Lovci, Dukla i Brno zdolali své soupeře i podruhé v sezóně, v čele tabulky nadále Zubří

04.02.2017, Jan Vtípil

Extraligovou sobotu odstartovaly tři jasné výhry celků, které ovládly už první vzájemné duely v sezóně. Lovci vezou body z Litovle, Dukla přehrála Frýdek-Místek a ve veledůležitém utkání Brno přehrálo Jičín. Podruhé v sezóně uspěly i Kopřivnice proti Karviné a Zubří proti Hranicím, díky čemuž se Valaši udrželi v čele tabulky.

Extraliga házené 2016/17: 16. kolo

První tři sobotní podvečerní zápasy, které odstartovaly druhou část základní části Extraligy házenkářů, měly jasného vítěze. Dukla nedala šanci frýdecko-místeckým Orlům, nad kterými vedla už o 10 branek, aby nakonec zvítězila 28:21. Domácího prostředí k bodovému zisku využilo i Brno, které v důležitém zápase týmů na hraně play-off zdolalo podruhé v sezóně Jičín (25:19). Lovosičtí Lovci pak nic neponechali náhodě v Litovli, kde nedali sebemenší šanci Tatranu. Hanáci Lovcům podlehli poměrem 28:39. Podruhé v sezóně uspěli také Zubřané proti Hrancicím, čímž se udrželi v čele tabulky, a také Kopřivinice proti Karviné, která Baník udolala díky povedené druhé půli.

Ústřední postavou zápasu Dukly s Frýdkem-Místkem byl domácí gólman Tomáš Petržala. Foto: L. Adámek.

HC Dukla Praha - Pepino SKP Frýdek- Místek 28:21 (17:9)

V bouřlivé atmosféře, kterou vytvořil kotel domácích i hostujících fanoušků Dukla dokázala těžit z neproměňování šancí a technických chyb soupeře. Rozhodující náskok si vytvořila už na konci první desetiminutovky a v klidu si dokráčela pro dva body. Hosté přitom nevstoupili do duelu nijak ustrašeně, za stavu 2:2 mohli jí po sedmimetrovém hodu do vedení, ale Gřešek neuspěl proti výtečnému Petržalovi, stejně jako nedlouho potom ve stejné situaci zkušený Petrovský. Brankář Dukly předvedl výborný výkon, celkově zápas odchytal s padesátiprocentní úspěšností, a lví měrou se podílel na zmíněném náskoku domácích na konci první desetiminutovky, kdy Dukla odskočila ze stavu 3:3 na 9:3. Orli se nevzdali a tak byl až do posledních minut k vidění bojovný a rychlý zápas, dominance Dukly ale vyústila v desetibrankové vedení 27:17, kterou se pouze kosmeticky podařilo hostům v závěru upravit.

Nejvíce branek: Kývala 7, Kotrč 7, Kastner - Strack 5, Petrovský 4, Gřešek 3. Rozhodčí: Kozler, Zych. Sedmimetrové hody:  4/4 -  6/2. Vyloučení: 9 – 5. Diváci: 210.

Jan Josef, trenér HC Dukla Praha: „Rozhodl první poločas, kdy jsme z dobré obrany a podpořené výkonem brankáře přecházeli do rychlých útoků.  V postupném útoku se pak dařilo Kývalovi, kterého ve druhé půli zastoupil na levé spojce Milan Kotrč, a také on se prezentoval výbornou hrou. Bylo to přes jasný průběh tvrdé a vyhrocené utkání, čemuž odpovídá i počet vyloučených.“

Aleš Chrastina, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Utkání se nám nepovedlo v útočné fázi.  Rozhodlo jej našich 12 technických chyb a 13 jasných neproměněných šancí.  Z toho navíc pramenily možnosti pro rychlý přechod Dukly, kterým nás trápila. V postupném útoku až takový rozdíl nebyl, ale umožnili jsme domácím více využívat právě rychlých útoků.“

SKKP Handball Brno-HBC Ronal Jičín 25:19 (14:8)

