top logo

Extraliga házené 2019/2020

top logo

Ohlédnutí za 2. kolem Extraligy s... Michalem Bardou

13.09.2016, Redakce ČSH

Extraligové týmy mají za sebou po víkendu s výjimkou družstev Dukly Praha a ROBE Zubří už dva extraligové souboje nové sezóny. Co výkony extraligových týmů vypovídají o jejich připravenosti na nový ročník a vyhlídkách do dalších soubojů, hodnotil ve svém „ohlédnutí“ házenkářský expert Michal Barda.

Se startem nového ročníku nejvyšší mužské soutěže jsme pro fanoušky české házené připravili cyklus, který bude přinášet postřehy zajímavých osobností k aktuálnímu dění v poslední sezóně samostatné české extraligy. Druhé ohlédnutí vám přináší zevrubnou analýzu uplynulého kola skrze postřehy Michala Bardy. Kromě tohoto házenkářského experta bude dění v dalších extraligových kolech na našich stránkách glosovat také další trojice trenérů spjatých s reprezentačními výběry ČR - aktuální kouč Jan Filip, dále Vladimír Haber a také Jaroslav Hudeček, který pro vás hodnotil už první extraligové kolo.

Lovosicím vyšel vstup do sezóny. To si nebudou chtít nechat utéct!

V uplynulém kolem mě překvapilo hned několik věcí. První z nich jsou Lovosice! Vyhrály v Jičíně velmi suverénně a hlavně pouhých sedm branek, které tým inkasoval za druhý poločas venku, to je jednoduše kvalita. Když takhle vstoupili Lovci do sezóny, nebudou si to chtít nechat dále utéct. Už několikrát vystartovali špatně a pak to doháněli. Je to zajímavé i s ohledem na to, že mají nového trenéra a ledasco se v týmu přeskládalo, ale je vidět, že to na začátku sezóny funguje. Myslím, že je to hodně nastartuje. Na druhé straně byl tento zápas velmi bolestivý pro Jičín. Tohle asi muselo pošramotit sebevědomí týmu, navíc v příštím kole mají Jičínští těžký los, takže jsem na ně zvědav. Začátek ročníku teď pro ně bude velmi složitý.

Další věcí, která mě překvapila velmi příjemně, a to v součtu obou kol, je Kopřivnice. S příchodem Míry Rachače má tým větší střelecký potenciál, než jsem si myslel. Dávají hodně branek a myslím, že tyto domácí body jsou i trochu odměnou za statečný výkon v prvním kole v Plzni. Určitě jim to dodá před dalším zápasem povzbuzení, že nemusí hrát jen na ocase.

Věřím, že letos to může být jiná Karviná, než v minulých letech…

Třetím překvapením pro mě bylo vysoké vítězství Karviné. Myslel jsem si, že Saša Radčenko bude pomoc, ale nečekal jsem, že až taková. Je vidět, že Saša  je pan hráč, který má zkušenosti jiného kalibru, než většina hráčů v extralize, a  v kombinaci s dobrými pivoty Karviné bude pro soupeře velmi nebezpečný. Saša svými zkušenostmi bude schopen tým stabilizovat, a to i po psychické stránce. Samozřejmě je trochu otazník, jak vydrží zdravotně, přece jen už mu není nejméně. Ale vstup do soutěže měla Karviná impozantní a myslím si, že se vrátí doby, kdy Karviná byla samozřejmým účastníkem bojů o titul. Věřím tomu, že letos to může být jiná Karviná, než v posledních ročnících. Teď to může být skutečně zajímavé.

Pro Nové Veselí start nebyl vůbec šťastný. Řekněme, že zápas na Dukle byl trošku nováčkovský a v útočné fázi i poměrně dobrý, ale  v zápase doma bylo vidět, že hráči nestíhají. Přece jenom ve dvou zápasech po sobě dostat skoro čtyřicet gólů svědčí o tom, že  obrana je pořád ještě syrová. Třetí utkání budou hrát zase venku a to  není úplně komfortní situace.

Ostatní teď budou čekat, v jaké formě Plzeň nachytají

 Plzeň sice venku vyhrála, ale bylo to těsné, stejně jako předtím doma. Nevím, co si o tom myslet; tolik změn v  týmu zase není a zdá se mi, že mají problémy hlavně vepředu. Není to asi nic vážného, ale  v kombinaci s evropským pohárem to pro ně může být složitější. Pokud teď nezískali  rozumné sebevědomí se vstupem do soutěže, tak dvojité zatížení ukáže, co v týmu psychicky je. Jestli  mají vnitřní hierarchii, která jim pomůže rychle nahoru, jestli si to vyříkají. Kdyby do této fazóny přišly zápasy s Koldingem, mohla by to být bolestivá zkušenost. Všechny domácí týmy budou samozřejmě čekat na to, v jaké formě Plzeň nachytají. Třeba ty, které v loňské sezóně vůbec nepomýšlely na to,  s Plzní sehrát otevřený zápas, se teď mohou těšit, že Plzeň bude mít větší zátěž, a mohou na ni ledacos vyzkoušet. Teď by byl zapotřebí hráč, který to v týmu trochu seřve a vezme to do ruky. Jsem ale zvědav, kdo to bude. Řada  kluků, kteří hrají slušně, je hodně mladá. Nemají ještě  osobnostní zralost, a těm, kteří by zralost už měli mít, se nedaří. Je to trochu začarovaný kruh, ale to jsou věci, které se mohou otočit jediným povedeným zápasem.

