V nedělních dohrávkách prvního extraligového kola zvítězili házenkáři Frýdku-Místku a Jičína

06.09.2015, Vít Chalupa

V posledních dvou nedělních utkáních úvodního kola extraligy házené mužů se prosadily domácí týmy poté, co otočily nepříznivé poločasové stavy. SKP Frýdek-Místek porazil HC Zlín 29:25 a HBC Ronal Jičín zvítězil nad Tatranem Litovel 25:19.

Extraliga házené mužů – 1. kolo

SKP Frýdek-Místek – HC Zlín 29:25 (14:15)

Hosté ze Zlína se dostali rychle do trojbrankového vedení, ale domácí ve druhé desetiminutovce hru vyrovnali a nakonec i stav. V posledních deseti minutách první půle se soupeři střídali ve vedení, nakonec ho uzmuli Zlínští. Ti vedli ještě ve 37. minutě, ale závěr utkání patřil domácím, kteří následující desetiminutovku vyhráli 7:2 a získali rozhodující náskok, na který hosté již nedokázali zareagovat.

Nejvíce branek: Petrovský 8/3, Strack 7, Klaban, Pomichálek po 3 – Kafka, Kavka po 5, Dujčák 3. Rozhodčí: Hanák, Horáček. Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/30. Vyloučení: 7:7. Diváci: 465.

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: „Nejen náš zápas, ale i celé první kolo potvrdilo prognózy, že se bude jednat o velmi vyrovnaný ročník. V prvním poločase jsme měli problémy v defenzivě, udělali jsme hodně technických chyb. Ve druhém jsme se zlepšili, nedělali jsme tolik chyb a podle mě zaslouženě vyhráli.“

Jiří Mičola, trenér HC Zlín: „Z mého pohledu jsme předvedli slušný výkon, po prvním poločase jsme vedli o branku, v tom druhém rozhodlo to, že je Frýdek zkušenější. Kádr má pohromadě pět let, má šikovné křídla, nám v závěru už docházely síly. Já jsem rád, že jsme domácí přinutili k maximálnímu výkonu.“

HBC Ronal Jičín – Tatran Litovel 25:19 (10:11)

První poločas se vydařil Litovelským, kteří ho zcela ovládli. Vedli v něm od první do poslední minuty. Třikrát vedli o tři branky. Domácí po přestávce rychle vyrovnali, ještě jednou pustili hosty do vedení, ale od 36. minuty kráčeli za vítězstvím a svůj náskok navyšovali až na konečných šest gólů. Největší porcí jedenácti tref pomohl k výhře Ondřej Šulc, který vyrovnal sobotní výkon lovosického Jiřího Motla a oba jako první v této sezoně překonali hranici deseti gólů za zápas.

Nejvíce branek: Šulc 11/2, Krahulec, Loskot po 3, Bareš, Zeman po 2 – Konšel 7, Zbránek 4/2, Dědek 3. Rozhodčí: Krieser, Kavulič. Sedmimetrové hody: 2/2 – 2/2. Vyloučení: 1:3. Diváci: 700.

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Důležitým faktorem prvního poločasu byl brankář Michal Baránek, hra z naší strany neměla takovou plynulost. Do utkání jsme šli s respektem k soupeři, Litovel výborně posílila. Ve druhém poločase z nás spadla deka, jednoznačně mužem utkání byl Ondřej Šulc, který v momentě, kdy jsme se v útoku trápili, tak vzal odpovědnost na sebe a to je to, co jsme od něj po příchodu do Jičína očekávali. Určitě jsme spokojeni s vítězstvím, které se nerodilo lehce, možná že i výsledek je malinko nespravedlivý pro hosty, ale tak to skončilo a jsme za to rádi.“

Lubomír Krejčíř, trenér Tatranu Litovel: „Na úvod soutěže velmi solidní utkání, nám se vydařil první poločas, základní sestava hrála velmi dobře kombinačně, připravovala šance pro Matěje Konšela, dařilo se Zbránkovi v zakončení, výborně chytal Michal Baránek, takže jsme s první půlí byli velmi spokojeni. Rovněž jsme věděli, že v šesti lidech zápas uhrát nemůžeme a v momentě, kdy jsme základní sestavu prostřídali, tak ne každému z lavičky se dařilo a to dle mého názoru byl rozhodující moment. Jičín měl kvalitnější hráče ze střídačky, hra neztrácela úroveň a pořád byli stejně nebezpeční. Rozhodujícím faktorem byl samozřejmě také výkon Ondřeje Šulce. Nejsme úplně zklamaní, na druhé straně jsme si přáli hrát minimálně na koncovku, takže nadšení není, ale na úvod extraligy podle mého názoru dobré utkání.“

Program 2. kola – sobota 12. září 2015 – 14.30 hodin: HC Zlín – HBC Ronal Jičín; neděle 13. září – 10.25: FCC Město Lovosice – KP Brno, 10.30: Talent M.A.T. Plzeň – SKP Frýdek-Místek, HCB OKD Karviná – Gumárny Zubří, Cement Hranice – Dukla Praha, 17.00: KH Kopřivnice – Tatran Litovel.