Extraliga házené 2019/2020

Cement v nadstavbě stále stoprocentní, Kopřivnice s Tatranem opět jen smírně

09.04.2017, Jan Vtípil

Hranice zdolaly po dalším skvělém výkonu gólmana Kučerky v souboji o udržení Nové Veselí a snížily náskok Sokola na 9. příčce na pouhé dva body. Podruhé v letošním kalendářním roce se smírně rozešly Kopřivnice a Litovel, což je pro KH bojující o baráž zajišťující 10. příčku opět ztráta.

Extraliga házené 2016/17, play-out, 3. kolo

TJ Cement Hranice – TJ Sokol Nové Veselí 24:23 (12:12)

Po několika nepřesnostech v úvodu utkání vstřelili první branku až v 5. minutě hosté z Nového Veselí, ale Tůma brzy reagoval a první půle se, ostatně jako celý zápas, nesla v duchu vyrovnanosti hry i skóre.  Do šaten se odcházelo za stavu 12:12 a po přestávce byl vidět boj plný nepřesností, ale především skvělých výkonů brankářů Schamse (Nové Veselí) a Kučerky (Hranice). Nervózní koncovka vyšla více domácím, kteří v poslední desetiminutovce od stavu 20:20 ovládli zápas, opakovaně si vypracovali dvoubrankový náskok, který dokázali přetavit ve vítězství 24:23.

Nejvíce branek: Mičkal 6, Čadra a Tůma po 5 - Veselý 5, Chosik a Ptáčník po 4. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Sedmimetrové hody: 1/1 – 4/3. Vyloučení: 5 – 5. Diváci: 170.

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: „Důležitost utkání byla znát i na hřišti. Průběh celého utkání poznamenalo neuvěřitelné množství neproměněných šancí a technických chyb.  Ale byla vidět bojovnost, snaha obou týmů urvat body. Nám v útoku vázla střelba ze spojek, ale vydřeli jsme důležité vítězství a body.“

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Dneska jsme to takticky nezvládli. Na něco jsme se připravovali, ale pár drobností nám uteklo. V momentech, kdy se zápasy lámou, tak je potřeba, abychom tu přípravu zúročili. Bohužel z akcí, o kterých jsme věděli, jsme dostali klíčových čtyři nebo pět gólů. A to rozhodlo. Samozřejmě nás brzdil výborný Kučerka v bráně, ale náš Schams zachytal taky dobře. Nejsme spokojeni, chtěli jsme minimálně remízu, ale teď se musíme soustředit na další zápasy.“

KH Kopřivnice – TJ Tatran Litovel 25:25 (10:11)

Skutečně existenční zápas čekal hráče Kopřivnice, kteří šli do nadstavby z 10. místa, ale nejen že jej opustili, ale jejich odstup na dvojici Nové Veselí a Hranice se stal po předchozích výsledcích (včetně toho úvodního dnešního) stále výraznější. V průběhu prvního poločasu měli mírně navrch právě domácí, kteří si přibližně až do 27. minuty drželi drobný náskok. Litovel, která se i ve své pozici prezentovala opět sympatickým výkonem, však v samotném závěru první půle dokázala zásluhou dvou bleskových akcí nejprve srovnat stav utkání a následně se jí podařilo odskočit do nejtěsnějšího jednobrankového vedení.

Tlak na hráče Kopřivnice se tak po poločasovém výsledku 10:11 ještě zvýšil a ti v druhém poločase dlouho tahali za kratší konec. Ve 49. minutě ještě domácí prohrávali 17:21, ale vědomi si potřeby urvat ze zápasu proti již sestupující Litovli body se nadechli k závěrečnému náporu. Ten vyvrcholil mezi 55. a 59. minutou, kdy brankami Střelce, Bukovského a Jana Gřese strhli vedení na svou stranu obratem z 22:24 na 25:24. Jenže poslední slovo patřilo opoře Tatranu Tomáši Bechnému, který zařídil konečnou dělbu bodu, která je s ohledem na boj o konečné 10. místo pro domácí Kopřivnici ztrátou. KH nyní ztrácí na desáté Hranice čtyři body a klíčové bude, jak se hned v dalším kole vypořádá právě s Cementem. Ten na úvod nadstavby slavil v Kopřivnici výhru 25:23, a pokud chce ještě aktuálně jedenáctá „Tatra“ něco na aktuálním pořadí změnit, musí zvítězit alespoň dvoubrankovým rozdílem v pátečním duelu na půdě Cementu. Nejlepší pozici má přes dnešní pozici stále Nové Veselí, které může k potvrzení konečné deváté příčky výrazně nasměrovat výhra v úterním utkání v Litovli. Ta ale dnešním výkonem (i dvěma předešlými nadstavbovými) naznačila, že se hodlá s nejvyšší soutěží rozloučit se ctí a je připravena soupeře obírat o body.

Nejvíce branek:  Mynář 7/5, Gřes Jan 7, Střelec 5 – Zbránek Jan 9/3, Bechný 6, Macek a Pernička po 3. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 6/5 – 5/3. Vyloučení: 4-5. Diváci: 320.

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Samozřejmě bych chtěl poblahopřát hostům k zisku bodu. Dnešní zápas se mi nehodnotí vůbec lehce. Bohužel už třetí zápas dojíždíme na žalostnou střelbu. Na trénincích se opravdu smažíme, nacvičujeme všechno možné, ale v zápasech nejsme schopní využít vyložené šance.“

Michal Hradil, trenér TJ Tatran Litovel: „Hned na začátku bych chtěl především pochválit své hráče za přístup k zápasu. Řekli jsme si, že sezonu dokončíme se ctí a oni to výkony potvrzují.  V dnešním zápase nám dobře fungovala obrana a také nám velice dobře zachytal brankář. Horší to bylo bohužel v přechodové a útočné fázi, kterou jsme nezvládli úplně podle našich představ. Každopádně jsem s výkonem týmu spokojený.“