mráz 6, Kučera 6 – Rachač 7, Mičkal 7/3, Hastík 5, Stržínek 5. Rozhodčí: Frieser, Kavulič. Sedmimetrové hody: 5/5 – 3/3. Vyloučení: 3:5. Diváci: 186.

Pavel Čejka, trenér KP Brno: „Rozhodly osobnosti Hranic, zejména Hastík s Rachačem, a také naše technické chyby společně s neproměňováním šancí.“

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranice: „Dali jsme osmatřicet branek, což je dobře. Myslím, že jsme hráli, co jsme chtěli a zaslouženě vezeme výhru.“

HBC Ronal Jičín - FCC Město Lovosice 25:21 (13:7)

V úvodu si domácí vypracovali pětibrankový náskok (9:4) a i potom zasypávali branku Lovosic jednou střelou za druhou. Dvě minut před koncem poločasu vedli dokonce o osm branek. Ve druhé půli odstartovali hosté stíhací jízdu, tři minuty před koncem to bylo jen o tři góly (23:20), ale Jičín si už výhru pohlídal.

Nejvíce branek: Krahulec 6, Zeman 5, Šulc 4 - Klimt 8, Landa 4/1, Bouček 3/2. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 1/1 - 5/3. Vyloučení: 3:1. Diváci: 665.

Aleš Babák, trenér týmu Jičína: „Věřili jsme, že osobní obrana na Jirku Boučka naruší kombinační hru Lovosic. Byly pasáže, kdy rozhodovaly výkony brankářů, nám 40 minut výborně zachytal Filip Veverka.“

Vladimír Šuma, trenér týmu Lovosic: „Vůbec se nám nedařil přechod do rychlého útoku a naopak po technických chybách jsme byli okamžitě trestáni jednoduchými góly.“

Gumárny Zubří - Dukla Praha 33:32 (17:19)

To nejpodstatnější proběhlo v závěrečné desetiminutovce, kdy byl stav 25:30 ve prospěch Dukly. V koncovce ale domácí využili opakovaného vylučování Pražanů a rychle snižovali. V 59. minutě vyrovnal Šlachta na 32:32 a vzápětí dvojnásobnou přesilovku využil Zahradníček, což byl poslední gól zápasu.

Nejvíce branek: Zahradníček 8, Šlachta 7/3, Řezníček 6/1 - Sviták 8/3, Jeníček 7, Kotrč 6. Rozhodčí: Hájek, Macho. Sedmimetrové hody: 6/4 - 3/3. Vyloučení: 5:6 (ČK Brabec). Diváci: 900.

Andrej Titkov, trenér Gumáren Zubří: „Točili jsme dlouho sestavu, než jsme našli ideální složení, a jsme rádi, že od půlky druhého poločasu se nám ho podařilo najít a otočit zápas.“

Jan Josef, trenér Dukly Praha: „Udělali jsme hodně zbytečných chyb v útoku a ztratili moc míčů. Velkým problémem bylo to, že jsme hráli často v oslabení.“

HC Zlín - KH Kopřivnice 33:21 (17:9)

Už první poločas byl jasně v režii Zlína, jehož kanonýři nasypali do sítě Kopřivnice sedmnáct. Ani ve druhé půli se Kopřivnici nepodařilo vysoké manko zkorigovat. Naopak v poslední desetiminutovce její hráči zcela odpadli.

Nejvíce branek: Doležel 7/3, Kavka 6, Plšek 5 - Fulnek 6, Petřík 5/4, Hanus 2, Gřes 2, Undegr 2. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 5/3 – 5/4. Vyloučení: 4:3. Diváci: 385.

Jiří Mičola, trenér HC Zlín: „Opět se nám potvrdilo, že když se stmelíme, takové soupeře, jako je Kopřivnice nebo Litovel, dokážeme porážet. Jsem strašně rád za vítězství, i hráčům se bude jinak trénovat.“

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Propadli jsme ve všech činnostech. Na plac nastoupilo sedm frajerů, kteří si mysleli, že Zlín přejedou o deset gólů, ale na to zatím nemají.“

Pořad příštího 16. kola – sobota 6. února 2016 – 16.30 hodin: Dukla Praha – KP Brno, 17.00: FCC Město Lovosice – Tatran Litovel. Neděle 7. února – 10.30 hodin: Cement Hranice – SKP Frýdek-Místek, Baník Karviná  HBC Ronal Jičín, Talent M.A.T. Plzeň HC Zlín, 17.00: KH Kopřivnice Gumárny Zubří.