Souhrn 20. kola extraligy: Cement Hranice vyzrál na mistra, v generálce na finále poháru uspěli házenkáři HCB OKD Karviná

07.03.2016, Milan Novotný

Mistrovský Talent M.A.T. Plzeň toužil ve 20. kole extraligy po vítězství na půdě Cementu Hranice, ale domů se vracel s těsnou jednobrankovou porážkou. Možná trochu smůla, ale domácí hráči zvládli zpomalovací taktiku a radují se z cenného vítězství. První ze tří vzájemných březnových utkání mají celky HCB OKD Karviná a FCC Město Lovosice za sebou. Z vítězství se v neděli radovali Severomoravané, ale duel byl svým způsobem generálkou na blížící se finálový dvojzápas Českého poháru.

Extraliga - 20. kolo

Dukla Praha – HC Zlín 26:21 (15:9)

Hosté drželi do 10. minuty vyrovnané skóre (6:5). Potom Dukla zlepšila obranu, a když si Zlín mezi 13. a 26. minutou vybral slabou chvíli, vedli domácí rázem 14:7. Jenže pak chybovali a umožnili soupeři držet se v kontaktu. Vítězství nad posledním celkem tabulky si ale pohlídali.

Nejvíce branek: Bednář 5/1, Kývala 5, Syřínek 5 – Plšek 5/2, Kafka 4, Kavka 4. Rozhodčí: Fogl, Točík. Sedmimetrové hody: 2/1 – 4/3. Vyloučení: 3:3 (přímá ČK Plšek). Diváci: 125.

Jiří Kotrč, vedoucí družstva Dukly Praha: „Do druhé půle nastoupila lavička, ale nepředvedla dobrý výkon. Hráči se dopustili množství technických chyb, které soupeř trestal, takže nejsem vůbec spokojený.“

Milan Buday, trenér HC Zlín: „V sestavě jsme udělali nějaké změny, které se vyplatily. Druhý poločas jsme dokonce vyhráli o gól, takže z mé strany jen pozitiva. Kluky výkon psychicky nakopl.“

Handball KP Brno – HBC Ronal Jičín 21:23 (11:11)

Jičín většinou tahal za kratší konec a dotahoval manko. Vyrovnat se mu podařilo poprvé v 23. minutě, ale po přestávce se Brno znovu ujalo vedení. Jenže v poslední čtvrtině se hostům povedlo obrátit skóre a získat oba body.

Nejvíce branek: Hubáček 6/1, Koubek 4, Zima 3, Mráz 3 – Groh 5, Král 4, Krahulec 4. Rozhodčí: Novotný, Kavulič. Sedmimetrové hody: 1/1 – 0/0. Vyloučení: 1:3. Diváci: 220.

Pavel Čejka, trenér Handball KP Brno: „Nadřeme se na gól. Když už se do šancí dostaneme, tak jich strašně moc neproměníme. Dát doma jednadvacet gólů je velký problém.“

Petr Kynčl, vedoucí družstva HBC Ronal Jičín: „Přijeli jsme ve značně kombinované sestavě, navíc se v průběhu utkání zranil Zeman. Za bojovnost a nasazení jsme si ale vítězství zasloužili.“

HC Zubří – Tatran Litovel 31:22 (19:12)

Skóre bylo vyrovnané jen prvních deset minut, pak začali Zubřané navyšovat vedení. V 18. minutě to bylo o pět, v poločase o sedm. Ve druhé půli se hra vyrovnala, k výraznější korekci ovšem nedošlo a Valaši si výhru bezpečně pohlídali.

Nejvíce branek: Šustáček 6, Hrstka 6/4, Zahradníček 4 - Konšel 5, Mičola 4/1, Nedoma 4. Rozhodčí: Kosa, Švidernoch. Sedmimetrové hody: 7/5 – 3/1. Vyloučení: 5 (ČK Řezníček):5. Diváci: 874.

