Extraliga házené 2019/2020

Plzeň slaví zlatý hatrick!

29.05.2016, Redakce ČSH

Českými mistry jsou potřetí v řadě házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň. Ve čtvrtém finálovém utkání zdolali tým Dukly Praha a slaví mistrovský titul.

Finále

Talent Plzeň – Dukla Praha 24:19 (11:10), výsledek série 3:1

Hned na úvod se v Plzni na palubovce začervenalo. A to ne jen dresy dukelských házenkářů, ale také červenou kartou pro Linharta. Plzeňský kanonýr utkání sledoval od 45. vteřiny z hlediště. Plzeň to ale nezaskočilo a rychle se dostala do vedení 3:0. První gól vsítili házenkáři Dukly Praha až v 7. minutě z ruky Kastnera. Agresivní obrany a množství trestů charakterizovaly hru v prvních minutách zápasu. Plzeň se držela ve výrazném vedení 8:4, pak se ale rozstřílel Sviták a manko zkorigoval na 6:8. Plzeň přišla o pětibrankový náskok a brala time-out. Ani potom se ale domácí nedokázali prosadit, naopak Reichl stáhl rozdíl ve skóre na jediný gól (8:7). Po rozpačitém úvodu se tak Dukla rozehrála a utkání začalo nabývat na dramatičnosti - Plzeň se střelecky odmlčela, Pražany podpořil několika dobrými zákroky Petržala. Rozdíl ve skóre se držel na jediném gólu.

Ve druhém poločase Motlík zavřel branku, vychytal Dukle několik střeleckých pokusů z dálky i dohrávky do pivota, a přestože i jeho protivník dukelský Petržala rovněž podával kvalitní výkon, náskok Plzně opět narostl na pět branek (15:10). První branku druhého poločasu vsítil až Kotrč ve 39. minutě, pro dukelského kanonýra to byla první úspěšná střela v zápase. Ve 46. minutě ale Syřínek několikrát vyzrál na domácí obranu a znovu to bylo jen o dva góly (17:15). Plzeňská lavička se šla znovu poradit.

Na začátku poslední pětiminutovky Jonáš s Tonarem zvyšovali náskok domácích na čtyři góly (21:17) a Dukla brala time-out. Zkusila na Plzeňské dvojitou osobní obranu, ale trefy Poloze a obranný zákrok Motlíka snad definitivně zpečetily plzeňské vítězství (23:18).

Na palubovce Plzně vypukly bouřlivé oslavy třetího mistrovského titulu v řadě. Dukelští házenkáři převzali stříbrné medaile, házenkáři Talentu pak rukou Motlíka převzali trofej pro českého mistra.

Radek Motlík, brankář Talentu M.A.T. Plzeň: „Bylo to straně náročné. Dukla se vydala ze všech sil, v prvním poločase jsme měli problém s proměňováním. Tomáš Petržala chytal perfektně. Musím před Duklou smeknout. Nemyslel jsem na to, že jdu pryč. Chtěl jsem prostě vyhrát třetí titul v Plzni.“

Michal Tonar, Talent M.A.T. Plzeň: „Bylo to fantastické. Chtěli jsme vyhrát potřetí a povedlo se to. Letos to bylo strašně náročné. Před sezónou jsme trochu oslabili, ale do týmu skvěle zapadli talentovaní hráči z dorostu a my teď můžeme slavit. Rozhodla psychika, Duklu jsme nepustili do vedení a to bylo hrozně důležité. Lidi nás hnali dopředu. Nedovolili nám prohrát.“

Milan Kotrč Ml., Dukla Praha: „Bylo to pro nás hrozně těžké. Jsme rádi, že jsme se dostali tak daleko. Pro nás je tohle úspěch, nepodařilo se nám zlomit jen finálovou sérii. Smekám před všema klukama v týmu. Tento rok byl pro nás skvělý.“

Martin Šetlík, trenér Talentu Plzeň: „Vyloučení Petra Linharta hned v první minutě nám trochu nabouralo plány. Říkal jsem si, jestli to Pepa Jonáš zvládne celé, ještě tam byl Ivancev a Honza Blecha. Byl to hodně ostrý začátek, na druhou stranu nás to nakoplo. My jsme si vypracovali náskok, ale srazila nás trochu dvojnásobná přesilovka, kterou jsme nezvládli. Začátek druhé půle se nám povedl, odskočili jsme na pět branek, a i když to Dukla stáhla, náskok jsme pořád drželi. Začátek zápasu i druhého poločasu nám vyšel. My jsme si to sami zdramatizovali v první půli při naší dvojnásobné přesilovce, kterou jsme prohráli. Dvě minuty před koncem to bylo o čtyři a už jsem tušil, že je hotovo a dohrajeme to. Navíc Radek Motlík zase měl skvělé zákroky v pravý čas. Hrálo se na krev a bylo to hodně důstojné finále. A příští sezóna? Tým se nezmění úplně, ale zase přijdou jiní hráči. Byla tu dobrá souhra, ale máme dostatek času na to, abychom se sehráli a dali to dohromady. Celý klub chce jít pořád dopředu, nekoukáme jen na extraligu, ale chtěli bychom uspět i v pohárech a k tomu to všechno směřujeme. Chodí na nás velké množství diváků, klub funguje výborně. Na to jaká bude dneska noc, jsem sám zvědavý. Bude to pěkné, ale ti hráči si to zaslouží.“

Jan Josef, trenér Dukly Praha: „Oproti třetímu utkání to byl jiný zápas, s nábojem a nasazením play-off a musím klukům poděkovat nejen za dnešek, ale za celou sezónu, kdy jsme to táhli na dvou frontách a udělali jsme dobré výsledky. Dnes to štěstí bylo na straně Plzně, my jsme se snažili, ale nebylo nám to přáno. Máme mladý tým, který toho má ještě hodně před sebou. Po poločase to bylo o gól, jenže pak v těch devíti minutách jsme nedali několik vyložených šancí, dvě tři technické chyby, což v danou chvíli rozhoduje. Stáhli jsme to na dva góly, tam to mohlo probíhat trochu jinak, ale na kdyby se nehraje. Musím hráčům poděkovat, byl to výkon hodný finále play-off. Já si myslím, že byla dobrá sezóna. Odehráli jsme asi o osm utkání více než mistrovská Plzeň, ale na to se nechceme vymlouvat. Díky těm utkáním jsme získali možná o to více zkušeností. Když vynechám Dana Čurdu, který nám přišel pomoc, a Honzu Brabce, tak je to tým nastupujících hráčů kolem dvaceti let.  Mají to všechno před sebou.“