Extraliga házené 2019/2020

Dukla, Zubří i Lovci úspěšní – o první čtyřce je jasno

04.03.2017, Jan Vtípil

Házenkáři Dukly, ROBE a Lovosic si zajistili definitivně výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále play-off, boj o postup do něj ale stále není rozhodnutý. Prohrál sedmý Jičín i osmý Frýdek-Místek, dva body si připsalo Nové Veselí, bod Kopřivnice. Hranice klesly na 11. příčku.

Extraliga házené 2016/17 -  20. kolo

Po středeční televizní předehrávce v Plzni, kde domácí Talent jednoznačně přehrál karvinský Baník, pokračovalo pěticí sobotních utkání 20. kolo nejvyšší tuzemské soutěže házenkářů. Sobotní program odstartoval a snaha desátého Cementu zaskočit Lovosice a vrátit se reálněji do boje o play-off. V zápase domácí dlouho vedli, ale poslední minuty patřily dvojici Lovců Motl – Bouček, kteří rozhodli o konečné výhře hostí. Byla to jediná výhra hostujícího týmu v tomto kole, body v domácím prostředí urvala po boji Dukla proti Brnu, v zápase o vše Nové Veselí proti Frýdku-Místku a podle očekávání i Zubří proti Jičínu. Prohru před domácími fanoušky nakonec nedopustil ani litovelský Tatran, který po neuvěřitelném finiši uzmul bod po výhře toužící Kopřivnici, v jejímž dresu se po dvou desetiletích objevil jako hráč odchovanec Lubomír Veřmiřovský.

HC Dukla Praha – SKKP Handball Brno 27:21 (12:10)

Na Ruzyni byl k vidění tvrdé a vypjaté utkání s velkým množstvím osobních soubojů, které nakonec vyznělo ve prospěch Dukly. Ti měli dlouho drobnou převahu, ale těžce vydobyté vedení 17:15 během několika okamžiků ztratili a v průběhu druhé půle se dostali pod tlak a naopak oni dorovnávali skóre. O výhře Dukly se rozhodlo až v samotné koncovce a klíčovou postavou Praženů byl opět brankář Tomáš Petržala.

Jan Josef, trenér HC Dukla Praha: „V prvním poločase se nám nedařilo ani v obraně, ani v útoku, celý týden jsme se na soupeře připravovali, ale nedokázali jsme to v utkání prodat. Během druhé půle jsme zlepšili obranu, a to v kontextu se skvělým Petržalou rozhodlo utkání v náš prospěch.“

Zdeněk Missbach, trenér SKKP Handball Brno: „V první půli se nám dařila obrana, dostali jsme domácí do bezradných situací, získali jednoduché míče a hráli to, co jsme chtěli, hlavně přechod do rychlého útoku. Bohužel jsme neproměnili některé jasné šance, ale to je házená. Ve druhé půli jsme z toho trendu neustoupili, ale měli jsme dost vyloučených hráčů, přes konečný výsledek chci hráčům poděkovat za velké nasazení a bojovnost. Máme před play-off rozhodně na čem pracovat, ale děkuji celému týmu.“

Nejvíce branek: Kastner 6, Syřínek 4, Sviták 4 - Hastík 4, Burget 4, Koubek 3. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 8/7 - 6/3. Vyloučení: 3 – 9. Diváci: 185.

TJ Cement Hranice – HK FCC Město Lovosice 26:28 (12:13)

O hodně hrál dnes odpoledne před domácím publikem hranický Cement, který chtěl proti Lovosicím navázat na předchozí remízu s Plzní, která vlila bronzovému celku loňského ročníku naději do žil. Naději na postup do play-off, na které tři kola před koncem útočil Cement z desáté příčky a s trojbodovou ztrátou na dvojici Jičín – Frýdek-Místek (Jičín hostí doma v závěrečném kole ve středu 15. března). Jenže ztrátu na „osmičku“ svěřenci Libora Hrabala dnes přes veškerou snahu nesnížili. Do zápasu vstoupili aktivně, po čtvrt hodině vedli 8:5, a alespoň dvoubrankový náskok hájili až do 29. minuty. V ní ale snížil, Bouček, následně, vyrovnal Motl a Chroustovský poslal Lovce do poločasového vedení (stav 12:13). V druhé půli pak domácí taženi špílmachrem Tůmou opět přebrali otěže zápasu a v 52. minutě vedli 25:22. Závěr ale opět jasně vyzněl pro hosty, a znovu v tom hráli ústřední roli Bouček s Motlem.  Lovosice zvrátili na 26:28 a díky výhře a souběžné prohře Brna si definitivně zajistili domácí prostředí pro první kolo play-off. Hranice na něj naději  sice stále neztratily, ale po 20. kole klesly na 11. příčku tabulky.

