Extraliga házené 2019/2020

22. kolo Extraligy: Poslední kolo základní části přineslo výhry týmů první čtyřky a postup jičína do play-off

15.03.2017, Jan Vtípil

Závěrečné dějství dlouhodobé části nejvyšší soutěže házenkářů potvrdilo dosavadní umístění všech týmů postupující do play-off s výjimkou poslední osmé příčky. Na ni po výhře v Hranicích poskočil Jičín, který na poslední chvíli do vyřazovacích bojů pronikl na úkor Nového Veselí.

Extraliga házené 2016/17 - 22. kolo

Kompletní 22. kolo měla na programu od dnešních 19.00 hod. házenkářská Extraliga. Dominovaly v něm všechny týmy vedoucí čtyřky, která si už před závěrečným kolem zajistila výhodnější nasazení pro čtvrtfinálové souboje. Celkové vítězství v dlouhodobé části díky přesvědčivé výhře v Plzni potvrdila Plzeň, druhé skončilo zuberské ROBE, které podle očekávání porazilo na domácí půdě Kopřivnici. Dukle k posunu tabulkou výše nemohla ani výhra o 22 branek nad Tatranem Litovel, se kterým na podzim prohrála, a body z Hané ji v celkovém součtu chyběly  - nepomohla ani kladná dosavadní bilance se Zubřím i Plzní. Čtvrté Lovosice pak uspěly v novém Veselí, které tak mohlo jen s napětím čekat, jestli jejich postup do play-off stvrdí na dálku Hranice proti Jičínu. Nestalo se a nováčka čeká boj o konečné 9. až 12. místo, protože Jičín v Hranicích zvítězil o tři branky a posunul se před Nové Veselí na konečnou osmou příčku.

Více o dalším programu Extraligy házené 2016/17 včetně termínů a složení čtvrtfinále ZDE

HC ROBE Zubří – KH Kopřivnice 29:23 (14:12)

V utkání, kde favoritem byli domácí, začala lépe Kopřivnice, která si vytvořila hned v úvodu dvoubrankový náskok, který si udržovala prvních deset minut. Poté domácí zpřesnili hru a vyrovnali skóre. Nepodařilo se jim však výrazněji odskočit a v poločase svítil na tabuli výsledek 14:12. V druhém poločase však Zubří zápas rozhodlo, stejně jako poslední měření sil před vlastními diváky proti Jičínu. Valaši začali navyšovat svůj náskok a konec utkání se již dohrával zcela v jejich režii. ROBE nakonec zvítězilo o šest branek 29:23 a základní část zakončilo s 33 body na 2. příčce. Kopřivnici přes zlepšení v tomto kalendářním roce čeká boj o záchranu, do nějž půjde se 14 body na kontě.

Nejvíce branek: Zahradníček 6, Václav 4, Hrstka 3 – Fulnek, Gřes Jan 4 a Mynář po 4. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 2/2 – 4/3. Vyloučení: 4 – 10. Diváci: 997.

Andrej Titkov, trenér HC ROBE Zubří: „Věděli jsme, že v dnešním utkání jde o hodně, možná proto náš vstup do utkání nebyl ideální. Pořád jsme museli dotahovat. V závěru prvního poločasu se to zlomilo a my se dostali do vedení. V druhém poločasu se projevila naše lepší trénovanost.“

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Nedařilo se nám v obraně podat soustředěný kolektivní výkon. Soupeř se prosazoval jeden na jednoho a my jsme byli díky tomu často vylučování. V postupném útoku nám vázla kombinace a pohyb hráčů bez míče. Soupeř si nás dokázal dobře ubránit. Velkým problémem byl brankář domácích a neproměňování vyložených šancí.“

HC Dukla Praha – TJ Tatran Litovel 40:18 (20:8)

Dukla mohla díky pozitivní bilanci se Zubřím i Plzní pomýšlet na případný posun tabulkou, ale ani přes výhru o 22 branek proti Litovli se ji to nepodařilo. Pražané měli Hanákům co vracet, neboť při podzimní konfrontaci selhali, a právě prohra v Litovli je možná stála celkové vítězství v základní části a nejvýhodnější nasazení pro play-off. Dnes však Pražané od úvodních minut dominovali, v obou poločasech nastříleli 20 branek a pozitivní zprávou před play-off pro ně jistě je střelecký příspěvek dlouhodobě se zraněním kolene laborujícího Mubenzema (dnes 11 branek). Dukla končí po základní části s 32 body třetí a ve čtvrtfinále narazí na Brno. Litovel obsadila se 7 body poslední příčku a Hanáky čeká boj o záchranu, který bude s ohledem na bodové manko směrem k soupeřům velice složitý.

Nejvíce branek: Mubenzem 11, Syřínek 7, Kastner 4 - Pernička 5, Nedoma 3. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/2. Vyloučení:  6 – 5, ČK: Kopáč (DUK), Hradil (LIT). Diváci: diváci 140.

