Třetí finálová bitva pro Duklu

19.05.2017, Jan Vtípil

Po poločase 13:14 zvítězila ve třetím finálovém duelu Extraligy házené Dukla Praha nad mistrovským Talentem Plzeň 28:23 a je krůček od zisku titulu, na který nejúspěšnější klub československé házenkářské historie čeká od sezóny 2010/11.

Extraliga házené 2016/17 – Finále, 3. zápas

HC Dukla Praha – Talent Robstav-M.A.T. Plzeň 28:23 (13:14)

Před televizními kamerami v hale ve vršovickém Edenu přetavila Dukla Praha výhodu domácího prostředí v zisk druhého bodu ve finálové sérii. Po vyrovnané úvodní čtvrthodině hrané v extrémně rychlém tempu převzali iniciativu domácí. Ti nejprve otočili ze 7:8 na 10:8 a ve 23. minutě vedli 13:10. Jenže do té doby při sedmičkách neomylný Kotrč ztroskotal při dalším sedmimetrovém hodu na Janu Štochlovi, Pražané nevyužili následnou přesilovku a Plzeň se dostala na koně. Štochl úřadoval za zpevněnou obranou a do šaten odcházeli Západočeši po čtyřbrankové sérii za těsného vedení 14:13. Plzěn vedla až do 34. minuty, po Polozově brance už 16:14. Ale celkově vyšel nástup do druhého poločasu lépe domácím, kteří na dlouhých 13 minut nepovolili Plzni skórovat. Soustavným tlakem si vytvořili v 52. minutě náskok 20:16, a když ve 44. minutě vypíchl Sviták míč a nekompromisně zakončil, bylo to už o pět branek. Plzeňská lavička byla v tu chvíli nespokojená nejen s obranou, ale i útokem, který přerušil zmíněný dlouhý brankový půst až po brance Šíry v 46. minutě (22:17). Dukla šla navíc do oslabení, ale náskok ji uhájil opět skvěle chytající Petržala. Cestu za vítězstvím ale Pražané ještě dlážděnou neměli a Plzeň donutila v 54. minutě lavičku Dukly po rychlém snížení z 24:18 na 24:20 k oddychovému času. Jenže na obrat chyběl plzeňským hráčům důraz a jejich útočné snahy se tříštily jednak o opět pevnou obranu Dukly a druhak o skvělého Petržalu, který překonal svou méně úspěšnou pasáž v utkání kolem přestávky a ve zbytku zápasu exceloval. Dukla kráčela suverénně za druhým bodem v sérii a její vítězství 28:23 stvrdil luxusně provedenou technickou střelou z dalšího rychlého útoku nejlepší střelec zápasu Jakub Sviták. Série pokračuje 4. duelem zítra v Edenu, záhy po úvodním zápase o mistra v ženské kategorii mezi DC Slavia Praha a DHK Baník Most. Komentovaný přenos z obou zítřejších duelů bude přenášet portál TVCOM.cz.

Nejvíce branek: Sviták 8, Mubenzem 6, Kývala 4 – Škvařil 5, Poloz a Tonar M. po 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 3/2 – 2/0. Vyloučení: 3 – 3. Diváci: 1 000.

Jan Josef, trenér HC Dukla Praha: „Celých pět dní jsme se soustředili na to, abychom byli koncentrovaní a vrátili se k našemu pozornému výkonu v obraně, jako to bylo v prvním zápase série. Povedlo se nám to a věřím, že jsme poučeni dosavadním vývojem série a budeme zítra opět mentálně připraveni lépe než v druhém zápase.“

Martin Šetlík, trenér Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň: „Klíčové byly naše technické chyby. Udělali jsme jich patnáct a Dukla za ně trestala. Nemůžeme hrát takto nedůrazně, musíme zvýšit opět agresivitu a nasazení. Pokusíme se dnešek hodit za hlavu.“