Karviná doma urvala i druhou výhru, Plzeň přetlačila o gól

13.05.2018, Redakce ČSH

Druhý finálový duel byl pořádně vyrovnaný, nakonec ale nejtěsnější možnou výhru urvala Karviná, která tak vede finálovou sérii po úvodním víkendu a svých dvou domácích zápasech 2:0.

Extraliga mužů – play-off – finále

HCB Karviná – Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň 32:31 (15:17)

V neděli to bylo jako na houpačce. Úvod sice vyšel tentokrát lépe Západočechům, kteří si rychle vypracovali asi tříbrankový náskok (9:6) a pět minut před koncem poločasu to bylo o čtyři (9:13), ovšem Karvinští vzápětí  pořádně zmobilizovali síly, dvě minuty před přestávkou se i zásluhou dvou dobře trefených sedmiček z dílny Monczky dotáhli na rozdíl gólu a do šaten šli jen s dvoubrankovou ztrátou. Na začátku druhé půle dokonce rychle překlopili vedení na svou stranu (19:18), Plzeň ale rozhodně v dobře rozehraném zápase neskládala síly a znovu se pokusila uniknout (19:21, 21:23). Karviná ale znovu vyrovnala a pak se oba týmy až do poslední pětiminutovky přetahovaly o minimální náskok. Rozhodující únik se Karviné podařil mezi 55. a 58. minutou, kdy se dvakrát trefili Nedoma s Monczkou a druhý jmenovaný proměnil i sedmimetrový hod. Bylo to tak 31:29 a Plzeň stále bojovala. Na rozdíl gólu stáhl manko rovněž ze sedmičky Stehlík a bylo to tak drama až do konce. V posledních dvou minutách zápasu už pak diváci viděli už jen po jedné sedmičce na každé straně, každou z ruky nejlepšího střelce každého z týmů Monczky a Stehlíka, a Karviná tak oslavila druhou finálovou výhru. Příští týden se tak přostěhuje série do Plzně za stavu 2:0 pro Karvinou.

Nejvíce branek: Monczka 11/8, Zbránek 8, Nedoma 6 – Stehlík 10/3, Tonar 6, Šafránek 5. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmimetrové hody: 9/1 – 3/3. Vyloučení: 6:8. Diváci: 1270.

Marek Michalisko, trenér HCB Karviná: „Byli jsme si vědomi toho, že Plzeň do nedělního zápasu půjde na maximum. Potřebovali tady udělat to potřebné vítězství, museli. Taky šlo vidět, že to chtějí za každou cenu urvat. Jsem rád, že jsme jim to nedovolili, i když je strašně náročné se navzájem něčím překvapit. Dneska jsme měli asi jen víc štěstí, protože o výsledku takto dramatického souboje rozhodují už maličkosti jako získaný balon, písknutý průraz nebo clona. Je to obrovsky vyrovnané. Je to nádherný vstup, jsme fakt šťastni, ale víme, že nám pořád ještě chybí zvládnout ten poslední krok a v Plzni nás určitě bude čekat peklo. Na to jsme připravení.“

Michal Tonar, trenér Talentu Plzeň: „Na karvinskou hru na dva pivoty jsme byli připravení už včera, ale tam jsme si v prvním poločase vybrali pauzu, kdy se domácí utrhli do náskoku. Po tolika zápasech, které jsme dokázali zvládnout, je lidské, že přišla slabší chvilka. Naprosto to chápu. Nejsme roboti. Dneska jsme se už zase dokázali vrátit k normálu a soupeře uhlídali. Za tohle musím mužstvo pochválit. I když jsme prohráli, podle mě ne úplně vlastní vinou, našli jsme cestu, jak Karvinou přehrát. Otočit sérii bude těžké, ale ne neřešitelné. Teď máme dva zápasy doma, věřím, že před výborným publikem, a uděláme vše pro to, abychom se do Karviné ještě vrátili.“