21.kolo Extraligy: Plzeň už vede s bodovým náskokem, Frýdek po výhře v Lovosicích v play-off!

11.03.2017, Jan Vtípil

Předposlední kolo základní části nejvyšší soutěže házenkářů přineslo pád Jičína na deváté místo, o čemž rozhodla výhra Plzně, která má na čele tabulky bodový náskok na ROBE Zubří, které v Brně získalo bod.

21.kolo Extraliga házené 2016/17: Výsledkový přehled

Plzeňští házenkáři stejně jako před dvěma lety zvládli zápas 21. kola na půdě Jičína, čímž si potvrdili vedení v Extralize a zároveň ohrozili plány Východočechů na postup do vyřazovacích bojů. V posledním kole se rozhodne o jméně posledního celku, který do play-off pronikne. Rozhodne se mezi Jičínem a nováčkem z Nového Veselí, který po dnešní výhře v Litovli poskočil na osmou příčku. Frýdek s ohledem na body ze vzájemných zápasů s Jičínem, případně s Jičínem a Novým Veselým, o postup do play-off už nepřijde. Orli se o to zasloužili dnešní vlastní překvapivou  výhrou v Lovosicích, kde v druhé půli otočili nepříznivě se vyvíjející duel. O šanci na play-off přišly dnes definitivně Hranice a Kopřivnice.  O vítězi základní části ještě stále není rozhodnuto, protože Zubří po boji v Brně získalo bod.

O definitivním složení osmičky a čtvrtfinálových dvojicích rozhodne až poslední kolo základní části, které je na programu již ve středu 15. března. Jednotný výhoz všech šesti utkání je naplánován na 19.00 hod. Jičín se bude snažit do hry o medaile vrátit výhrou v Hranicích, které už budou bojovat pouze o body do play-out, Nové Veselí čekají Lovci, kteří základní část zakončí jistě na čtvrtém místě.

HK FCC Město Lovosice – Pepino SKP Frýdek-Místek 28:32 (16:12)

Další utkání dvou rozdílných poločasu předvedli lovosičtí Lovci. Zatímco první půle byla v jejich režii, ve druhém poločase zcela ztratili kontrolu hry a hostující tým bojovností a touhou získal potřebné body pro play-off. Ještě ve 23.minutě vedli Lovci 14:7 a slušně zaplněná hala věřila ve vítězství. Již závěr první půle ale předznamenal krach domácích ve druhém poločase. Závěrečných sedm minut vyhrál Frýdek-Místek poměrem 5:2 a celkově pak ztrácel po třiceti minutách už jen 4 branky. Deset minut pak hostujícímu týmu trvalo, aby srovnal stav zápasu a utkání začínalo odznovu. Naposledy drželi Lovci nerozhodný stav ve 48. minutě (23:23), pak již bojovnost a nadšení hostů vedlo k zaslouženému vítězství 32:28 a potvrzení postupu Frýdku-Místku do play-off.

Nejvíce branek: Chroustovský 6/2, Bouček 5, Jelínek 3, Miko 3 - Bosák  a Petrovský po 6, Strack 5. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 4/4 – 1/1. Vyloučení: 2 -2, ČK: Klaban (F-M). Diváci: 619.

Václav Toman, trenér HK FCC Město Lovosice: „Dnes se opakovala stejná bolest jako v našem posledním zápase proti Plzni. Dominovali jsme v prvním poločase a ve druhém se naše hra rozpadla na hru individualit. Přestali jsme úplně hrát a ztratili kontrolu nad zápasem. Napravit to budeme chtít ve středu v Novém Veselí a zvednout si tak náladu do play-off.“

Aleš Chrastina, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Získali jsme dva nesmírně cenné body. Zasloužili jsme si je díky naší nadměrné bojovnosti, která nám naopak chyběla v některých venkovních zápasech v předchozích kolech. S bojovností přišel i zlepšený výkon a to celého týmu. Všichni věděli, o co hrajeme, a jsem rád, že se nám to povedlo už dnes.“

SKKP Handball Brno – HC ROBE Zubří 28:28 (17:13)

