Zubří v infarktovém závěru porazilo o gól Talent M.A.T. Plzeň a na konci základní části mu patří druhé místo

19.03.2016, Redakce ČSH

V nervydrásajícím závěru utkání posledního 22. kola základní části extraligy vybojovali druhé místo v tabulce házenkáři Zubří, kteří v souboji o druhou příčku porazili o jedinou branku tým Talentu M.A.T. Plzeň 29:28 (20:12). I ve zbývajících třech zápasech slavily výhru domácí celky. SKP Frýdek-Místek zvítězil nad Tatranem Litovel 32:26, KP Brno zdolalo HC Zlín 28:22 a KH Kopřivnice doma přehrála HBC Ronal Jičín 24:22. Při rovnosti bodů platí pravidlo lepšího výsledku vzájemných zápasů. Z minitabulky týmů FCC Město Lovosice - HBC Ronal Jičín - HCB OKD Karviná vycházejí nejlépe házenkáři Lovosic, kterým tak patří šesté místo, osmá příčka patří Jičínu.

Extraliga - 22. kolo

HC Zubří – Talent M.A.T. Plzeň 29:28 (20:12)

Jednoznačně ve prospěch domácích házenkářů HC Zubří se vyvíjela většina prvního poločasu posledního zápasu základní části extraligy na hřišti Valachů. Hostující Talent Plzeň udržel kontakt se soupeřem jen prvních sedm minut (4:4), pak se na branku Západočechů snesla branková smršť. Pěti brankami v řadě rychle navýšili domácí své vedení na 9:4 a po zbytek poločasu se hosté pouze snažili zkorigovat nepříznivé manko, které těsně před přestávkou narostlo do osmibrankových rozměrů. O to překvapivější byl pro domácí diváky vývoj druhého poločasu. Házenkáři Plzně ve druhé půli mocně stahovali a do poslední patnáctiminutovky vstupovali pouze se tříbrankovou ztrátou na domácí tým. Utkání dospělo do infarktového závěru, dvoubrankový odstup udržoval domácím Řezníček, v poslední minutě ale na rozdíl gólu korigoval v plzeňském dresu Poloz (29:28). Zuberská lavička brala time a domácí házenkáři nakonec nejtěsnější možné vítězství uhájili. Do play-off tak vstupují z druhého místa tabulky.

Nejvíce branek: Řezníček 9/2, Hrstka 9/3, Douda 3 – Poloz 7/2, Vinkelhöfer 5/1, Škvařil 3, Blecha 3, Tonar 3. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 6/5 – 5/3. Vyloučení: 3:6. ČK: Douda (Zub.). Diváci: 1158.

Andrej Titkov, trenér HC Zubří: „Dnešní výhra je pro nás velmi silným vítězstvím před nastávajícím play-off. I přes některé nesrovnalosti ve druhé půlce, která se nám nevyvedla dle představ, jsme opravdu rádi za cennou výhru.“

Martin Šetlík, trenér Talent M.A.T. Plzeň: „Dnes jsme bohužel vůbec nezvládli první poločas, který jsme prohráli osmibrankovým rozdílem. Ve druhém poločase to bylo z naší strany o poznání lepší a chtěli jsme samozřejmě utkání dotáhnout do vítězného konce. Nakonec jsme bohužel prohráli o branku. První půle byla z naší strany špatná, ale druhá zase dobrá.“

KH Kopřivnice – HBC Ronal Jičín 24:22 (16:12)

V pozici favorita vstupovali do souboje s předposledním celkem tabulky KH Kopřivnicí házenkáři Ronalu Jičín. Přesto to byl od prvních minut domácí celek Kopřivnice, kdo byl lepším družstvem na hřišti. Už v 17. minutě vedli rozdílem pěti branek 10:5 a až korekce ze strany Jičína v samotném závěru první třicetiminutovky znamenala úpravu poločasového skóre na poločasových 16:12. Úvod druhého poločasu se ale hostujícímu celku vydařil. Ve 35. minutě to bylo o jedinou branku, pak ale znovu přiložili pod kotel domácí a opět si vzali zpět pětibrankové vedení (20:15). Bezpečný dostup si pak už domácí udržovali až do konce.

Nejvíce branek: Gřes Jiří 9/1, Hanus 4, Zima 4 – Král 6/4, Loskot 3, Rychna 3. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 1/1 – 4/4. Vyloučení: 5:7. ČK: Groh (Jič.). Diváci: 215.

