Baník v souboji „zklamaných“ potvrdil konečné 7. místo

05.05.2017, Jan Vtípil

V odvetném utkání série o konečnou sedmou příčku letošní Extraligy zvítězil HCB Karviná i bez Libora Hanische nad Brnem 33:30(15:14) a potvrdil týden starou výhru z Brna (30:29). SKKP Handball Brno končí až osmý. Zápas rámovaly minuta ticha za Františka Brůnu a rozlučka s Alexandrem Radčenkem.

Extraliga házené – O konečné 7. místo

HCB Karviná – SKKP Handball Brno 33:30 (15:14)

Na úvod uctily oba týmy i diváci minutou ticha památku nedávno zesnulé legendy nejen karvinské, ale i československé házené Františka Brůny a zápas, který byl rozlučkový pro domácího Alexandra Radčenka, mohl začít. V první půli však byla k vidění především neurovnaná hra plná nepřesností. Domácí dlouho tahali za kratší konec, ale držel je výtečný Petr Mokroš v bráně, který zneškodnil hned několik jasných brankových příležitostí Brna. Baník tak dokázal i díky Mokrošovi z 5:8 otočit na 9:8 (17. minuta). Do konce prvního poločasu se týmy přetahovaly o vedení, se kterým nakonec odcházeli do šaten domácí (15:14).  Hosty střelecky táhl někdejší Baníkovec Viktor Hastík, nejlepší střelec zápasu s 10 góly, domácí se opět mohli opřít o Marka Monczku, který vsítil celkově v zápase 9 branek a potvrdil pozici druhého nejlepšího extraligového střelce. Baník se dokázal v druhé půli i bez reprezentanta Libora Hanische, kterého čeká zítra ve Zlíně duel s Ukrajinci v rámci boje o EURO 2018, odpoutat Jihomoravanům na rozdíl čtyř až pěti branek a v exhibičním duchu jeho hru řídil Alexandr Radčenko.  Týmově hrající Karviná tak v poklidu došla za výhrou stvrzující sedmou příčku, Brno ke kýžené výhře osamocené opory Hastík s Dostalík neměly šanci dovést. Jihomoravané tak končí v konečném pořadí Extraligy osmí.

Nejvíce branek: Monczka 9/2, Užek Jiří 7, Solák 6 – Hastík 10/2, Dostalík 6, Mráz 4. Rozhodčí: Baader, Novotný ml. Sedmimetrové hody: 3/3 - 2/2. Vyloučení: 4 - 0. Diváci: 328. První utkání: BRN – KAR 29:30 (16:12). HCB Karviná končí extraligový ročník na sedmém místě, SKKP Handball Brno je osmé.

Alexandr Radčenko, hrající trenér HCB Karviná: „Loučení to nakonec bylo vítězné, za to jsem rád. Rozjížděli jsme se pomalu, ale pak jsme zpřesnili hru a střelbu, podržel nás gólman a celkem bez problémů jsme si hlídali naše vedení. Jestli jsem si utkání užil? Dá se říci, že ano. Konečné sedmé místo ale beru jako neúspěch. Náš tým, i když je velice mladý, měl na víc. Co se dá dělat, s Karvinou se loučím v dobrém a budu na ni dál rád vzpomínat.“

Zdeněk Missbach, trenér SKKP Handball Brno: „Příčina porážky je jasná, neproměnění vyložených šancí, které jsme měli. Dovolili jsme si luxus zahodit příliš trháků a loženek, což je v tak vyrovnaném utkání pochopitelně znát. Ve druhé půli se přidala i horší obrana, ale rozhodlo to neproměňování šancí. Každopádně bych rád hráčům poděkoval za celou sezonu. Bojovali, bylo tam nasazení. Naším problémem byl úzký kádr, v závěru sezony nám chyběla řada hráčů a dnešní zápas jsme už dohrávali silou vůle, takže naším jasným cílem teď bude kádr rozšířit.“

Alexandr Radčenko končí další "karvinskou" část kariéry. Na východním Slovensku od příští sezóny povede regionální cetrum mládeže v Prešově. Foto: I. Dudek