KP Brno podlehlo doma Dukle, Lovosice zvítězily v Litovli, devítigólové výhry Jičína a Zubří

03.10.2015, Vít Chalupa

Domácí – hosté 2:2 v sobotních zápasech pátého kola extraligy házené mužů. V odpoledních duelech se dařilo hostujícím týmům, když Dukla Praha zvítězila v Brně nad KP 28:26 a FCC Město Lovosice v Litovli nad Tatranem 24:21. Podvečerní duely vyšly domácím celkům, oba shodně vyhrály o devět branek. Gumárny Zubří porazily nováčka KH Kopřivnice 37:28 a HBC Ronal Jičín porazil HCB OKD Karvinou 31:22. V neděli se hrají zbývající dva duely SKP Frýdek-Místek – Cement Hranice (10.25, přímý přenos ČT sport), HC Zlín – Talent M.A.T. Plzeň (17.00).

Extraliga házené mužů – 5. kolo

KP Brno – Dukla Praha 26:28 (14:13)

Domácí začali utkání lépe, šli do vedení, ve 12. minutě třígólového, ale Pražané během tří minut vyrovnali. Přes Brňané zvládli závěr prvního dějství, které nakonec vyhráli 14:13. Také vstup do druhé půle patřil domácím, kteří ve 36. minutě vedli 16:14. Bylo to naposledy v utkání. Následně se projevila lepší fyzická kondice hostí. Poslední desetiminutovka se odehrávala v režii Dukly, která tři minuty před koncem zápasu získala pětibrankový náskok. Ten domácí dokázali už jen korigovat a zůstávají i po pátém extraligovém kolem bez bodu.

Nejvíce branek: Dostalík 7/4, Koubek 6, Hubáček 5 – Sviták 8/1, Šůstek 6, Jeníček 5. Rozhodčí: Hájek, Macho. Sedmimetrové hody: 4/4 – 2/1. Vyloučení: 4:8. ČK: Brabec (Dukla). Diváci: 305.

Michal Hradil, trenér KP Brno: „Nevím co říct. Další zápas, který jsme si prohráli sami. Chyběla nám útočná palba. Výborně nám zachytal gólman, ale nedokázali jsme toho využít.“

Jan Josef, trenér Dukly Praha: „První poločas jsme hráli dost ustrašeně, ve druhém byla vidět naše větší vůle pro vítězství a rozhodla i fyzická kondice, která byla lepší na naší straně. V závěru jsme nepolevili a dotáhli utkání do vítězného konce.“

Tatran Litovel – FCC Město Lovosice 21:24 (10:12)

Lovosičtí měli krásný start do zápasu, Litovelští zareagovali až po deseti minutách, po kterých prohrávali 0:5. Přesto se domácí dokázali soupeři ve skóre přibližovat a to až na dostřel jediné branky těsně před přestávkou. Ve druhém dějství Litovelští opakovaně vyrovnali, ale závěr opět patří Lovosickým, kteří v posledních sedmi minutách rozhodli o svém vítězství a přiblížili se čelu tabulky.

Nejvíce branek: Juříček 5, Konšel 4, Zbránek 3, Pernička 3/2 – Motl 10, Bouček 4, Havel 3, Landa 3/3. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 2/2 – 4/3. Vyloučení: 4:2. Diváci: 326.

Lubomír Krejčíř, trenér Tatranu Litovel: „Bylo to hlavně v tom úvodu zápasu. Někteří hráči do něj vstoupili vlažně a mysleli si, že se Lovosice porazí samy. Než jsme se dostali do tempa, museli jsme dohánět několikagólové manko. Ve druhé půli nám zase nevycházela koncovka a Lovosice rozhodly díky produktivitě dvojice Motl-Bouček."

Vladimír Šuma, trenér FCC Město Lovosice: „Jirka Motl samozřejmě jako vždy odvedl skvělý výkon. Bral zakončení na sebe a do naší hry se díky tomu dostala taková pohoda. To asi dnes rozhodlo, protože jsme udělali také spoustu technických chyb.“

Gumárny Zubří – KH Kopřivnice 37:28 (21:14)

Nováček z Kopřivnice začal na palubovce Zubří odvážně a jedenáct minut domácí tým trápil. Vedl 4:1 nebo 5:3. Následně se průběh zápasu zcela otočil a domácí časový úsek mezi 7. a 17. minutou vyhráli 10:1 a odpor hostí zlomili. Do přestávky Zuberští svůj náskok navýšili na sedm branek. Ve druhém dějství domácí ubrali na střelecké razanci, přesto rozdíl ještě navýšili až na rekordních dvanáct gólů.