Ve hře o vítězství v základní části se udrželo zuberské ROBE, byť to s ním v Brně v určitých fázích zápasu nevypadlo nejlépe. V první půli měli na vrch domácí, i když Zubří se dokázalo opakovaně přiblížit. I po přestávce si dlouho Brňané udržovali náskok a zdálo se, že Zubří ze souboje o první místo v tabulce odpadne.  Jenže Valaši se nevzdali a dokonce v poslední minutě vedli, jenže poslední odpověď patřila domácím, kteří dohrávali bez vyloučeného Dostalíka, ale ze zápasu, které kouč Missbach označil za nejlepší představení SKKP v sezóně, vyválčili bod. Dramatický závěr okořenila branka zuberského gólmana Milana Maliny, který při signalizované pasivitě, při níž měli hosté již možnost pouze poslední přihrávky, překvapil obranu domácích a střelu z pravé strany brankoviště procedil skrz Bavlnku. Brno ale Weintrittem dokázalo přímo z rozehrání střelou do prázdné branky kontrovat a rozhodnout defintivně o dělbě bodů.

Zdeněk Missbach, trenér SKKP Handball Brno: „Opět vynikající nasazení v obraně plus k tomu velmi dobrý přechod do rychlých protiútoků, takže jsme díky tomu dostali do pro nás výrazného vedení, takže to bylo perfektní. Ve druhém poločase se objevila přibližně určitá pětiminutovka, kde nám asi trošku došly síly, ale přesto jsme zápas odbojovali celý, a to až do posledních vteřin, což dokumentuje i branka z posledního výhozu od branky. Myslím si, že jsme odehráli nejlepší utkání v letošní sezóně v domácím prostředí a hráči ukázali, že hrát můžou s každým, když hrají s takovým nasazením a radostí ze hry.“

Ivo Tovaryš, vedoucí HC ROBE Zubří: „Rozhodně se jednalo o bojovné utkání, samozřejmě jsme dnes přijeli pro vítězství, nicméně jsme rádi i za bod, neboť v matematice posledního kola, pokud porazíme Kopřivnici, tak budeme nejhůře druzí a s tím jsme do jarní části šli. Abychom udrželi pokud možno první nebo druhé místo, to se nám snad podaří. Ale ještě není samozřejmě dohráno, závěrečné kolo bude hodně důležité.“

Nejvíce branek: Hastík 9, Koubek 4/2, Mičola 3 – Hrstka 7/2, Šlachta Šustáček, Fitiliev a Zahradníček po 3. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Sedmimetrové hody: 2/2 – 7/4. Vyloučení: 6 – 7, ČK: Dostalík. Diváci: 185.

TJ Tatran Litovel – TJ Sokol Nové Veselí 27:31 (12:15)

Duel Litovel s Novým Veselím potvrdil náboj již od prvních minut. Oba týmy byly hnány dopředu rovnocenným tábory fanoušků v čele s bubeníky. Do utkání vstoupili lépe domácí, když se vysunutou obranou snažili hosty tvořit chyby.  Ale hosté z Veselí dokázali rychle zápas vyrovnat a skulinky v obraně Hanáků využíval pivot Sekulić. Na druhé straně trápil obránce hostů svým pohybem na spojce Nedoma. V posledních minutách první půle, se ale za hosty prosadil dvakrát Dolejší a hosté tak vedli v poločase 12:15. Kolem 45. minuty dokázali hosté využít nesoustředěnosti a navýšili náskok až na 5 branek. V posledních 10 minutách utkání se však domácí herně zvedli a díky dvěma zásahům Nantla a čtyřem z ruky Mirka Nedomy podařilo tento náskok stáhnout a v 57. minutě prohrávali pouze o branku 27:28. To si však hosté dokázali vynutit vyloučení a i díky tomu v koncovce tohoto napínavého utkání dokázali vedení udržet a dokonce navýšit na konečných 27:31.

Nejlepší střelci: Nedoma 10/1, Bechný 3, Šmíd 3 - Melichar 8, Dolejší 7, Sekulić 7. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/2. Vyloučení: 9 - 3, ČK Hanák (LIT). Diváci: 369.