Nejvíce branek: Tůma 6, Čadra a Magrla po 5 – Bouček 8/2, Motl 7, Malý 3. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 3/3 – 2/2. Vyloučení: 2 – 6. Diváci: 160.

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: „Prvních dvacet pět minut bylo plné nasazení a odhodlaní, tak jak jsme si řekli před zápasem. Po ztrátě vedení ani druhý poločas nezačal špatně, bohužel se nám opět nepodařilo náskok udržet a v posledních minutách soupeř zápas otočil.“

Milan Berka, trenér HK FCC Město Lovosice: „Vybojovali jsme body, které nám potvrdily první čtyřku. Po dvou porážkách se Zubřím a Plzní, to pro nás bylo důležité vítězství. Byl to těžce vybojovaný zápas, který se nám podařilo otočit až v samotném závěru. Panuje u mě spokojenost na všech frontách.“

TJ Tatran Litovel - KH Kopřivnice 37:37 (16:19)

Diváci na Hané sledovali velmi atraktivní utkání, plné branek i efektních zákroků brankářů. Přes jejich dobré výkony v utkání padlo 74 branek!  Domácím se ze začátku dařilo nacházet prostory v kopřivnické vysunuté obraně, ale často ztroskotali na Žingorovi v brance. Sice donutili hosty obranu více zasunout, ale do výraznějšího vedení se dostat nedokázali. Naopak sérií technických umožnili hostům ovládnout závěr poločasu, kde si Kopřivnice vypracovala tříbrankový náskok. Hra se i po změně stran přelévala rychle nahoru a dolů a na obrannou činnost moc prostoru nezbývalo. Kopřivnice již vedla o pět branek a zdálo se, že míří za kýženými body v boji o play-off. Domácí ale dokázali sérií branek ve 46. minutě vyrovnat. Kopřivnice, za kterou po dlouhých letech nastoupil také odchovanec Lubomír Veřmiřovský, působící od zimní pauzy také v realizačním týmu KH, se ze ztráty vedení oklepal a především díky brankám Fulneka vedl dvě minuty před koncem o tři branky. Celoplošná osobní obrana Tatranu v kombinaci s nezkušeností kopřivnického týmu vyústily ve tři ztráty míče hostí a Hanáci nakonec vybojovali bod, když vyrovnali na 37:37.

Nejvíce branek:  Nedoma 8/4, Šmíd 5, Hub a Zbránek po 4 - Fulnek 9, Bukovský 6, Gelnar 5/3, Hanus a Veřmiřovský L. 5. Rozhodčí: Kozler, Zych. Sedmimetrové hody: 5/4 - 4/3. Vyloučení: 3 - 4. Diváci: 303.

Květoslav Kuba, asistent trenéra TJ Tatran Litovel: „Také pro nás je remíza oproti našim předpokladům ztráta. Každý bod se do play-out hodí. Utkání bylo vyrovnané a dramatické až do konce, kde jsme dokázali stáhnout náskok až čtyř branek, který si Kopřivnice opakovaně dokázala vypracovat, nejprve kolem poločasu a pak v závěrečné čtvrthodince. Projevilo se naše neproměňování šancí ze začátku utkání. Myslím, že vzhledem k průběhu utkání tomu remíza sluší. Na nás po úvodní části padla nervozita a dělali jsme zbytečné chyby, které jsme museli důrazně korigovat z lavičky. Povedlo se nám vhodně nasadit hráče, kteří toho v poslední době moc nenahráli - Macka, Huba nebo Smékala.“

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Gratuluji domácím k bodu. Pro nás je však bod vlastně prohrou, protože to pro nás pravděpodobně znamená stop pro play-off. Šli jsme do posledních tří utkání, jako by to už bylo play-off, ale tentokrát nám to nevyšlo, vrátili jsme se k našim neřestem z podzimu, kdy ke konci vedeme, ale zbrkle jsme se hnali dopředu, a to nás rozhodí, ještě nám chybí jisté zkušenosti. V dresu domácích byl v druhém poločase klíčovým hráčem na středu Michal Hub, který platil na střední blok naší obrany.“