Nejvíce branek: Řezníček 8/3, Zahradníček 7, Hrstka 6 – Fulnek 6, Gřes Jiří 5, Gřes Jan 4. Rozhodčí: Brůna, Halada. Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/3. Vyloučení: 4:4. Diváci: 650.

Andrej Titkov, trenér Gumáren Zubří: „Padesát minut jsme předváděli výkon podle našich představ, když jsme dokázali zúročit naše fyzické přednosti. Kopřivnici jsme také nenechali hrát jejich rychlou hru, kterou mají zažitou a jsou s ní nebezpeční."

Ivo Vávra, trenér KH Kopřivnice: „Absolutně nezvládnutý zápas po stránce morální i obětavosti hráčů. Cely týden jsme se připravovali na obranu 1:5 a 2:4. Naši hráči jsou ale bohužel asi mentálně nedospělí a nedokážou ještě vnímat některé věci, protože jsou mladí. Asi to bude chtít ještě čas a bude to s kluky velice těžká práce, abychom byli schopní vůbec něco dokázat. Jsem hrozně zklamaný, ale musíme si upřímně říct, že na Zubří jsme dnes mentálně neměli. Ale ani po stránce fyzické i hráčské."

HBC Ronal Jičín – HCB OKD Karviná 31:22 (18:12)

Karvinští, kteří v dosavadních čtyřech zápasech získali dva body, začali dobře a vypracovali si náskok, který drželi do poloviny prvního dějství. Následně se projevila lepší forma Jičínských, kteří dosud ztratili jen dva body, a do přestávky vývoj skóre otočili, když vedli o šest branek. Další ke svému náskoku přidali i ve druhé půli a nakonec vyhráli 31:22 a drží se v popředí tabulky.

Nejvíce branek: Šulc 10/2, Skopal 5, Bareš 3 – Užek Jiří 4, Paululík 4/2. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 3/2 – 5/4. Vyloučení: 7:4. ČK: Rychna (Jičín). Diváci: 670.

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Do zápasu jsme vstupovali s obavami, potřebovali jsme se zvednout po prohře v Lovosicích. Karviná byla na začátku utkání lepší, diktovala tempo hry, těžko jsme se dostávali do hry a zaslouženě jsme prohrávali. Souhlasím s tím, že důležitým momentem bylo zranění Marka Monczky. Podstatným faktorem byl zlepšený výkon Filipa Veverky. Navíc jsme dokázali hrozit střelbou ze střední či větší vzdálenosti z obou stran. Druhou polovinu první části jsme byli jasně lepší, na což jsme navázali i na začátku druhé půle, když jsme vedli již o 9 branek. Jsme rádi, že jsme zvítězili takovým rozdílem a že jsme dokázali poprvé v sezóně nastřílet přes 30 branek.“

Jaroslav Hudeček, trenér HCB OKD Karviná: „V prvé řadě bych chtěl pogratulovat domácím k vítězství, které bylo zasloužené a vysoké, což hovoří za vše. Svým způsobem utkání ovlivnilo brzké zranění Marka Monczky. My se potácíme na pravé straně, pravá strana není top po odchodu Ivkoviće a Chudoby. Začátek byl kostrbatý i přesto, že jsme vedli. Upustili jsme od hry, kterou jsme chtěli hrát a kterou jsme studovali na videu. Selhala nám totálně křídla, nedokázali jsme proměňovat ani nejvyloženější šance. I v technických chybách jsme zaostávali za domácími, i to je další argument toho, abychom v tomto zápase mohli uspět. Zkoušeli jsme, co se dalo, pokusili jsme se ve všech směrech o možné i nemožné, ale na výkon domácího Jičína to bohužel nestačilo. Řekl bych, že stěžejními postavami domácích byli Šulc a Skopal a to nechci snižovat výkon ostatních hráčů.“

Zbývající program pátého kola – neděle 4. října – 10.25: SKP Frýdek-Místek- Cement Hranice (přímý přenos ČT sport), 17.00: HC Zlín – Talent M.A.T. Plzeň.