Brno v počátku sezóny využilo nepřesvědčivých výkonů Východočechů a z jeho palubovky si odvezlo po výhře 25:20 dva body. A přestože se Jičín před zimní pauzou na Jihomoravany v tabulce téměř dotáhl, ani dnes na svěřence kouče Missbacha nestačil.  Začátek utkání byl velmi vyrovnaný, ale okolo 20. minuty přišla série několika branek domácích, díky kterému se Brno dostalo na výraznějšího  vedení. Závěr první půle byl pro celý zápas určující, protože do kabin se šlo za stavu 14:8 pro SKKP a několikabrankový náskok si domácí celek po přestávce s přehledem hlídal. Také díky výtečnému Bavlnkovi v brance, kterého navíc v případě potřeby zastoupil opět úspěšně i Zaplatílek. Brno tak dokráčelo k důležité výhře, kterou stvrdilo bodový zisk z Jičína, a svému konkurentovi v tabulce opět odskočilo na čtyřbodový rozdíl.

Nejvíce branek: Koubek 9/3, Dostalík a Hastík 5 – Krahulec 8/3, Šulc a Šafář po 3, Vítek 2. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/3. Vyloučení: 2 - 4. Diváci: 431.

Zdeněk Missbach, trenér SKKP Brno: „Dnes skvěle zachytal Bavlnka a všichni hráči chtěli vyhrát. Byla tam obrovská vůle pro vítězství, a to je vždy pro družstvo důležité. Do zápasu se navíc zapojila řada hráčů z lavičky, kteří normálně nehrávají, což je pro nás před budoucími důležitými boji také velmi dobře. Takže za mě velká spokojenost. Jediné, co mě skutečně mrzí, je neproměňování zcela vyložených šancí. S lepším soupeřem by nás takové situace mohly mrzet.“

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „V první řadě gratulace domácím k zaslouženému vítězství, kterému jsme hodně pomohli. Sice nám vyšel poměrně dobře začátek utkání, kdy jsme drželi i vyrovnaný stav. Bohužel pětiminutový výpadek nás stál prakticky celý zápas, protože jsme se během této fáze sesypali, začali jsme prohrávat o nějakých pět, šest branek, a to se už velmi těžko dotahuje. V naší hře bylo spoustu technických chyb, našim levým křídlům se nepodařilo překonat Jirku Bavlnku, který chytal parádně, ale nutno dodat, že i nás držel Filip Veverka. Škoda, že jsme nepodali optimální výkon, pak bychom, myslím, měli šanci vyhrát.“

Tatran Litovel - HK FCC Město Lovosice 28:39 (13:17)

Favorizované Lovosice vstoupily do utkání výbornou hrou přes křídla, když Motl a Malý dávali prvních šest branek hostí. Navíc se dařilo opět i čerstvému reprezentantovi ČR Adamíkovi v brance, který přispěl k rychlému vedení hostí 8:4. Domácí tradičně vsadili na bojovnost a dokonce vyrovnali na 9:9, když i oni věřili při zakončení hodně křídlům Zbránkovi s Nedomou. Hosty ale uklidnil Berkův time-out a do šaten se šlo za lovosického vedení 17:13. Lovci pak v druhém poločase potvrdili roli favorita a bez ohledu na snahy domácích omezit osobní obranou řádění Motla dále navyšovali své vedení. To se ustálilo na jedenácti brankách a závěr se tak spíše odehrával v pokojném duchu a sportovní diváci odměnili nejen snahu Tatranu, ale i efektní branky Lovců.

Nejvíce branek: Nedoma 8/2, Zbránek 5, Pernička 4 - Motl 12/2, Klimt 7, Malý 6. Rozhodčí: Blanár, Haramul. Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/2. Vyloučení: 3 – 5, ČK: Franc (Lovosice). Diváci: 330.

