Extraliga házené 2019/2020

Ohlédnutí za 20. extraligovým kolem s... Janem Filipem

07.03.2017, Jan Vtípil

Trenér české házenkářské reprezentace a zároveň její historicky nejlepší střelec Jan Filip se ohlíží za 20. kolem nejvyšší soutěže. U kterých celků by si představoval stabilizaci výkonů ve venkovním prostředí a jak vidí dramatický souboj o účast v play-off?

Uplynulé kolo Extraligy zas trochu upravilo situaci týmů před play-off. Lovosice výhrou v Hranicích potvrdily příslušnost k první čtyřce, která se dlouhodobě vyprofilovala na čele tabulky, a definitivně si zajistily výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále, naopak prohrály Jičín a Frýdek-Místek, takže souboj o poslední místa ve vyřazovací fázi ještě není uzavřený. Poslední dvě kola tak budou zajímavá ze dvou hledisek, jednak směrem k souboji první čtyřky o co nejlepší postavení pro případné další fáze boje o medaile, a pak pochopitelně směrem k soupeření o samotnou účast ve čtvrtfinále.

Kolo zahájila středeční předehrávka v Plzni, kde se představila Karviná. Plzeň opět ukázala, že doma předvádí odlišné výkony než ve venkovním prostředí a do poločasu bylo o vítězi rozhodnuto. Karviná to bude mít evidentně hodně těžké bez zraněného Honzy Užeka, který je podle mě jejím nejlepším hráčem, ale vrátil bych k Plzni. Možná s výjimkou druhého poločasu v Lovosicích má totiž Talent v této sezóně velké výkyvy, ať už herní nebo výsledkové na palubovkách soupeřů. Doma působí suverénně, jak ukázal i v zápase proti Baníku, venku už to takové není a pokud bude chtít Plzeň obhájit titul, musí dle mého názoru stabilizovat výkony hlavně venku. A podobný postřeh se týká i Zubří, které v sobotu proti Jičínu opět ukázalo svou sílu před vlastními diváky. Sice to nebylo nijak extrémně jednoznačné utkání, ale když se Zubří dostalo ke své hře, ve velice krátkém úseku Jičínu odskakovalo, a jeho nástup do druhé půle byl pro celkové vítězství klíčový. Ale i u Zubří bych si stejně jako u Plzně představoval větší stabilizaci výkonů ve venkovním prostředí.

Co se týče týmů z čela tabulky tak Dukla přehrála Brno, které se společně s Baníkem utká o konečné páté místo po základní části. Brňané rozhodně nehráli špatně, ukázali, že skutečně mohou hrát s každým, což je pro ně před play-off důležité. Dlouho se v Praze drželi, ale v klíčové části druhého poločasu doplatili na častá vyloučení a koncovka probíhala jednoznačně v režii Dukly. Dukla, Zubří, Plzeň a Lovosice se tak teď budou chtít na čele tabulky v posledních dvou kolech vyšvihnout co nejvýše, všechny tyto kluby mají velké ambice a letos chtějí uspět. Lovosice se sice trochu začaly bát o své místo v první čtyřce, ale výhra Dukly a jejich dva body z Hranic jim dodají pro zbylá dvě kola potřebný klid – a stejně jako tři souputníci ze špičky se v nich mohou soustředit na zmíněné budování lepší pozice pro případný postup do semifinále. I Lovci chtějí být co nejvýše. Hranice v zápase s nimi ukázaly, že hrají o hodně, v obou poločasech měly dobré úvody, ale Lovosice ukázaly větší fyzický fond i kvalitu. Prohra Cementu zase víc zkomplikovala plány na proniknutí do play-off, i když teoreticky ze hry o něj stále není.

Play-off se ale přiblížilo Novému Veselí, které doma v koncovce zcela deklasovalo osmý Frýdek-Místek. Zápas byl relativně vyrovnaný až do 40. minuty, pak se projevila dobrá defenzíva domácích, podpořená opět kvalitní výkonem Vítka Schamse. Výhra to byla s ohledem na předvedenou hru zasloužená a dodal bych i s ohledem na projevené emoce - Veselí hrálo s větší touhou důležité body urvat a odměnou jim byla suverénní výhra. Důležité bude pro tým z Vysočiny, jak se vypořádá hned v dalším kole s Litovlí, která v sobotu remizovala s Kopřivnicí. Obrany Litovle a Kopřivnice nelze v tomto utkání nazvat jinak než děravé, protože přes výsledek 37:37 toho brankáři na obou stranách dost pochytali. Zaujal mě návrat Lubo Veřmiřovského v dresu Kopřivnice, byl hned cítit. Nejen, že dával branky, ale bylo vidět i jeho herní myšlení a vliv na spoluhráče. Ztráta bodu by mohla Kopřivnici v konečném účtování hodně mrzet, ale stále je ještě ve hře a klíčové pro ně bude, jak se postaví k výzvě v podobě domácího zápasu s Duklou. Z týmů bojujících o play-off bude mít výhodu domácího prostředí Jičín, který to proti Plzni bude mít ale těžké, byť o nestabilitě výkonů Plzně už byla řeč.  Hranice by pro oživení naděje musely bodovat v Karviné, Frýdek-Místek čeká těžký zápas v Lovosicích... každopádně se rýsuje další zajímavé kolo.