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Dnešní zápas nabídl velice bojovné utkání z obou stran. Nazval bych to spíše bojem než házenou. My jsme ty body hodně potřebovali a šli jsme za tím opravdu po hlavě. Dnes jsme měli zápas pod kontrolou, ale v závěru jsme ho zbytečně zdramatizovali. Naštěstí zůstaly body doma.“

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Chtěl bych pogratulovat domácím k zaslouženému vítězství. Kopřivnice byla od začátku utkání ve vedení a my jsme bohužel vyprodukovali hodně technických chyb, také jsme nedokázali ubránit agresivní útoky domácích v první půli. Ve druhé půli, když jsme se už nadechovali, tak jsme bohužel obdrželi několik vyloučení a už jsme nenašli síly na zdramatizování utkání. Dnes rozhodly individuální výkony a hodně technických chyb z naší strany.“

SKP Frýdek-Místek – Tatran Litovel 32:26 (18:14)

V souboji s desátým celkem tabulky si průběžně pátí házenkáři Frýdku-Místku udržovali náskok od úvodních minut. Po deseti minutách hry vedli 9:6, a přestože se hostující celek zásluhou Barabáše dotáhl v 19. minutě na rozdíl jediné branky (11:10), vstupovali házenkáři Frýdku-Místku do druhého poločasu se čtyřbrankovou výhodou. Ve druhém poločase se hra vyrovnala, domácí si udržovali tří až čtyřbrankový odstup, o závěrečné navýšení vedení se postarali Pomichálek s Horkým a Frýdek slavil v závěru základní části vítězství 32:26.

Nejvíce branek: Strack 8, Bosák 4, Klaban 4/1, Kichner 4, Petrovský 4 – Konšel 8/3, Pernička 6, Nedoma 4. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 1/1 – 4/3. Vyloučení: 1:3. Diváci: 482.

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „Pro nás to jsou důležité body, protože jsme chtěli skončit pátí. My jsme věděli, že to bude těžký zápas, protože Litovel měla jednu z posledních možností, jak si ve skupině o udržení polepšit, mohla tady jenom získat. My jsme podali koncentrovaný výkon, občas jsme měli chvilky, kdy jsme neproměňovali šance a měli chybičky v obraně. Přesto si myslím, že jsme zaslouženě vyhráli a budeme čekat na soupeře."

Jaroslav Hudeček, trenér Tatranu Litovel: „Určitě je to zasloužené vítězství domácích, kteří nás předčili důrazem hlavně v první polovině utkání. My jsme propadali v řadě činností, špatně jsme organizovali návrat do obrany, inkasovali jsme spoustu branek z brejků a domácí si vytvořili uklidňující náskok. Naše hra se v druhém poločase zagresivnila, my jsme ale neproměňovali stoprocentní šance a nezdramatizovali jsme utkání. Myslím, že jsme nepodali špatný výkon, mohl by to být takový odrazový můstek na to, co nás čeká, a to je play out.

KP Brno – HC Zlín 28:22 (14:13)

Zlín před koncem základní části zmobilizoval síly a v posledním utkání na hřišti Králova Pole bojoval o solidní výsledek. V prvních deseti minutách dokonce tahali házenkáři Zlína za delší konce, pak ale překlopili domácí házenkáři vedení na svou stranu a do druhého poločasu si nesli minimální náskok. Ještě před koncem prvního poločasu ale skončilo utkání pro Michala Indráka, který se po odpykání třetího dvouminutového trestu odebral do šaten. Ve druhém poločase už se ale hosté v kontaktu s domácími neudrželi. Ve 40. minutě to bylo o šest 20:14, o deset minut později o osm gólů. V závěru už Zlín dosáhl jenom na kosmetickou korekci a utkání skončilo šestibrankovou výhrou Brna 28:22.

Nejvíce branek: Koubek 7/2, Ipser 3, Stein 3 – Kavka 6/2, Indrák 5, Buček 4. Rozhodčí: Kozler, Zych. Sedmimetrové hody: 2/2 – 2/2. Vyloučení: 3:6. ČK: Indrák (Zlín). Diváci: 153.

Pavel Čejka, trenér Handball KP Brno: „Potřebovali jsme vyhrát, abychom skončili devátí. Vítězství se nerodilo lehce, především v první polovině jsme nehráli koncentrovaně. Přesně na to jsem kluky upozorňoval, bohužel jsme se tomu nevyhnuli. Ve druhém poločase jsme rychle odskočili na rozdíl pěti gólů a dohráli jsme zápas v klidu. Šanci si zahrát, dostali možnost i kluci, kteří často nenastupují."

Milan Buday, trenér HC Zlín: „První poločas jsme odehráli dobře. Brno považuji za kvalitní tým, odehrává těsné výsledky s favority. Kluci se za výkon v první polovině nemusí stydět. Ve druhé části se projevil výpadek některých hráčů po fyzické stránce, dost nám utkání zkomplikovalo vyloučení Indráka. Stále nemáme kompletní mančaft, v plnější sestavě a větším střídání spojek by byl výsledek lepší."