U středu, tedy Brno a Hranic, je vidět, že sezóna pro ně měla začít až za týden, za dva. Hranice mají zranění, Brno dohání, co nestihlo v létě. Toto kolo přežili, o moc lepší a horší to teď chvíli nebude. Budou rádi, když chytnou rozumný střed. Hranice budou pořád mít ambice šplhat nahoru. Hrát ale pořád na zkušenost, to se nemusí vyplatit. Přál bych si, aby se naštval některý z menších klubů a začal ostatním šlapat na paty. Je to ale asi i tím, že nám chybí větší skupina mladých hráčů se zdravou drzostí, kteří by si dokázali říct: Já jsem taky házenkář a to, že mi není pětatřicet, neznamená, že nemůžu hrát dobře. V zahraničních soutěžích snad hráči mají trochu méně respektu a trochu více hladu si utrhnout něco pro sebe.

U Dukly je to celé o hlavě

U zápasu Dukly a Zubří nepřikládám výsledku velký význam z pohledu vývoje soutěže. Dukla mohla být trošku nalomená prvním výsledkem z poháru v Kosovu, v neděli si ale spravili chuť a řekl bych, že u tohoto týmu je to celé hodně o hlavě. Je to mladé družstvo, tam to může být nahoru dolů. Zubří to vyzkouší, ale myslím si, že výsledek je úplně otevřený. Dukelský tým je  ještě trochu nestabilní - to jsme viděli i v Kosovu. Myslím si, že Besa Famiglia nejsou žádní extrémně dobří házenkáři, je to spíš solidní řemeslo, které v kombinaci s domácím prostředím na výsledek doma stačilo. V Praze se pak všechno otočilo. V posledních deseti minutách dostali házenkáři Dukly soupeře pod tlak a to by mohlo platit i na Zubří. Ale stabilita v  týmu zatím  na začátku soutěže ještě není. Myslím, že pro kohokoliv, kdo na to bude mít kuráž, to může být příležitost pozlobit Duklu i doma.

Upřímně, já bych si moc přál, aby některé týmy byly dravější a  věřily, že můžou hrát i nad to, co si o nich kdo na základě papírových předpokladů myslí. Prospělo by to celé extralize.

 

 

 

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Výsledky 22. kolo
HC Dukla Praha : SHC Maloměřice Brno
14.3. 18:00
TJ Cement Hranice : HC ROBE Zubří
14.3. 18:00
HK FCC Město Lovosice : HCB Karviná
14.3. 18:00
HBC Ronal Jičín : Pepino SKP Frýdek-Místek
14.3. 18:00
Talent M.A.T. Plzeň : KH ISMM Kopřivnice
14.3. 18:00
TJ Sokol Nové Veselí : SKKP Handball Brno
14.3. 18:00
Tabulka
Z V R P SKÓRE B
1 M.A.T. Plzeň 21 18 0 3 649:532 36
2 Dukla Praha 21 16 1 4 660:529 33
3 HC ROBE Zubří 21 14 2 5 574:502 30
4 HCB Karviná 21 13 2 6 555:497 28
5 KH ISMM Kopřivnice 21 13 1 7 645:605 27
6 Sokol Nové Veselí 21 10 2 9 549:532 22
7 HBC Ronal Jičín 21 8 2 11 520:560 18
8 TJ Cement Hranice 21 9 0 12 531:546 18
9 HK FCC Město Lovosice 21 8 1 12 577:553 17
10 SKKP Handball Brno 21 6 2 13 516:575 14
11 Pepino SKP Frýdek-Místek 21 3 0 18 483:610 6
12 SHC Maloměřice Brno 21 1 1 19 454:672 3
Jiří Motl HK FCC Město Lovosice 135
Miroslav Jurka HC ROBE Zubří 124
Vít Reichl HC Dukla Praha 114
Victor Andres Donoso Andalaft KH ISMM Kopřivnice 114
kompletní tabulka
Vít Kučera SKKP Handball Brno 40
David Krahulec HBC Ronal Jičín 40
Martin Hrstka HC ROBE Zubří 36
Dmytro Turchenko TJ Sokol Nové Veselí 27
kompletní tabulka
Dominik Solák HCB Karviná 38
Erik Žvak Pepino SKP Frýdek-Místek 36
Ahed Berhouma SKKP Handball Brno 36
Kosta Petrovič SKKP Handball Brno 34
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email