Tatran Prešov obhájil triumf v Česko-Slovenském poháru, Dukla druhá, Plzeň obhájila třetí příčku

27.08.2017, Jan Vtípil

V úvodním zápase finálového dne 3. ročníku Česko-Slovenského poháru dominoval český vicemistr nad tím slovenským, když Plzeň přehrála slovenskou Šalu o čtyři branky. V souboji mistrů úspěšnější Tatran Prešov, který slaví zisk trofeje po výhře 32:24 (19:13).

Česko-Slovenský pohár 2017 (Plzeň), o 3. místo

Talent Robstav-M.A.T. Plzeň – HKM Šala 29:25 (13:10)

Souboj o třetí příčku se odehrával jasně v režii domácích, v jejichž brance dnes dostal příležitost Šmíd (do zápasu proti Prešovu zasáhlo duo Štochl – Herajt). Přestože Šala v úvodních minutách vedla, Plzeň převzala otěže utkání sérii pěti branek v řadě mezi 4. a 7. minutou. Poté už dominovala, hosté již jen jedinkrát skóre dotáhli, a přestože nedopustili žádný debakl, bylo patrné, že se hráči před novým soutěžním ročníkem ještě stále sehrávají.  V domácím dresu se dařilo v úvodu zejména na hrotu obrany hrajícímu Romovi, který z dobré defenzívní práce a své pozice těžil při následných rychlých protiútocích (5 branek z prvních 9 plzeňských).  Plzeň po výhře 29:25 (13:10) navázala na svá umístění v předchozích dvou ročnících Česko-Slovenského poháru. Šala při své první účasti na tomto klání skončila čtvrtá.

Michal Tonar st., trenér Talent Robstav-M.A.T. Plzeň: „Ve dnešním zápase jsem měl určitě více důvodů ke kritice než včera proti Prešovu, na druhou stranu jsme dokázali zápas vyhrát a navíc bezpečně, čehož si cením. Účel přípravy na pohárovou Evropu nám víkend také splnil, takže celé dva dny hodnotím pozitivně.“

Nejvíce branek: Tonar M. 5/1, Rom 5, Poloz 4 – Guzy a Mažár po 5, Polakovič 4/2. Sedmimetrové hody: 1/1 - 4/4. Vyloučení: 3 - 3. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Diváci: 350.

Česko-Slovenský pohár 2017 (Plzeň), finále

HC Dukla Praha – Tatran Prešov 24:32 (13:19)

Finálový duel měl jasného favorita v podobě Tatranu Prešov, jehož první čtyři zásahy obstarala jeho nová předsezónní posila, Michal Kasal. Ten by společně s dalším Čechem Jakubem Hrstkou nejlepším střelcem Tatranu v zápase (oba shodně 6 branek). Prešov Pražany v zápase nepustil ani jednou do vedení, přesto český mistr až do stavu 9:9 srdnatě vzdoroval (15. minuta). Úsilí hráčům Dukly nešlo upřít ani v dalších minutách, ale český mistr se v této fázi rozhodl k avizovanému nasazení omlazené sestavy. Na hřišti se tak sešla najednou hned pětice hráčů, kteří ještě v červnu věkově spadali do dorostenecké kategorie (všichni reprezentanti této věkové kategorie) – Zelenka, Křístek, Patzel, Hradecký a Režnický. Z jejich kombinační hry těžil na pravém křídle Štěpán Jeníček, se sedmi brankami nejlepší střelec finále. To ale patřilo slovenskému mistrovi.  Do přestávky si Tatran vypracoval šestibrankové vedení, v 52. minutě pak vedl nejvyšším desetibrankovým rozdílem 30:20. Dukelští mladíci ale nesložili zbraně a alespoň kosmeticky v závěru korigovali, a to i přes snahu impulzivního nového kouče Tatranu Goluži udržet své svěřence v maximální koncentraci. Osobností finále byl ukrajinský brankář ve službách Tatranu Chupryna, který opět dokázal svou extratřídu. Tatran po konečné výhře 32:24 i v letošním roce bezpečně obhájil prvenství v klání nejlepších českých a slovenských klubů a celkem 23 góly k tomu přispělo i trio českých hráčů Číp, Kasal a Hrstka.

Daniel Čurda, sportovní ředitel HC Dukla Praha: „Pro naše mladé kluky byl dnešní zápas ohromnou lekcí a jsem rád, že jsme i s takto omlazeným kádrem uhráli výsledek 24:32. Naše cíle v Plzni se týkaly včerejšího dne a oba dva jsme splnili. Chtěli jsme jako první český tým postoupit do finále a zároveň zápas proti Šale pojmout po všech stránkách jako generálku na Pohár EHF. A byla to podle mě zdařilá generálka.“

Nejvíce branek: Jeníček 7, Patzel 5/1 – Hrstka 6/2, Kasal 6, Butorac a Vučko po 5. Sedmimetrové hody: 3/3 - 2/2. Vyloučení: 3 - 4. Rozhodčí: Macho, Hájek. Diváci: 295.