Jan Josef, trenér HC Dukla Praha: „Jsme rádi, že jsme vyhráli, do hry jsme mohli zapojit celou lavičku včetně brankářů. Od prvních minut nebylo pochyb o výhře. Po zranění se vrací zpátky ve střelecké formě Mubenzem. Zápas byl pro nás v tréninkovém tempu.“

Michal Hradil, trenér TJ Tatran Litovel: „Dnes k tomu nemám moc co říct, nastoupili jsme spíš než na zápas na dovolenou. Nedařilo se nám ani střelecky. Nic víc k tomu nemám, domácím blahopřeji a ať se jim daří v play-off.“

SKKP Handball Brno – Talent Robstav-M.A.T. Plzeň 26:34 (11:18)

Vítězství v základní části si pohlídala pod tlakem hrající Plzeň, která by v případě prohry v Brně propadla na třetí místo. V Brně ale dominovala od úvodních minut, domácí se na přijatelném rozdílu drželi pouze díky proměňovaným sedmičkám, přesto šli do šaten se sedmigólovou ztrátou 11:18. Západočeši po přestávce navýšili vedení až na 11 branek, točili sestavou a směrovali za jasnou výhrou. Přesto bylo utkání plné fyzických soubojů a emocí, v němž hrál ale opět klíčovou roli především zkušený brankář Jan Štochl, který svou jistotou v prvním poločase Plzeň nasměroval k přesvědčivému vítězství. Ve čtvrtfinále narazí Talent na Jičín, Brno se střetne s Duklou. Komplikací by pro Jihomoravany mohli být zdravotní problémy Viktora Hastíka, které se projevily právě v dnešním zápase.

Nejvíce branek: Zima 5, Havlát 4/3, Hastík 4/2, Stein 4 – Poloz 9, Škvařil M. a Tonar M. po 6. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 8/6 – 1/0. Vyloučení: 3 – 7. Diváci: 385.

Zdeněk Missbach, trenér SKKP Handball Brno: „Vstup do začátku utkání nám nevyšel. V obraně jsme dělali řadu chyb, byli jsme pomalejší než soupeř. Než jsme se dostali do tempa, tak jsme prohrávali značným rozdílem, soupeř byl dnes po všech stránkách lepší. Samozřejmě jak kombinačně, tak ve hře jeden na jednoho. Myslím si, že jsme dnes neodevzdali ani trochu podobný výkon jako výkon se Zubřím. Navíc se zranil Viktor Hastík, který si už v prvním poločase natáhl tříslo, takže jsme museli i určitým způsobem improvizovat a ta úderná síla tam nebyla. Bohužel se nám nepodařilo ani ve druhém poločase zintenzivnit obranu a zlepšit výkon v obraně, takže výsledek tomu odpovídá, soupeř byl po všech stránkách lepší.“

Martin Šetlík, trenér M.A.T. Plzeň: „Dnešní zápas jsme chtěli zvládnout, což se nám, myslím, povedlo. Od začátku jsme šli do vedení, náskok jsme si vytvořili už v prvním poločase a ve druhém poločase jsme náskok pouze navýšili. Také jsem rád, že jsem mohl dát šanci celé střídačce.“

TJ Sokol Nové Veselí - HK FCC Město Lovosice 26:29 (16:17)

Novému Veselí chybělo málo k senzačnímu postupu do play-off, ale poslední krok nezvládlo. První poločas se nesl v duchu souboje jeho střelců s výborně chytajícím Koňaříkem, který byl nejlepším hráčem Lovců už v sobotním střetnutí proti Frýdku-Místku. Lovci dvě minuty před koncem poločasu odskočili na rozdíl tří branek, který ovšem dokázali domácí těsně před sirénou stáhnout na jediný gól. Po pauze pokračoval festival zahozených šancí Nového Veselí. I díky tomu hosté vedli ve 42. minutě už o pět branek. O deset minut déle se domácím ještě podařilo korigovat na rozdíl dvou branek a svitla jim naděje na obrat, na ten už ale proti zkušenému soupeři neměli síly. Vyprodaná hala ještě s napětím očekávala výsledek z Hranic, který pro nováčka soutěže potvrdil krutý verdikt – boj o medaile proběhne bez Sokola Nové Veselí. Ten si do boje o záchranu přenese z konečné 9. příčky 16 bodů, Lovci skončili s 29 body čtvrtí a ve čtvrtfinále vyzvou Karvinou.

Nejvíce branek: Dolejší 7/1, Melichar 5, Najman 4 - Malý 10/1, Bouček 5/2, Motl 5. Rozhodčí: Kozler, Zych. Sedmimetrové hody: 2/1 - 4/3. Vyloučení: 0 – 5. Diváci: 500

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Dnešní utkání se mi nehodnotí lehce. Bohužel jsme podlehli tlaku a neměli klid v zakončení. Naopak Lovosice, kterým o nic nešlo, hráli uvolněně a utkání zvládli lépe. Jak by řekl zakladatel našeho klubu pan Smékal, dnes jsme neproměnili ani ty nejvyloženější šance. Jarní část jsme sice nedotáhli do play-off, ale deváté místo není vzhledem k začátku soutěže žádnou tragédií. Velmi nás to mrzí hlavně kvůli našim skvělým divákům, kteří nám ohromně pomáhají."