Květoslav Kuba, asistent trenéra Tatranu Litovel: „Blahopřeji Novému Veselí k vítězství, zápas byl víceméně vyrovnaný a nás sice mrzí, že jsme prohráli, ale počet našich technických chyb a také obrana jeden na jednoho nám lepší výsledek nedovolily. Takže nám nezbývá než dál pracovat a pobít se o další body. Bohužel dnes se našim některým hráčům nepovedlo úplně vyrovnat s vyhecovanou atmosférou utkání a to vedlo k chybám. Když jsme stáhli na jednu branku, nedali jsme příležitosti, ztratili míč a to nás stálo další síly. A závěr už nám nevyšel tak, jak v minulém utkání. Výborně zahrál Nedoma na křídle i na spojce, byl neudržitelný. Naopak v závěru sezóny bojujeme se zraněním a hlavně údernost Kozlovského na spojce nám chybí.“

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Tohoto vítězství si velmi vážíme, protože Litovel ukázala, že její výkonnost šla na jaře rapidně nahoru a hraje výbornou házenou a neměla by ze soutěže spadnout. Naše vítězství bylo vydřené, domácí nás před koncem dotáhli, nepoložili to, takže pro nás zlaté body. Dnes nám výborně vyšlo střídání brankářů. Vždycky, když se Litovel dotáhla, a přišel tam jiný gólman, tak ukázal jeden, dva zákroky. A to nám hodně pomohlo. K tomu jsme bylo dostatečně koncentrovaní a se zodpovědnou přípravou jsme toho dokázali využít. Odjíždíme spokojení, ale pořád není konec, musíme se zkoncentrovat i na poslední kolo a dotáhnout boj o play-off do konce. Chci poděkovat oběma táborům diváků, fandili velmi korektně, tahle házené se jim musela líbit, protože to bylo utkání mimořádné úrovně.“

HCB Karviná  - TJ Cement Hranice 39:31 (19:15)

Od začátku bylo utkání dost nervózní plné zbytečných vyloučení. Domácí se snažili o rychlou hru a to časem začalo přinášet ovoce. Přehrávali hosty právě rychlým tahem na branku, a když se k tomu přidal výborný výkon Petra Mokroše v brance, náskok začal narůstat právě v prospěch Karviné. Její vítězství nedokázali zvrátit ani dva desetigóloví střelci v hranickém dresu - Magrla s Hardtem. Hranice tak ztratily definitivně šanci proniknout do boje o medaile, Karviná se bodově odpoutala na pátém místě od šestého Brna.

Nejvíce branek: Hanisch 8, Solák 7, Frančík 6, Mlotek 5 - Petr Magrla 10/3, Hardt 10, Hlaváč 3. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 5/2 - 5/5. Vyloučení: 7 – 8, ČK Solák (KAR), Mičkal (HRA). Diváci: 586.

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: „Dostali jsme 39 branek, a kdybychom chtěli vyhrát, museli bychom dát 40. A to je v Karviné hodně těžké. Domácí nás přehrávali rychlou rozehrávkou, my neproměnili až neuvěřitelné množství stoprocentních šancí, takže domácí vyhráli zaslouženě.“

Alexander Radčenko, asistent trenéra HCB Karviná: „Věděli jsme že Hranice nemají moc hráčů na střídání a tak jsme chtěli hrát co nejrychleji. To se podařilo, dali jsme hodně branek z rychlého přechodu. Mohli si zahrát i všichni z lavičky, takže spokojenost."

HBC Ronal Jičín – Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň 23:26 (12:15)

Začátek zápasu vyšel lépe hráčům Plzně, kteří se rychle dostali do vedení 0:3. Na začátku 8. minuty se však podařilo jičínským házenkářům skóre dotáhnout. Poté byla vždy v jednobrankovém vedení Plzně, ale mezi 17. a 19. minutou si opět vytvořila tříbrankový náskok a od tohoto momentu navyšovala své vedení , když vedla již 10:15. Až v závěru první třicetiminutovky se Jičínským podařilo snížit na poločasových 12:15. V brance Plzně se dařilo Janu Štochlovi a díky matadorovi mezi třemi tyčemi rovněž do druhého poločasu vstoupili lépe hráči Plzně a do poloviny druhého dějství si vybudovali pětibrankové vedení 16:21. Jičínští vzápětí snížili na 17:21, ale za tohoto stavu třemi góly v řadě navýšila Plzeň na 17:24 vypadalo to, že je o osudu zápasu rozhodnuto. O vše bojující Jičínští však šest minut před koncem  čtyřmi góly v řadě snížili na 21:25 a domácí se dokonce dostali necelé tři minuty před koncem zápasu až na rozdíl dvou branek – 23:25. Poté se však prosadil při signalizované pasivní hře Milan Škvařil a tím potvrdil vítězství Plzně 23:26.