Michal Hradil, trenér TJ Tatran Litovel: „Gratuluji soupeři k výbornému výkonu. Bohužel jsem nemile překvapen, jak se moje mužstvo dokázalo změnit během jediného dne. Celá příprava byla fantastická a hráči měli spoustu sebevědomí, ale dnes to bylo úplně jiné. Sice jsme se dostávali do střeleckých pozic, ale zakončení nebylo přesné. To se projevilo tím na psychice hráčů, a to při obranných činnostech. Pokud chceme vyhrávat, na hřišti si musí všichni věřit, ale dnes se nechytil téměř nikdo, jak bych si představoval. Záblesky pozitiv z přípravy se objevili, ale tak musíme hrát 60 minut.“

Milan Berka, trenér HK FCC Město Lovosice: „S výsledkem jsme spokojeni, přijeli jsme sem hrát rychlou házeno a vycházet z pozorné obrany. To se povedlo, taky nás podržel Artur Adamík v bráně, hlavně ze začátku, kdy měli domácí velký tlak. Dnes jsme byli lepším týmem a odjíždíme spokojeni.“

HC ROBE Zubří – TJ Cement Hranice 33:20 (17:8)

Jednoznačný zápas byl k vidění také v Zubří, kde domácí házenkáři s přehledem přehráli v derby hranický Cement, a díky zisku dvou bodů si udrželi vedoucí příčku v extraligové tabulce. Zubří se ujalo Václavem vedení a to už až do konce duelu neztratilo. Na všech postech dominující ROBE už před přestávkou vedlo o devět branek a i v druhém poločase své vedení navyšovalo. Vrcholu náskok dosáhl třináct minut před koncem, kdy se mezi střelce zapsal zuberský gólman Orság a zvýšil na 29:12! Poslední minuty se nesly v duchu boje Cementu o důstojnější konečný výsledek, což se mu také alespoň částečně podařilo. Úsek od Orságovy branky Cement vyhrál 8:4, ale prohra o třináct branek je přesto debaklem.  Zubří se, jak bylo řečeno, udrželo v čele tabulky, Hranice pak díky prohrám Jičínu i Frýdku-Místku ztrácí na příčky zaručující play-off stále pouze dva body.

Nejvíce branek: Zahradníček 6/2, Šlachta 5/1, Reček 5 – Mičkal 5/2, Hardt 4, Hlaváč a Horut po 3. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 5/4 - 3/2. Vyloučení: 3 – 4. Diváci: 1154.

Andrej Titkov, trenér HC ROBE Zubří: „Výsledek odpovídá současnému stavu ve skladbě družstev. Těší mě, že si zahráli všichni naši hráči a zároveň jsme rádi, že v utkání se nikdo nezranil, protože nás v následujících dnech čeká náročný program.“

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: „Gratuluji domácím k vítězství, jelikož bylo zasloužené. My jsme se drželi jen na začátku utkání. Potom jsme začali kupit chyby, Zubří se dostalo do hry, kterou umí.“

KH Kopřivnice – HCB Karviná 26:25 (12:18)

Jediné dnešní extraligové drama se odehrálo pod Štramberskou Trúbou, kam přijížděl karvinská Baník s cílem napravit své podzimní zaváhání, kdy v 5. kole doma podlehl právě Kopřivnici. Karviná nastupující v roli jasného favorita měla jednoznačně vydařenější úvod, ve kterém vedla až o sedm branek a zdálo se, že směřuje za odvetou, navíc s pořádnými úroky. Poločas skončil vedením hostí 18:12, jenže 35. minuta jakoby odstartovala zmrtvýchvstání kopřivnického týmu. Ten během deseti minut dokázal otočit z 13:19 na 21:20, když jedenadvacátou branku domácích vstřelil Dominik Gelnar, kmenový hráč Ostravy, který házenkářsky vyrostl právě v karvinském Baníku.  Domácí si posléze až do závěrečných minut udržovali jedno až dvoubrankové vedení, ale Karviná Frančíkem v 57. minutě vyrovnala na 25:25. Situace ve, které byly v aktuální sezóně kopřivničtí už mnohokrát, ale ve které zatím vždy zklamali. Až do dnešního dne. O jejich nejtěsnějších výhře totiž rozhodl v samém závěru Jan Gřes.

Nejvíce branek: Bukovský, Fulnek a Gřes Jan po 4 - Mlotek 7, Užek Jan 4/2, Frančík 4. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody:  /3 -  /3. Vyloučení: 6 – 3.