Milan Berka, trenér HK FCC Město Lovosice: „Pro nás to dnes bylo velice důležité vítězství, zvláště po těch posledních nepovedených výkonech. Museli jsme navíc zacelit díru po Honzovi Landovi. Opět jsme se však nevyvarovali hluchých míst, v prvním i ve druhém poločase mělo Veselí velký tlak, ale podrželi nás gólmani. S Kubou Koňaříkem a Honzou Hrdličkou jsem maximálně spokojen, ale musíme být více agresivní v obraně. Jsem rád, že se nám podařilo před play-off zvednout naše pošramocené sebevědomí a musím pochválit výbornou atmosféru při dnešním zápase. Je vidět, že to ve Veselí házenou žije, i když to dnes nevyšlo, je tady vidět ohromný potenciál."

TJ Cement Hranice – HBC Ronal Jičín 27:30 (12:14)

Jičínští házenkáři prohráli v posledních čtyřech extraligových kolech a ocitli po extraligové sobotě mimo osmičku týmů, kterých se bude týkat boj o medaile. Na něj již ztratily před dvěma koly naději Hranice, které ale potřebují každý bod v boji o záchranu. Souboj dvou celků, které před čtyřmi lety ovládly pořadí nejvyšší soutěže, ale letošní základní částí Extraligy se spíše protrápily, vyzněl nakonec lépe pro Východočechy, kteří se navíc za přispění Lovců vyhnuli na poslední chvíli boji o záchranu a postoupili do play-off. V něm se střetnou s Plzní.

Nejvíce branek: Mičkal 6/4, Magrla 5/1, Hardt a Tůma po 5 –  Krahulec 6/1, Šulc 5, Drbohlav, Kubík a šafář po 4. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 6/5 – 1/1. Vyloučení: 3 – 4. Diváci: 125.

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: „Byl to vyrovnaný zápas, ve kterém rozhodlo neproměňování šancí. První poločas jsme nedokázali být dostatečně úderní ze spojek, ve druhém jsme v důležitých situacích neproměnili vyložené šance."

Petr Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Máme dva body, které nám zajistily účast v play-off. Byl to těžký zapas, byli jsme nachystaní tahat rychlý útok, což se nám dařilo hlavně v první půlce. Ve druhé jsme v tom trochu zaostávali, byl strach o výsledek, tahání se o každy gól. Nakonec jsme ten tlak ustáli, v závěru soupeř třikrát zahodil střelbu přes postavený blok, my jsme dali dva poměrně jednoduché góly a podařilo se nám zvítězit."

Pepino SKP Frýdek-Místek – HCB Karviná 35:29 (18:14)

Regionální derby mezi Frýdkem-Místkem a HCB Karvinou začalo v poklidném tempu. Až do patnácté minuty si ani jedna ze stran nedokázala vytvořit více než jednobrankový rozdíl. Poté to byli právě hosté, kteří strhli sérií tří slepených branek vedení na svou stranu. Karvinský vlak však zastavil následný time-out Frýdku-Místku. Orli po návratu na palubovku nedovolili hostům skórovat celých deset minut a tak ve 25. minutě svítil na výsledkové tabuli stav 16:12. První poločas skončil výsledkem 18:14 a obraz hry se v druhém poločase nezměnil. I když domácí začali více chybovat a ztrácet míče, rozdíl pěti branek celek Karviné nedokázal mazat. Taky proto, že v domácí brance předvedl další výborný výkon Jan Marenčák. Přesvědčivá výhra SKP paradoxně na postavení týmů v tabulce nic neřešila. Díky dalším výsledkům kola by i v případě výhry Karviné skončil Frýdek-Místek sedmý a ve čtvrtfinále narazí na ROBE Zubří, Karviná půjde z pátého místa na Lovosice.

Nejvíce branek: Strack 7, Gřešek 5/1, Petrovský 5 – Hanisch 7, L. Frančík 6, M. Monczka 5/2. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 3/2 – 2/2. Vyloučení: 4 – 3. Diváci: 613.

Aleš Chrastina, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Na pohled velice pěkné a bojovné utkání. Ze začátku jsme nebyli schopni eliminovat útočnou fázi Karviné, hlavně spolupráci s pivotem. Myslím si, že jsme dnes vyhráli hlavně díky výkonu brankáře a klepu na dřevo, aby forma Honzovi vydržela.“

Alexander Radčenko, trenér HCB Karviná: „Gratuluji k dnešnímu zaslouženému vítězství domácímu týmu. Ten byl dnes ve všech aspektech hry lepší. Velký rozdíl vidím v tlaku na obranu a ve hře jeden na jednoho, kdy jsme prohrávali většinu soubojů. Dneska jsme nepředvedli moc dobrý výkon a proto jsme prohráli.“