Ohlédnutí za 6. extraligovým kolem s Jaroslavem Hudečkem

11.10.2016, Jan Vtípil

Jak viděl uplynulé kolo nejvyšší soutěže házenkářů někdejší trenér české reprezentace, Baníku Karviná nebo Tatranu Litovel Jaroslav Hudeček? Kdo ho zaujal ve šlágru kola mezi Duklou Praha a Lovosicemi a jak se podle jeho mínění mění kvalita soutěže s dalšími odehranými koly?

Tahákem kola bylo určitě předehrávané utkání Dukly Praha s vedoucím celkem extraligy a velkým rivalem z Lovosic. To nabídlo divákům krásnou podívanou. Všichni víme, že obě družstva jsou útočně laděná a dokážou z rychlých útoků tvrdě trestat chyby soupeře. Domácí hráli zažitý obranný systém 1:5, ale Lovosice v prvním poločase sáhly k osobní obraně na střelce Dukly Kývalu. V průběhu prvního poločasu se domácí dostali právě zásluhou rychlých útoků do mírného vedení, ale nedokázali svůj náskok navýšit a vinou uspěchané střelby a technických chyb dovolili Lovosickým snížit svůj malý náskok na jedinou branku. Ve druhém poločase Lovosičtí upustili od osobní obrany a hráli obranu 0:6. Vstup do druhé půle jim vyšel, dostali se do vedení, které navyšovali, až to bylo v 54. minutě už o 5 branek. Je nutno vyzvednout výkon mladého Bičištěho, který zatížil domácí konto 11 góly, a vynikající výkon brankáře Adamíka, který kryl celou řadu stoprocentních šancí a nedovolil Dukle otočit výsledek.

Ve druhém předehrávaném utkání se střetly celky Plzně a Hranic. Dovolím si tvrdit, že v současné době nemá v naší extralize žádné družstvo tak perfektně zdvojené posty jako právě Plzeň. I v případě zranění některého klíčového hráče, jako teď např. Škvařila, se herní kvalita a projev družstva vůbec nesníží. U hranických je tomu naopak. Dlouhodobá zranění některých hráčů (Stržínek, nyní Horut aj.) a odchody zkušených hráčů jako Hastíka nebo Rachače, se určitě musí projevit na kvalitě hry. Domácí v poklidu zvítězili vysokým rozdílem a trenér mohl dát šanci celé lavičce před důležitým pohárovým utkáním.

Další zápasy byly na programu v sobotu a čekalo se, jak týmy Kopřivnice a Karviné využijí (nebo vstřebají) výsledek z minulého kola, kdy Baník doma Kopřivnici překvapivě podlehl. „Tatra“ se proti Jičínu, který zatím hledá svou sportovní formu, musela obejít bez zraněných klíčových hráčů Rachače a Bukovského. Do utkání však domácí vstoupili jako vítr a v 11. minutě vedli 5:0. Hosté si museli vzít oddechový čas, ale od tohoto okamžiku ožili a najednou byli v obraně nesmírně agresívní, pohybliví a trestali domácí za každou chybu. Domácí naopak začali kupit chyby v postupném útoku, propadali v obranné činnosti a dovolili Jičínu vrátit se do utkání. Do poločasu bylo vyrovnáno a začátek toho druhého vyšel hostům, kteří v tomto utkání hráli u nich nezvyklý obranný systém 0:6. Vybudovali si náskok, který domácí ještě v 53. minutě stáhli na 18:19, ale Jičín jim svou disciplinovanou trpělivou hrou, podpořenou vynikajícím výkonem Machalického v brance, nedovolil výsledek otočit. Vedení opět navýšil a zápas v poklidu dovedl k zaslouženému vítězství.

To Karviná se po neúspěchu z domácího zápasu s Kopřivnicí výborně připravila na Tatran a v Litovli dělal domácím hráčům problémy svou obranou 1:5. Hráči Litovle se dopouštěli neskutečných technických chyb, které Karviná tvrdě trestala a vybudovala si již v průběhu prvního poločasu náskok sedmi branek. Ten pak po přestávce navýšila a v 50. minutě to bylo už o dvanáct. V samotném závěru tak dostali příležitost i mladí talentovaní hráči z lavičky Baníku a domácí jen kosmeticky upravili hrozivé skóre na přijatelný výsledek.

Za normálních okolností, slibovalo pěknou a dramatickou podívanou utkání Zubří proti Frýdku-Místku. Bohužel hostující tým prochází těžkým obdobím. Hráči hledají svou sportovní formu, a tak je jejich herní projev daleko za očekáváním. Družstvo má nesporné kvality, ale dosavadní výsledky se podepsaly i na jeho psychice. Možná stačí jedno povedené utkání, hráči se nastartují a budou předvádět ty výkony, na které jsou jejich fanoušci zvyklí. Domácí naopak v současné době hýří sebevědomím a předvádí moderní házenou, která je založená na kvalitní obraně a přechodu do rychlého útoku. Rozjezd mělo Zubří pomalejší, ale v současné době má jejich hra vysoké parametry. Z toho pak pramenilo jednoznačné vítězství domácích.

Utkání Nového Veselí a Brna jsem si nechal na konec. Domácí opět nedosáhli na vytoužené body, i když tentokrát měli k jejich zisku asi největší šanci. Bohužel, platí nováčkovskou daň. V rozhodujících momentech vyrobí školáckou chybu, kterou zkušení soupeři potrestají. A celek Brna se zkušenými hráči jen hemží – Hastík, Bavlnka, Dostalík, Hubáček a řada dalších jsou zárukou, že v krizových momentech zvolí nejlepší řešení a dovedou tak těžké utkání do vítězného konce, byť třeba o jedinou branku. Pevně věřím, že házenkáři Nového Veselí budou svůj herní výkon zlepšovat od utkání k utkání a v dalším průběhu soutěže potrápí v domácím prostředí nejeden celek.

Když jsem hodnotil první kolo naší extraligy, tak jsem psal, že družstva nemají ještě zápasový rytmus a jejich hra postrádá plynulost, kvalitu a je plná chyb. Po šestém kole můžeme pozorovat u mnohých markantní zlepšení. Kvalitu hry opět určují starší a zkušení hráči, ale máme možnost vidět u celé řady družstev mladé talentované hráče, o kterých jistě ještě uslyšíme.  Vidíme nové moderní trendy, jako jsou hra bez brankáře v početním oslabení, nebo dokonce hru sedmi proti šesti. Trenéři se nebojí jít do rizika, a i když je soupeř potrestá do prázdné branky, nebojí se této možnosti opět využít. Věřím, že kvalita a úroveň soutěže se bude nadále zvyšovat a diváci budou odcházet spokojeni.

Foto 1, H. Sladký: Marek Tůma z hranického Cementu bojuje proti svému někdejšímu spoluhráči Jakubu Šírovi, v které s přehledem zvítězila Šírova Plzeň.

Foto 2, P. Štěpánek: Marná snaha litovelského útoku proniknout přes důraznou obranu Karviné.