Ohlédnutí za 13. extraligovým kolem... s Jaroslavem Hudečekem

06.12.2016, Jan Vtípil

Sila magické třináctky? Každopádně právě uplynulé 13. kolo nejvyšší soutěže překvapilo hned několika výsledky zkušeného kouče Jaroslava Hudečka.

Třinácté kolo extraligy opět přineslo celou řadu překvapení. Jakoby nešťastná třináctka s sebou vnesla do některých utkání svou magickou sílu. První šok připravili sobě i svým fanouškům hráči Lovosic. Do utkání s oslabeným družstvem Jičína nastupovali určitě v roli favorita. Hráči Jičína dokázali, že jsou opravdovými bojovníky a svým agresívním, bojovným výkonem dokonale zaskočili domácí. Ti propadli hlavně v obranné činnosti, která byla jejich chloubou a nedostali se tak ke své nejsilnější zbrani, kterou je rychlý útok. Hráči Jičína jim svým rychlým pohybem, změnou místa a kreativní hrou, procházeli obranou jako nůž máslem. V postupném útoku si domácí vylámali zuby na nezvyklém obranném systému Jičína 0:6, který však hosté hráli opravdu velice dobře. V průběhu druhého poločasu si vybudovali šestibrankový náskok, který pak uhájili do zaslouženého vítězného konce.

Druhý šok připravili domácím fanouškům hráči Karviné. Ti po výborném výkonu proti Lovosicím určitě počítali se dvěma body, ale družstvo Nového Veselí prokázalo už v utkání s Duklou, že ztratilo zbytečný respekt a jejich výkon stoupá nahoru. Domácí nedokázali zopakovat nadšený a kvalitní výkon jako proti Lovosicím, totálně propadli v obranné činnosti. Po celou dobu utkání si nedokázali poradit s organizovaným útokem hostí, který se opíral o výborně hrajícího Dolejše a střelce Zourka. Připočteme-li k tomu vynikající výkon Schamse v brance, je vítězství Nového Veselí zasloužené. Jsem přesvědčený, že Nové Veselí bude nebezpečné pro každého příštího soupeře. Domácí touto porážkou propásli šanci posunout se v tabulce na čtvrté místo.

Další dvě utkání se podobala jako vejce vejci. V utkání Hranic proti Kopřivnici se čekal vyrovnaný souboj. Ten však trval jen prvních třicet minut. Ve druhém poločase mezi 10. a 20. minutou Kučerka zavřel bránu a domácí získali jedenáctibrankové vedení. Hráči Tatry kupili školácké chyby a zahazovali jednu vyloženou šanci za druhou. K obratu jim nepomohla ani hra v početní převaze 7 proti 6. Domácí již pevně drželi vývoj utkání ve svých rukou a dokráčeli k vysokému vítězství. Podobný průběh mělo i utkání Frýdku-Místku s Brnem. Domácí nastoupili již v plné sestavě a s velkou chutí a vyrovnaný byl pouze první poločas. Ve druhém se díky návratu Krahulíka zlepšila obrana, za kterou podal výborný výkon brankář Štolcar. Hosté v této fázi utkání ukvapeně stříleli a dělali zbytečné technické chyby. Hru domácích organizoval výborně hrající Vojta Petrovský a Orli si vypracovali v 54. minutě desetibrankový náskok, v závěru však polevili v koncentraci a dovolili hráčům Brna snížit na přijatelný rozdíl.

Utkání Plzně s Litovlí jen potvrdilo herní převahu Plzně. Již několikrát bylo řečeno, že Plzeň má v současné době výborně poskládané družstvo zdvojené posty jako žádné jiný tým extraligy. Od první do poslední minuty plnilo roli favorita a zaslouženě zvítězili vysokým rozdílem. Díky překvapivé porážce vedoucího celku Zubří, se tak posunuli do čela tabulky. Právě utkání Zubří proti Dukle uzavíralo třinácté kolo extraligy před televizními kamerami. Dukla po dlouhé době přijela v optimální sestavě a v průběhu utkání se ukázalo jak potřebný je pro Duklu mozek družstva Jakub Sviták. Dokázal výborným způsobem nejen organizovat hru v obraně, ale hlavně v přechodu do rychlého útoku i v postupném útoku. Domácí nezvykle propadali v obranné činnosti a v postupném útoku se trápili hlavně z prostoru spojek. Když si vypracovali střeleckou šanci, nedokázali si poradit s výborně chytajícím Petržalou v brance Dukly. Trápení domácích vyvrcholilo ve druhém poločase, kdy si Dukla vypracovala vysoký náskok a utkání dovedla v poklidu k vítěznému konci. Tímto vítězstvím sesadila Zubří z vedoucí pozice a svým výkonem poslala varování, že bude i přes některé klopýtnutí útočit na příčky nejvyšší.  V dalším kole se tedy máme opět nač těšit, protože se ukazuje, jak nesmírně je extraliga vyrovnaná a nikdo nemá předem nic vyhraného. Výsledky 13. kola to jasně dokládají.