Souhrn druhého dílu závěrečných bojů: Ve finále zafungovala výhoda domácí prostředí, v boji o bronz tomu bylo naopak

29.05.2016, Milan Novotný

Hotovo dobojováno. Poslední květnový víkend se uzavřel extraligový ročník 2015/16. Největší radost mají házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň, kteří znovu obhájili titul. Smutek nepanuje ani v mužstvu Dukly Praha, která s mistry prohrála 1:3 na zápasy. Stejným poměrem vydřel bronz Cement Hranice, a tak zřejmě jen v Karviné mysleli výš než je čtvrté bramborové místo. Velkou roli sehráli diváci. Zatímco v Plzni skvělí fanoušci pomohli svým hráčům ke dvěma výhrám, pověstné karvinské peklo tentokrát nezafungovalo.

SOBOTA

Play-off - finále

Talent M.A.T. Plzeň – Dukla Praha 27:17 (16:7)

Domácí dominovali zejména ve druhé patnáctiminutovce. Střelecky se pod plzeňskou výhru nejvýrazněji podepsal šesti trefami Michal Tonar, nejlepší střelec Dukly Sviták za ním příliš nezaostal, ale ostatní se moc nepřidali.

Nejvíce branek: Tonar Michal 6/1, Škvařil 4, Vinkelhöfer 4 – Sviták 5, Kývala 4/3, Kastner 3. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/3. Vyloučení: 5:3. Diváci: 1420. Stav série: 2:1.

Jiří Hynek, asistent trenéra Talentu Plzeň: „Myslím si, že výsledek vypovídá o všem. Jak jsme začali, tak jsme v podstatě pokračovali celý zápas.“

Jiří Kotrč, vedoucí družstva Dukly Praha: „Prohrát ve finále o deset gólů smrdí ostudou. Plzeň nás přejela hlavně ze začátku, nechali jsme se zastrašit tvrdší hrou, a to myslím rozhodlo.“

Play-off - o 3. místo

HCB OKD Karviná – Cement Hranice 20:25 (9:10)

V prvním poločase se oba týmy přetahovaly o minimální náskok, na začátku druhého poločasu ale už Cementáři soupeři odskočili na 10:14. Tuto ztrátu ještě domácí zkorigovali na dvoubrankový rozdíl, deset minut před koncem už ale Hranice opět držely pětibrankové vedení, a to si ohlídaly.

Nejvíce branek: Gelnar 4/2, Monczka 3, Frančík 4, Mlotek 3 – Tůma 7/1, Zemánek 5, Čadra 4. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 5/3 – 3/1. Vyloučení: 2:3. Diváci: 860. Stav série: 1:2.

Román Farář, prezident HCB OKD Karviná: „Utkání jsme si prohráli vlastními chybami. Hostům navíc opět výborně zachytal Kučerka. Zasloužené vyhráli."

Libor Hrabal, trenér TJ Cement  Hranice: „Jsem rád, že jsme hned první utkání v Karviné zvládli. Začátek sice nebyl z naší strany úplně nejrůžovější, ale druhý poločas byl lepší a pomohl nám k důležité výhře.“

NEDĚLE

Talent Plzeň – Dukla Praha 24:19 (11:10)

Agresivní obrany a množství trestů charakterizovaly hru v prvních minutách. Plzeň se držela ve vedení 8:4, ale Dukla snížila rozdíl na jediném gólu. Ve druhém poločase Motlík zavřel branku, vychytal několik střeleckých pokusů, a přestože i Petržala podával kvalitní výkon, náskok Plzně narostl na pět branek. Stejným rozdílem zápas také skončil a pak na palubovce vypukly bouřlivé oslavy třetího titulu v řadě.

Nejvíce branek: Jonáš 5, Poloz a M. Tonar po 4/1 - Kastner 5/3, Syřínek 4, Kotrč a Sviták po 3. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 5/3 - 4/3. Vyloučení: 1:6. ČK: Linhart (Plzeň). Diváci: 1650. Konečný stav série: 3:1.

Martin Šetlík, trenér Talentu Plzeň: „Začátky poločasů nám moc vyšli. V první půli jsme si to sami zdramatizovali při naší dvojnásobné přesilovce, kterou jsme prohráli. Dvě minuty před koncem to ale bylo o čtyři a už jsem tušil, že je hotovo. Hrálo se na krev a bylo to hodně důstojné finále.“

Jan Josef, trenér Dukly Praha: „Štěstí bylo na straně Plzně, my jsme se snažili, ale nebylo nám přáno. Máme mladý tým, který toho má ještě hodně před sebou. Musím hráčům poděkovat, byl to výkon hodný finále play-off.“

HCB OKD Karviná – Cement Hranice 31:31 po prodl. (28:28, 14:16), sedm. hody 2:4

Oba celky se prostřídaly v držení maximálně dvoubrankového vedení, ale na konci druhého poločasu bylo skóre vyrovnané 28:28. Dramatický boj pokračoval i v prodloužení, ale ani to nepřineslo rozhodnutí. V rozstřelu byli exekutoři Cementu Hranice stoprocentní, a tak po dramatické zápletce oslavili zisk bronzových medailí.

Nejvíce branek: Mlotek 7, Paululík 6/6, Užek Jan 5/1, Gelnar 5, Frančík 5 - Rachač 11/1, Hastík 6,  Magrla 5/1, Čadra 5. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 10/7 - 7/6. Vyloučení: 5:9. ČK: Lefan (Karviná). Diváci: 637. Konečný stav série: 1:3.

Román Farář, prezident HCB OKD Karviná: „Stejně jako v sobotu byl náš největší nepřítel Pepa Kučerka. To co jsme proti němu neproměnili, to bylo až trestuhodné. Sedmičky jsou pak už jen loterie a v nich může vyhrát kdokoliv."

Libor Hrabal, trenér TJ Cement  Hranice: „Konec dobrý, všechno dobré. Byl to souboj nahoru dolů. Oba dva týmy chtěly vyhrát. Jsme spokojení s bronzovou medailí.“

Konečné pořadí extraligy 2015/16

1. Plzeň, 2. Dukla, 3. Hranice, 4. Karviná, 5. Zubří, 6. Lovosice, 7. Jičín, 8. Frýdek-Místek, 9. Litoval, 10. KP Brno, 11. Kopřivnice, 12. Zlín (sestup).

Foto ze zápasu Dukly: Ladislav Adámek

Foto ze zápasu Karviné: Ivo Dudek