Série o 5. a 7. místo rozehráli lépe hosté, Nové Veselí se loučilo s ročníkem výhrou

28.04.2017, Jan Vtípil

Dnes se domácími diváky pro letošní sezónu rozloučilo trio extraligových týmů – Brno i Jičín svým soupeřům podlehly, vítězná derniéra se konala pouze na Vysočině.

Dnes byly zahájeny série o konečné 5. a 7. místo, které přes oficiální reprezentační termín vyvrcholí odvetami v průběhu příštího týdne. Doma se však z výhry v prvních zápasech neradoval ani Jičín, bojující s Frýdkem-Místkem o 5. místo, ani Brno, které v sérii o 7. místo čelí Karviné.  Oba celky podlehly svým soupeřům o branku a Pepino i Baník tak mají výhodné pozice do odvet. V Novém Veselí dotáhl své úspěšné tažení nadstavbou o udržení domácí Sokol, který zdolal Cement Hranice a svou premiérovou sezónu zakončil na deváté příčce s bilancí třinácti výher, jedné remízy a čtrnácti proher. Cement čeká po reprezentační pauze baráž o udržení v soutěži, v níž se utká s vítězem 1. ligy (klíčový zápas o celkové vítězství v druhé nejvyšší soutěži se hraje v sobotu 29. dubna od 17:30 hod. mezi Velkou Bystřicí a Strakonicemi).

Extraliga házené 2016/17 – O konečné 5. místo

HBC Ronal Jičín – Pepino SKP Frýdek-Místek 26:27 (15:14)

Do utkání vstoupili lépe hostující hráči z Frýdku-Místku, kteří vedli opakovaně o dvě branky. Jičínští však skóre vyrovnali a do poloviny 1. poločasu navíc otočili na 7:5. Poté se prosadil ještě Matyáš Burda a v 17. minutě tak donutil hostující lavičku k vybrání prvního oddechového času a ten přinesl své ovoce a  v polovině 25. minuty se Orlům povedlo srovnat na průběžným 10:10. Do kabin odcházeli ale s nejtěsnějším jednobrankovým vedením přeci jen házenkáři jičínského Ronalu, kteří vedli 15:14. V prvních deseti minutách druhé půle se SKP podařilo otočit skóre na 17:18 a dostat se tak po dlouhých třiceti minutách hry opět do vedení (naposledy vedli v 10. minutě prvního poločasu). Ve zbytku zápasu se oba týmy střídaly ve vedení, ale jeho úplný závěr vyšel lépe hráčům Frýdku-Místku. Ti se dostali do vedení 27:25, které ještě korigoval Miĺko, ale díky zákroku Štolcara proti Kolcovi uhájili Orli vítězství na jičínské půdě 27:26.

Nejvíce branek: Král 3/1, Burda, Čurda, Drbohlav a Kubík po 3 – Bednárek 5/5, Kichner, Petrovský, Strack po 4. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 3/1 – 6/5. Vyloučení: 1 - 2. Diváci: 305.

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Vůdčí osobností zápasu byl Petr Štolcar, hlavně ve druhé půli, kdy jsme se nadechovali k náporu a mohli se dostat do vícebrankového vedení. Bohužel jsme důležité okamžiky při zakončení nezvládli a v závěru jsme obdrželi lacinější góly. Díky tomu Frýdek-Místek vyhrál o gól. Zápas mohl dopadnout všemi způsoby, bohužel tentokrát pro nás vyhráli hosté a my se ve Frýdku-Místku pokusíme odpovědět podobným způsobem a ještě se porvat o 5. místo. Když už jsme se do play-off dostali, tak chceme samozřejmě skončit co nejlépe.“

Aleš Chrastina, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „My i Jičín jsme k utkání přistoupili bojovně s cílem porvat se o co nejlepší umístění. Výhra nás těší, ale je to jen poločas série. Výborně nám zachytal Petr Štolcar a výsledek zhruba odpovídá průběhu utkání. Mohla to být remíza, mohli jsme o gól prohrát. Znovu opakuji, je to poločas, rozhodne se za týden u nás.“

Extraliga házené 2016/17 – O konečné 7. místo

SKKP Handball Brno – HCB Karviná 29:30 (16:12)

Celý zápas mezi Brnem a Karvinou bylo patrné, že týmy mají na konci sezóny již méně fyzických sil, i že jsou zklamané z vývoje zápasů o umístění. Domácí zápas využili k většímu nasazení mladších hráčů než bývalo v zápase zvykem, hosté pak až neobvykle často využívali hru bez brankáře. Co se týče vývoje skóre, tak měli v prvním poločase navrch Brňané, kteří vedli 4:1 a po vyrovnání Karviné na 6:6 se dokázali opět odpoutat až na poločasových 16:12. Druhá půle začala vyrovnáním Karviné a až do konce zápasu se oba týmy přetahovaly o vedení. To dokázal Baník díky individuální akci Hanische v poslední minutě navýšit na 30:28 a přes korekci ze strany domácích si HCB do odvety vypracovalo díky výhře o jedinou branku lepší výchozí pozici.

Nejvíce branek: Hlípala 6, Kučera 5, Musil 4 – Hanisch 9/3, Frančík 7, Užek 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 1/0 – 5/4. Vyloučení: 5 – 4. Diváci: 112.

Extraliga házené 2016/17 – Play-out, 6. kolo

TJ Sokol Nové Veselí - TJ Cement Hranice 28:25 (15:9)

Utkání, ve kterém již co se týče umístění o nic nešlo, se proměnilo záhy v oslavy v ZDT Aréně. Opět plná hala viděla od začátku bezstarostnou házenou, v níž vynikali gólmani obou celků, novoveselský Schams i hranický Karel Magrla. Na hranických byla znát snaha nezranit se před důležitou baráží o extraligu. Nové Veselí odskočilo již v prvních minutách o čtyři branky a tento náskok udržovalo po celý zápas. Domácí se tak ve výtečné atmosféře rozloučili s publikem, které jim zachovalo věrnost i v době dlouhého bodového půstu na úvodu sezóny. První výhru si připsali až v 7. kole proti Hranicím, tedy stejnému soupeři, proti kterému, také vítězstvím, sezónu zakončili.

Nejvíce branek: Ptáčník 5, Bartůněk, Burnazovič, Chosik a Najman po 3 - Čadra a Mičkal po 5, Balhárek, Horut a Indrák po 3. Rozhodčí: Hájek, Macho. Sedmimetrové hody: 3/2 - 5/3. Vyloučení: 3 - 5. Diváci: 500.

Pavel Hladík, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Chci poděkovat všem hráčům za celoroční přístup, nyní sklízíme ovoce naší práce. Zápasy play-out byly pro nás do dalších let možná důležitější, než kdybychom postoupili do play off. Dokázali jsme vyhrát pět těžkých utkání pod obrovským tlakem a takto mladý tým se nesesypal! Chci poděkovat divákům a spoustě lidí, kteří se podílejí na organizaci všech zápasů. To, co nyní v Novém Veselí prožíváme, je ale hlavně zásluha trenérů mládeže, kteří svoji práci dělají na vysoké úrovni. Už teď se těšíme se na další skvělou sezónu!"

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: „Utkání skončilo zaslouženým vítězstvím domácích a bylo hráno ve slušném tempu. Nám šlo o to, aby se nikdo nezranil, a abychom se připravili na baráž. Byla vidět síla mladíků z Veselí a nám šlo o to uhrát alespoň dobrý výsledek. To se nám nakonec podařilo. Všichni hráči jsou v pohodě a můžeme se pustit do baráže."