Obhájci titulu Talentu M.A.T. Plzeň porazili Zlín o 17 gólů, Karviná si upevnila pozici v osmičce pro play-off

07.02.2016, Vít Chalupa

Ve třech nedělních dopoledních utkáních 16. kola extraligy házené mužů se prosadily se stoprocentní bilancí domácí týmy. Obhájci titulu Talent M.A.T. Plzeň porazili HC Zlín o 17 branek, HCB OKD Karviná si díky výhře o jedenáct gólů nad HBC Ronal Jičín upevňuje pozici v osmičce pro play-off. Cement Hranice po čtyřbrankové výhře nad SKP Frýdek-Místek nadále drží třetí místo v tabulce. Kolo skončí podvečerním derby KH Kopřivnice – HC Zubří.

Extraliga mužů – 16. kolo

Talent M.A.T. Plzeň – HC Zlín 39:22 (20:10)

Obhájci titulu a momentálně druhý celek extraligové tabulky z Plzně vedl po celou dobu utkání nad posledním Zlínem. Hosté odolávali prvních deset minut, kdy dokázali zareagovat na náskok Plzeňských a stáhnout ho na rozdíl jediné trefy. Více jim domácí nepovolili a ve dvacáté minutě vedli o devět branek, v poločasu už o deset 20:10. Také druhé dějství zcela ovládli borci trenéra Martina Šetlíka a blížili se ke 40 vstřeleným gólů. Nakonec se zastavili jediný krůček před touto metou. Plzeň zůstává v tabulce druhá se ztrátou tří bodů na vedoucí Duklu Praha, má však zápas k dobru. Zlínu patří poslední příčka se ztrátou 11 bodů na osmou zaručující postup do play-off, přičemž do konce základní části chybí šest kol.

Nejvíce branek: M. Tonar 8, Vinkelhöfer 6/1, M. Škvařil 5 – Kavka 7, Doležel 6/3, Dujčák 3. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Sedmimetrové hody: 1/1 – 4/3. Vyloučení: 3:1. Diváci: 896.

Martin Šetlík, trenér Talent M.A.T. Plzeň: „Bylo to jednoznačné od samého začátku. Jsem rád, že jsme měli příležitost zase protočit sestavu a zahráli si všichni. Na druhou stranu je vidět, že když hráče prostřídáme, tak nedokážeme udržet tu nastavenou laťku až do konce. S výsledkem jsem ale samozřejmě spokojený.“

Jiří Mičola, trenér Zlína: „Výsledek vypadá sice hrozivě, ale my jsme nepředvedli nějak špatný výkon. Ten rozdíl v kvalitě je obrovský, nám navíc scházeli tři klíčoví hráči do obrany. Měl jsem ze zápasu větší obavy. V některých momentech utkání jsme fungovali, bohužel ale občas hráčům chybí zkušenosti a v některých situacích jsme vyráběli banální chyby, kdy jsme dávali domácím laciné míče a oni každou naší chybu trestali. S výkonem mužstva ale tolik zklamaný nejsem, viděl jsem tam i pozitiva. Někteří hráči udělali přes zimní přestávku pokroky. Kvalita u domácích však byla jednoznačná.

HCB OKD Karviná – HBC Ronal Jičín 28:17 (13:8)

Prvních patnáct minut mezi v tabulce osmou Karvinou a šestým Jičínem přineslo přelévanou skóre. Domácí vedli, otočili, pak se domácí opět ujali vedení, ale hosté zase dokázali překlopit stav na svou stranu. Avšak naposledy. Domácí si do poločasu vypracovali pětibrankový náskok, který během druhého dějství o další čtyři ještě navýšili a v klidu získali dva důležité body pro upevnění si pozice v první osmičce pro play-off.

Nejvíce branek: Veřmiřovský 8, Frančík 7, Hanisch 5/3 – Král 6, Zeman 4/1, Groh 3. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 5/3 – 2/1. Vyloučení: 4:6. Diváci: 625.

Roman Farář, manažer HCB OKD Karviná: „Získali jsme velice cenné dva body po celkem dobrém výkonu."

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín:Zasloužené vítězství Karviné, my jsme se drželi pouze 45 minut. Rozhodujícím prvkem bylo to, že jsme neuhlídali Veřminovského s pivotem. Poté nám ještě docházely síly, což se ukázalo především na konci utkání. Domácí toho nakonec využili na navýšení vedení na konečných 11 branek.

Cement Hranice – SKP Frýdek-Místek 32:28 (14:15)

Zajímavá bitva s dramatickým průběhem se odehrála na moravském poli v Hranicích. Třetí v tabulce domácí se proti pátému Frýdku-Místku, oba soupeře dělily dva body, ujali v první minutě vedení a budovali si náskok. Po deseti minutách byl třígólový, v polovině prvního dějství až rekordní pětibrankový. Jenže… Poslední pětiminutovku před přestávkou hosté vyhráli 4:0 a otočili na poločasové skóre 15:14 z jejich pohledu. Mírné vedení si udržovali ještě do 38. minuty. Pak Hraničtí vyrovnali a hostům „vrátili“ čtyřgólovou šňůru mezi 46. až 50. minutou. To získali rozhodující náskok, který udrželi až do závěrečné sirény.

Nejvíce branek: Magrla 7/2, Hastík 6, Čadra 5 – Meca 6, Rajnoha 5, Petrovský 5/5, Krahulík 4. Rozhodčí: Frieser, Kavulič. Sedmimetrové hody: 5/4 – 5/5. Vyloučení: 3:5. Diváci: 295.

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranice: „Myslím, že jsme dnes velmi dobře začali. Dostali jsme se do pohodového vedení 8:3. Poté jsme si nejspíš mysleli, že to půjde samo. Vyslali jsme zbytečně dvě nesmyslné střely a Frýdek-Místek se z toho chytil a dostal do hry. My jsme se k ničemu nedostali a proto taky posledních deset minut prvního poločasu bylo z naší strany katastrofických. Ve druhém poločase nám nezbylo ni jiného, než zabojovat. Sice jsme získali pár míčů, ale nedařilo se nám proti osobní obraně hostů. Zaplať pánbůh, že v závěru utkání se objevily některé věci, po kterých rozhodčí hosty vylučovali. Díky tomu se nám podařilo skóre otočit.

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek Místek:Dnešní utkání se mi nehodnotí příliš dobře. Myslím si, že dnes nevyhrál lepší tým, ale ten šťastnější."

Zbývající program 16. kola – dnes 17.00 hodin: KH Kopřivnice – HC Zubří.

Program příštího 17. kola – středa 10. února – 18.00 hodin: Talent M.A.T. Plzeň – KH Kopřivnice, sobota 13. února – 17.00: Tatran Litovel – HCB OKD Karviná, KP Brno – HC Zubří, 18.00: HBC Ronal Jičín – Cement Hranice, neděle 14. února – 16.00: HC Zlín – FCC Město Lovosice. Předehráno: SKP Frýdek-Místek – Dukla Praha 24:27 (13:15).