Nejlepší střelci: Krahulec 4/1, Král 4/1, Rychna 3  – M. Škvařil 9, Poloz 6/1, Šíra 4. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 5/2 – 1/1. Vyloučení: 3 - 2. Diváci: 690 .

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Bohužel musím poněkolikáté pogratulovat soupeři na našem hřišti. Věděli jsme, že se Plzeň před play-off dostává do herní pohody. Hosté prokázali svou kvalitu, byli lepším týmem, ale na druhou stranu si myslím, že utkání ovlivnila naše produktivita při zakončení z vyložených šancí. Dovolím si tvrdit, že kdybychom alespoň polovinu šancí proměnili, tak to utkání dopadlo jinak. Bohužel se budu opakovat, ale na kdyby se nehraje. Dnes byl jednoznačně nejlepším hráčem zápasu brankář Jan Štochl.“

Martin Šetlík, trenér Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň: „Jsem strašně rád, že jsme vyhráli, i když to bylo po našem nepřesvědčivém výkonu. Celé utkání jsme vedli, vytvořili jsme si až osmibrankový náskok, ale povolili jsme soupeři se vrátit zpět do zápasu, což by se nám stávat nemělo. Nebyl to dnes náš optimální výkon, ale znovu opakuji, že jsme rádi, že jsme v Jičíně zvítězili. Pro nás je to jasná matematika, pokud chceme být po základní části první, musíme uspět v Brně.“

KH Kopřivnice - HC Dukla Praha 30:34 (14:18)

Dukla Praha podle očekávání vedla po prvním poločase nad Kopřivnicí o čtyři branky. Třetí tým tabulky byl téměř po celou dobu trvání prvního poločasu lepším týmem, více využíval nabídnuté šance a i proto šel do druhého dějství se čtyřbrankovým náskokem. Dukla Praha si dokázala udržet mírné vedení až do závěrečného hvizdu. Kopřivnice měla i ve druhém poločase několik šancí, kdy mohla zdramatizovat zápas, ale vždy nedokázala dotáhnout úspěšnou sérii vstřelených branek alespoň do nerozhodného stavu. Dukla Praha byla v dnešním zápase lepším týmem, a proto zaslouženě vyhrála.

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Chtěl především poblahopřát hostům k zaslouženému vítězství.  Dnešní zápas jsme si prohráli sami. Neproměněná střelba a individuální chyby rozhodly o naší dnešní prohře. Dukla dokázala využít našich chyb a trestala nás brankami z rychlých útoků, kterých bylo opravdu hodně. Rozhodující moment přišel na konci prvního poločasu, kdy jsme místo o jednu branku prohrávali hned o čtyři. Na konci zápasu nám sice svitla naděje, ale nedokázali jsme ji využít. Dukla byla v dnešním zápase lepším týmem a zaslouženě vyhrála.“

Jan Josef, HC Dukla Praha: „Dnešní utkání se vyvíjelo přesně tak, jak jsme očekávali.  Byli jsme si vědomi toho, že Kopřivnice je doma velice silná a očekávali jsme těžký zápas. Dnes se hrálo rychle na obě strany a my jsme moc rádi, že i přes bojovnost domácích jsme dokázali utkání dotáhnout do vítězného konce. Jsme strašně moc rádi za dva body. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Nejvíce branek: Gřes Jan 6, Gřes Jiří 5/4, Hanus Jan 6, Veřmiřovský L. 5 - Kastner Jakub 12/8, Kotrč Milan 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 5/4 – 8/8. Vyloučení: 5 – 6. Diváci: 370.