HC ROBE Zubří – HBC RONAL Jičín 30:25 (13:13)

Domácí nastoupili do utkání proti sedmému Jičínu bez větších zábran a rychle potvrdili roli favoritů.  Z jejich úvodní převahy resultovalo vedení 5:1, už po 5 mi minutách hry. Jenže Východočeši vědí, že body pro potvrzení účasti v play-off ještě potřebují, a tomu odpovídala i zarputilost, kterou stáhl své manko a do šaten se šlo překvapivě za nerozhodného stavu (13:13). Jenže úvod druhé půle byl jasně v režii ROBE, které v této pasáži pomohly rozhodující náskok utvořit tradiční zbraně - tedy pevná obrana, stabilní výkon brankáře a rychlá hra. V závěru dal kouč šanci více hráčů zuberského kádru a Jičín korigoval na konečný rozdíl pěti branek.  Utkání i tentokrát v Zubří sledovalo více než tisícovka diváků.

Nejlepší střelci: Hrstka 6/3, Douda 3, Holiš, Šlachta a Zahradníček po 3 – Šulc 5, Čurda a Vítek po 4. Rozhodčí: Kosa, Švidernoch. Sedmimetrové hody: 6/4 – 2/2. Vyloučení: 4 - 4. Diváci: 1050.

Andrei Titkov, trenér HC ROBE Zubří: „Rychle jsme se dostali do slušného vedení, potom jako bychom se přestali soustředit a dovolili jsme hostům vrátit se do zápasu. Slušný byl náš vstup do druhého poločasu, podpořený výkonem Orsága v brance. Ten nám dal potřebné sebevědomí a utkání jsme v poklidu dovedli do vítězného konce.“

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Gratuluji domácím k zasloužené výhře. My jsme se dopouštěli spousty chyb, které ulehčily domácím cestu k zisku bodů, přesto bych chtěl naše družstvo pochválit za to, že i přes nepříznivý vývoj utkání bojovali do poslední chvilky.“

TJ Sokol Nové Veselí - Pepino SKP Frýdek-Místek 33:22 (16:15)

Nabitá hala viděla klíčový boj domácích házenkářů o naději na play-off. A také další ataktivní házenkářské představení. První poločas nabídl více než 30 branek a naprosto vyrovnaný průběh, žádný tým se nedostal do podstatného vedení. Oba týmy hrály o mnohé, ale větší vůli po vítězství a ostatně i kvalitu po přestávce dokázalo Nové Veselí.  Druhý poločas byl naprosto v jeho režii, především díky obraně v čele s gólmanem Schamsem, která dovolila hostům v druhé půli pouze sedm zásahů. Klíčový náskok si začalo tvořit a závěr, ten se nesl vyloženě v exhibičním duchu. Výsledkem bylo vítězství o 11 branek, po kterém na Orli ztrácí nováček soutěže pouhý bod.

Nejvíce branek: Najman 7, Dolejší 6/1, Chosik 5 - Petrovský 6, Strack 5, Bednárek 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 2/1 - 3/2. Vyloučení: 5 - 4 . Diváci: 500.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Tohoto vítězství si ohromně vážíme, protože Frýdek je zkušené mužstvo, což ukázalo celou první půlku. My jsme druhý poločas skvěle bránili, sedm obdržených gólů je výborná vizitka. Za dobu, co jsme v Extralize, to byl od nás nejlépe takticky zvládnutý zápas, dodrželi jsme přesně to, co jsme si řekli. Pro nás je to vítězství vůle, taktiky a srdíčka a máme obrovskou šanci se probojovat do play-off. To je pro nás velká motivace do dalších zápasů. Moc děkujeme našim fanouškům, kteří nás podpořili. Jsme velmi šťastní."

Aleš Chrastina, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „V dnešním utkání jsme nepředvedli to, s čím jsme sem jeli. Výkon byl oproti minulému týdnu jako nebe a dudy. Spoustě hráčů chyběla nejen výkonnost, ale i bojovnost a nasazení, asi si je nechali na dálnici u Bíteše ve zúžení. S takovým přístupem jsme si dnes nezasloužili vyhrát. Někteří si možná neuvědomují, o co se hraje. Ale s tím se bude muset každý poprat sám."