Andrej Titkov, trenér HC Zubří:  „Potvrdili jsme roli favorita a jsme velice rádi i za to, že se do hry dostali v podstatě všichni hráči. Vybojovali jsme zasloužené vítězství, kluky musím pochválit.“

Jaroslav Hudeček, trenér Tatranu Litovel: „Soupeř si vybudoval velice uklidňující náskok, který dovedl do vítězného konce. Ve srovnání s předchozími zápasy s Hranicemi nebo Duklou to byl náš nejhorší výkon.“

HCB OKD Karviná – FCC Město Lovosice 26:23 (10:11)

Hosté se zkraje ujali vedení 6:1, ale domácí na to zareagovali pěti brankami v řadě. Po zbytek poločasu se oba týmy přetahovaly o minimální náskok. Zlom nastal mezi 38. a 45. minutou, kdy šli Karvinští do třígólového trháku, náskok pak navýšili ještě pět minut před koncem.

Nejvíce branek: Užek Jan 8/3, Frančík 6, Veřmiřovský 5 – Motl 7/1, Malý 6, Klimt 3. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 5/2 – 1/1. Vyloučení: 4 (přímá ČK Hanisch):3. Diváci: 610.

Roman Farář, trenér HCB OKD Karviná: „Bylo to hlavně o srdíčku. I v malém počtu hráčů jsme se dokázali prosadit a porazit silného soupeře.“

Vladimír Šuma, trenér FCC Město Lovosice: „Prohru beru na sebe. Nedokázal jsem hráčům vysvětlit, jak mají bránit nejsilnější zbraň Karviné. Proto zaslouženě vyhrála.“

Cement Hranice – Talent M.A.T. Plzeň 26:25 (13:12)

Brankový účet se po celou dobu přeléval z jedné strany na druhou. Tři minut před koncem vedli domácí o čtyři góly, ale Plzeň se nevzdala a v závěru mocně stahovala. Na vyrovnání však nedosáhla a z Hranic odjela smolně poražena o jediný gól.

Nejvíce branek: Tůma 7, Magrla 5/5, Zemánek 4, Horut 4 – Škvařil 6, Poloz 6/4, Vinkelhöfer 3, Jonáš 3, Blecha 3. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 5/5 – 5/4. Vyloučení: 5:8 (ČK Šindelář). Diváci: 320.

Libor Hrabal, trenér Cementu Hranice:
 „Dařilo se nám zpomalovat hru. Jen ve druhé půli jsme měli fázi, kdy jsme mohli vést o šest gólů. Bohužel jsme dělali technické chyby a soupeře pustili do rychlosti. Nakonec panuje spokojenost a tým si zaslouží pochvalu.“

KH Kopřivnice – SKP Frýdek-Místek 31:32 (14:18)

Hosté po celý první poločas drželi mírný náskok. Ve druhé půli domácí dokázali zápas zdramatizovat, šlapali Frýdku na paty a zápas dospěl do dramatické koncovky. Tu nakonec lépe zvládli házenkáři hostujícího celku, kteří uhájili nejtěsnější výhru.

Nejvíce branek: Hardt 8, Gřes Jan 7, Unger 4, Bukovsky 4 - Kichner 8/1, Petrovský 8, Strack 5. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 0/0 - 1/1. Vyloučení: 1:3. Diváci: 340.

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice:
 „Vyhrál šťastnější. Nebyli jsme horším týmem, ale udělali jsme pár chyb, a to nás stálo zápas. Hráčům není moc co vytknout, ovšem konec jsme měli sehrát jinak.“

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „Oba týmy potřebovaly body. V první půli jsme si vytvořili čtyřbrankový náskok, který jsme ale prohospodařili. Udělali jsme nějaké chyby.“

Program příštího 21. kola - sobota 12. března - 18.00 hodin: HBC Ronal Jičín - SKP Frýdek-Místek, HC Zubří – HC Zlín, HCB OKD Karviná - KH Kopřivnice, FCC Město Lovosice - Cement Hranice, Tatran Litovel – KP Brno. Neděle 13. března – 10.30 hodin: Talent M.A.T. Plzeň – Dukla Praha.